Yavru kedilerin gözleri kaç günde açılır?

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 201745 yorum yapıldı.

Yavru kedilerin gözleri doğduklarında kapalıdır. Tam olarak yavru kedilerin gözlerinin açılması 9-14 gün arası sürer.

Gözlerin açılma döneminde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır bunlardan biri temizliktir. Yavru kedilerin gözleri açılırken temiz tutulmalıdır anne varsa zaten yalayarak temizlik yapacaktır fakat yavrunun annesi yoksa bunu siz yapmalısınız. Dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise ışıktır. Gözleri yeni açılan yavru kediler çok fazla ışığa maruz bırakılmamalıdır. Bunun nedeni yeni açılan gözlerde göz bebeğinin kısılma fonksiyonu tamamen gelişmemiş olmasından kaynaklanır. Fazla ışık geldiğinde göz bebeği kısılmaz ve fazla ışıktan dolayı yavru kedi rahatsız olur.

Bazen yavru kedilerde bir göz diğer gözden bir gün sonra açılır bu durum normaldir fakat diğer göz bir kaç gün kapalı kalırsa enfeksiyon riski göz önünde bulundurulmalı ve veteriner hekimden yardım alınmalıdır.


 1. Büşra dedi ki:

  Yavru bir kedi buldum. Ailem duyarlı insanlar değiller. Bu sebeple kediye yaklaşmıyorlar ve benim de dokunmamdan rahatsız oluyorlar. Kendi başıma ne yapabilirim?. Annesi yavruya yaklaşmıyor. Ne önerirsiniz? Eve de almama izin verilmiyor.

  • admin dedi ki:

   Maalesef anne kedi yavruya bakmıyorsa siz bakmalısınız. Soğuk, açlık ve bakımsızlıktan dolayı tek başına en fazla 12 saat yaşayabilir. Tavsiyem en azından balkonunuzda küçük bir yer ayırarak bakmanız. Şunuda belirtmekte fayda var, gözleri açılmamış yavru kedinin bakımı çok zordur. Tuvaletini bile sizin yaptırmanız gerekecek.

   • Numan kaplan dedi ki:

    Merhablar sayın admin annesin terk ettiği bir yavru kedi buldum 2gün boyunca en iyi şekilde bakmaya çalıştımbugün fark ettim ki annesi ve kardeşleri 20 m ilerideki komşunun bahçesindeymiş ne yapmalıyım yavru yu götürsem annesi kabul edermi

    • admin dedi ki:

     Deneyebilirsiniz fakat kabul etmesi çok zor. Annenin yanına dikkatli bir şekilde koyun, izleyin eğer ilgileniyor ve süt emmesine izin veriyorsa kabul etmiş demektir.

  • İbrahim aydin dedi ki:

   Benimde kedim var minnos adinda 4 qun once benim yattiqim yataqin yorqanin aytina doqum yapti 3 tane yavrusu var size tavsiyem bulunduqunuz evde balkonda falan yada ailenizin qoremeyeceqi bir yerde saklamaniz qerekir orda yiyecek ve iceceqini karsilayabilirsiniz

 2. Selinay dedi ki:

  Merhaba. Göbek bağı yeni düşmüş 2 tane yavru kedi buldum 3 gün olacak bendeler. Çocuk devam sütünü sulandırarak ve kavanoz mama (meyve püreli , pirinç unlu). Kolay sindirmeleri için su da veriyorum bunları enjektörle yapıyorum. Erkek olan kedim sürekli miyavlıyor emme hareketi yapıyor acıktığını düşündüğüm için mama veriyorum tekrar uyutuyorum sıcak bir yerde. Tuvalet ihtiyacını gideriyorum bebek yağıyla ve peçete yardımıyla ovarak …. Ailem çok ilgileniyorsun diyor ama ilgilenmezsem ölecekler. İşin kötü yanı da erkek olan kedim tuvaletini yaparken zorlanıyor çok ıkınıyor kakası da yumuşak aslında yardımcı olursanız sevinirim 😔😔

  • admin dedi ki:

   Çocuk devam sütü iyi bir seçim fakat kavanoz mama etçil olan bu hayvanlar için bir yarar sağlamıyor maalesef. Dikkat etmeniz gereken şey kedilerin taurin denilen aminoasite ihtiyaç duymaları. Bu aminoasit maalesef sütte yeterli kadar yok. Yapmanız gereken yavru kediler için özel olarak hazırlanmış yavru kedi mama tozunu sulandırarak beslemek. Ayrıca enjektör ile beslemek zor ve tehlikeli, birden fazla süt verip akciğerlerine kaçırabilir ve bunun sonu ise ölümle sonuçlanıyor. Yavru kedi süt tozu alırken yanında kediler için tasarlanmış küçük biberonlardan almanız. Anlattığımız şekilde beslemeyi yaparsanız sindirim problemleri de çözülecektir. Yavru kediler çok ilgi ve uğraş istiyor aksi taktirde kendi başlarına yaşayamıyorlar. Kendi başlarının çağresine bakmaları için en az bir aylık olmaları gerekiyor. O zamana kadar size kolay gelsin.

 3. Sevgi dedi ki:

  Kedim ayın1 temmuzda doğum yaptı 2 taneydi biri kayboldu sanırım yedi 1tanesininde gözleri açılmadı henüz ne yapmamı öerirsiniz

  • admin dedi ki:

   Bazen anne kediler ölen yavru kedileri yiyerek ortadan kaldırabiliyor. Diğerine bakıyor ve süt emmesine izin veriyorsa ortada bir sorun yok demektir. Eğer bakmıyorsa annelik iç güdüsünde bir problem var demektir ve yavruya sizin bakmanız gerekiyor demektir.

 4. Yahya dedi ki:

  Merhaba sayın admin sokakta yavru kedi buldum şırıngayla süt veriyorum sizce doğru mu değilse. Sizce napmalıyım

  • admin dedi ki:

   Yavru kedi bakımı zor bir iştir ilk öncelikle bunu bildirmek doğru olur. Eğer gözleri açılmadıysa ve çok küçükse tuvalet ihtiyacını bile kendisi gideremez karnına masaj yaparak tuvaletini yaptırmalısınız. Süt vermek aslında biraz problem yaratıyor bunun yerine kedi sütü ve yavru kedi biberonu temin etmeniz gerekiyor. İneksütünde fazlaca laktoz olduğundan dolayı kedilerde sindirim sistemi problemlerine yol açıyor.

 5. Lale dedi ki:

  Kediler bahçemizde yaşıyorlar anneleri de var ve ilgileniyor ama 4-5 haftalık olmalarına rağmen sadece 1 inin gözü açılmış ikisinin tek gözü birinin de iki gözü de açılmamış yani kör olmasından şüpheleniyorum önerebileceğiniz bir şey var mı acaba ne yapmamız gerekiyor

  • admin dedi ki:

   Gözleri şimdiye kadar açılması gerekiyordu. Gözlerini enfeksiyondan dolayı kapalı olabilir ve durumları çok kötü olabilir yada doğmasal bir anomoli olarak göz kapakları yapışıkta olabilir. Tam olarak birşey söylemek için veteriner hekim muayenesi gerekiyor.

 6. Tuna dedi ki:

  Merhabalar bir sorum olacaktı. Arka bahçede anne kedi 3 yavru doğurmuş 1’ini almadan gitmiş. Kedi daha 2 gün önce doğdu. Dün farkettik aldık içeride Küçük bir sepet altına beze sarılmış sıcak su torbası koyduk yavru kedilerin 37-39 derece sıcaklıkta olması gerektiğini öğrenince. Veterinerden kedilere özel şu süt tozu’nu mu ne aldık. Şırınga ile ondan veriyoruz. Tuvaletini yaptırırken hafif ıslak peçeteyle arka kısmını ovalıyoruz öyle idrarını giderebiliyor fakat bu yanlış mıdır? Ayrıca ateşi genellikle 36.8 oluyor bu iyi bir sıcaklık mıdır? Göbek bağı ne zaman düşer? Diğer tavsiyelerinizide lütfen eksik etmeyin.

  • admin dedi ki:

   Yavru kedi maması almakla iyi yapmışsınız bu çok önemli ama enjektörle değilde yine yavru kediler için özel tasarlanmış küçük biberonlardan alın. Her üç saate bir beslemeyi unutmayın çünkü çok küçük tek seferde fazla yiyemez ve hemen acıkır. Tuvalet kısmında aynen bu şekilde devam edin doğru yapıyorsunuz. Vücut sıcaklığı 38 olsa çok iyi olur fakat termometreler pek hassas olmuyor doğru ölçüp ölçmediğinden pek emin olamıyoruz ama 36.8 de kötü değil yanında sıcak su torbası varsa problem olmayacaktır.

 7. Özcan dedi ki:

  Merhaba admin bey , 3 tane kedi yavrusu buldum , sanırım 1 haftalıklar ve anneleri onları bırakmış . Toz süt ile besliyorum . Doyduklarını ve tuvalet ihtiyacı olduğunu nasıl anlayabilirim?

  • admin dedi ki:

   Sütü ne kadar vereceğiniz kedi mamasının paketinin üstünde yazıyor ona göre besleyin. Yavrular çok küçükse hr 3 saate bir beslemeniz gerekiyor ve üşümediklerinden emin olun. Tuvalet ihtiyacını gidermek için karnının biraz altına masaj yapmanız gerekiyor. Her iki beslemeden sonra yani 6 saate bir masaj yapın. Bazen uzun süre yapmıyorlar dikkatlice takip edin eğer 24 saaten fazla yapmayan olursa ona biraz fazladan yapana kadar masaj yapın.

 8. Aslı dedi ki:

  Merhaba,
  Tekir kedim 2 yavru doğurdu. 7 günlük oldular.
  Anne kedimde yaralar çıktı. Veteriner mantar dedi. Bir solüsyon varmış onu uygulayacak. Sizce yaptırmalımıyım? Hastalanmasından korkuyorum( mantar aşısı olamıyor çünkü Corona kedim)

  • admin dedi ki:

   Veteriner hekiminizin önerdiği tedaviyi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi olmayan bir tedavi.

 9. Zeliş dedi ki:

  Üç gündür bahçeden Yavru kedi sesi geliyordu bugün buldum şırınga ile süt veriyorum ve idararini yaptırıyorum ama her zaman emmek istiyor açlıktan mi acaba ve gidip o dediğiniz mamaları alacak durumda değilim süt vermem yeterli olacakmi

  • admin dedi ki:

   Yavru kedileri sürekli olarak 2 saatte bir beslemeniz gerekiyor. Sadece geceleri 4 saat aç kalabilirler. Aslında normal süt ile bir yere kadar ikame ettirilebilir ancak kedilerin taurin denen aminoasite ihtiyacı vardır ve bu normal sütte az bulunurken anne kedinin sütünde yeterli miktarda bulunur. Taurin ekliği yaşayan kediler kısa sürede ölecektir. İlk etapta 100 ml sütü 100 ml su ile sulandırıp içine bir adet yumurta sarısı koymanız enerji ve protein açısından yeterli olacaktır. Ancak bir hafta içinde taurin içeren bir kedi sütü tozu vermeniz gerekiyor. Bu mamalar çok çok yüksek fiyatlı şeyler değil gerçekten ucuz ve hayat kurtarıcılar. Sizden ricam bunu bir şekilde temin etmeniz. Annesiz yavru kedilere bakmak çok zor bir süreçtir bunu bilerek kabul ettiğiniz için sizi takdir ediyorum, çok iyi ve güzel yürekli bir insansınız.

 10. Gulsemin dedi ki:

  Merhabalar ben bir hafta once bahcemizde 4 tane yeni dogmus kedi yavrusu buldum. Ilk gun laktozsuz sut verdim cok huzursuzlardı, ertesi gün bebelac yeni doğan bebek mamasi aldim. Tuvalet ihtiyaclarini yaptirmayi internetten ogrendim, simdi daha rahatlar gozleri acilmadı sizce sadece bebelac yeterlimi birde sirkeli suyla tuylerini temizlesem olurmu gozlerine zarar verirmi birde bebelac mamanin icine yumurta sarisi katıp vereyim mi

  • admin dedi ki:

   Kediler için özel üretilmiş kedi sütü tozu var. Bunu kullanmalısınız aksi taktirde taurin eksikliği ve laktoz intoleransı gibi büyük problemler karşınıza çıkacaktır. Sirke iyi bir temizleyicidir fakat kediler kokuları bize göre çok çok güçlü aldıkları için bu onları rahatsız edecektir. Temizlik için kaynatılıp ılıtılmış suya temiz bir bez batırıp silmeniz yeterli olacaktır artıdan herhangi bir şey koymanız gerek yok. Temizlik için tüylerine sürekli müdahalede bulunmanız onları yıpratacaktır bundan dolayı sadece pislik ile bulaşık bir yerleri varsa silin. Birde şuana kadar gözleri açılmış olması gerekiyordu diye tahmin ediyorum gözleri enfeksiyon kapmış ve bundan dolayı gözleri açılmıyor olabilir. Gözlerinde çapaklanma yada şişme olup olmadığını kontrol edin. Eğer enfeksiyondan şüphelenirseniz veteriner hekime götürün o gözlerini el yardımı ile açıp enfeksiyon varsa içerisine ilaç uygulayacaktır. Gözlerini elle açıp kontrol işlemini sizde yapabilirsiniz ancak zor bir işlemdir, zorunda kalmadıkça yapmanızı tavsiye etmem.

 11. alfa dedi ki:

  merhaba
  anneyle beraber iki yavru kediye bakıyorum ama bi yavrunun gözleri henüz hiç açılması, sebebi ne olabilir

  • admin dedi ki:

   Diğer yavrunun gözü açık bir diğerininki kapalı ise gözü kapalı olan kedinin gözleri enfeksiyon kapmış olabilir. Acilen bir veteriner hekime götürmelisiniz.

 12. Umay dedi ki:

  Komşunun bahcesinde asiri miyavlayan bir kedi vardi basta buyuk sandigim icin cok umursamadim yaklasik 3 saat araliksiz miyavladi yanina annesi falan gelmedi hic. sonra merak edip yanina indim kucuk cocuklar yerini değiştirip bizim bahceye atmislardi annesi bulamadi bu yuzden tahminimce. Alip veterinere goturdum 5 gunluk oldugunu ogrendim. elinde kedi sutu kalmadigi icin bana marketten yenidogan toz bebek mamalarindan almami soyledi ve biberon verdi. Gunde 15 ml yemesi gerekiyormus fakat kedi daha fazla yemek istiyor bende veriyorum tuvaletini de yaptirirken gayet iyi yapiyor bir zarari olur mu? Birde bugun 12 gunluk oldu gözleri henuz acilmadi benim silmem gerekiyormus sanirim ama veteriner soylemedigi icin bilmiyordum ve yapmadim nasil yapmaliyim?

  • admin dedi ki:

   Tuvalateni iyi bir şekilde yapıyorsa biraz fazla vermenizin sakıncası yok veteriner hekiminiz ortalama bir yavru kedinin yiyeceği miktarı söylemiş bazı yavrular diğerlerine göre daha fazla yiyor. Hem gün geçtikçe besin ihtiyacı da artıyor. Gözlerinin büyük bir ihtimalle açılması gerekiyordu, şuan gözleri enfeksiyon kaptığı için açılmamış olabilir. Eğer enfeksiyon kaptıysa elle açılıp ilaç ile tedavi edilmesi gerekiyor. Bunun için veteriner hekime yeniden götürmenizi rica edeceğim. Aksi taktirde göz küresi enfeksiyon nedeni ile göz kapağına yapışıp hasar alabilir ve bir daha ömrü boyunca göremeyebilir.

 13. Damla dedi ki:

  Yavru bir kedim var yarın bendeki altıncı günü gözlerini açmadı henüz onu bulduğumda avuç kadardı gözlerini açmaması normal mi ve çocuk devam sütü veriyorum bir süre böyle idare edebilir mi kedi sütü tozu alana kadar

  • admin dedi ki:

   En fazla bir hafta daha normal süt ile devam edebilir yoksa taurin eksikliği ve laktoz ona zarar vermeye başlar. Tam olarak kaç günlük olduğunu bilmediğimiz için gözleri için sağlıklı bir yorumda bulunamayız. Birkaç gün daha bekleyin eğer açılmazsa ya da gözlerde şişlik ve akıntı benzeri bir durum varsa elle müdahale etmek gerekiyor.

 14. yasemin dedi ki:

  merhaba,2-3 haftalık olduğunu tahmin ettiğim bir kedi bulmuş oğlum, gözleri açılmış ancak çok hırpalanmış vaziyetteydi..toz kedi maması aldık ,3 saatte bir sulandırıp besliyorum. idrarını pamukla karnını silip yaptırıyoruz , büyük tuvaletini hiç yapmamıştı bugun veteriner onu da yaptırdı .sanırım çok rahatladı ,sürekli sıcak su torbası koyuyorum,ayrıca yumuşacık bir havluya sarıp ara ara göğsume yatırıyorum..buraya kadar herşey normal sanırım fakat sorum şu ..her beslemeden sonra mutlaka idrar ve tuvalet için zorlamalımıyım.. mesela az önce uğraştım ama yapmadı , hemen uyudu .

 15. Emine dedi ki:

  İyi günler bir kedi yavrusu buldum muhtemelen 3 veya 2 günlük 2 kedi ölmüş 1 tanesi hareket ediyordu aldım ben bu kediyi nasıl yaşata bilirim yardım edin bana biraz mama karıştırdım enjektörle verdim hareket ediyor du ama sesi çıkmıyordu azıcıkta olsa sesi çıktı göbek bağı düşmüş ama gözleri kapalı ve temizlenmemiş annesi sahip çıkmıyor ne yapmalıyım yaşar mı

  • admin dedi ki:

   Temel olarak kedi sütü tozu ile 2 saatte bir besleyip 6 saatte bir idrarını yaptırmak için karnını idrar torbasına denk gelen yerini pamuk ile ovalamanız gerekiyor. Vücut sıcaklığını korumak için ise sıcak su torbası gerekiyor.

 16. Şerif Ali dedi ki:

  Daha göbek bağı düşmemiş 3 tane yavru kedi buldum anneleri yoktu tüm gün annesinin gelmesini bekledim ama gelmedi terk etmiş 4 gündür bende sütü sulandırıp ilk 2 gün inek sütü verdim sonra zararlı oldugunu ögrenince keçi sütü ile devam ettim ama bu gün ishal oldu sanırım bu günde süt tozu aldım ishali geçer mi herşey normale döner mi yeni dogan yavru kedinin dışkısı nasıl olmalı nasıl olursa normal olur

  • admin dedi ki:

   İnek sütü ve keçi sütü maalesef yavru kediler için zararlı. Süt tozu almanız iyi olmuş. Süt içtikleri için dışkıları hafif yumuşak kıvamda olacaktır ancak tam bir sulu ishal görüntüsü olmayacaktır. İshal genel durumları tehlikeli değilse ve aşırı sıvı kaybı yaşamadılarsa sorun olmayıp kısa sürede geçecektir. Eğer 24 saat içinde bir düzelme olmazsa veteriner hekime danışmalısınız.

 17. İpek dedi ki:

  Merhaba benimde tahmini 4 5 günlük gözleri açılmamış 3 yavrum var annesi ölmüş benim bi gün sonra alıp bakma fırsatım oldu ama hepsi yasiyolar çok şükür. Kedi tozu maması veriyorum tuvaletlerini yaptırıyorum ama birisi diğerlerinden bayağı küçük ve göbek bağı bile düşmemiş ve sürekli ayakları havada kafası ters dönüyor bi kere hareket bile etmedi gerildi kaldı öyle nefesi gitti yani çok korktum ama bi kaç dakika göğsüne masaj yapınca geçti peki ama bu durum 2 kere yaşandi ne yapmam gerekiyor sizce çok güzel mama içtiğini de söyleyemem diğerleri gibi değil . Ayrıca diğerlerine de ille sıcak su torbası koymak gerekiyor mu böyle de evde yaşamazlar mi üşürler mi

  • admin dedi ki:

   Çok küçük oldukları için sıcak su torbasını eksik etmeyin. Küçük kalan yavru kedide büyük bir ihtimalle doğmasal bir anomali mevcut, hepsini toplu bir şekilde veteriner hekime muayene için götürün özellikle o yavruyu ayrıntılı bir şekilde muayene etmesini rica edin.

 18. Alev dedi ki:

  Merhaba bana lutfen yardm edin dun bi kedi yavrusu buldum annesi terk etmis 3 saat bekledm bahcede annesi qelmeyince 1 kutuya koyup sicak kalmasini saqladm ama aksam üzeri olduqu icin anne sut tozu bulamadm normal sute su karistirarak aksami öyle qecirdm buqun kedi anne sutu tozu biberon aldm beslenmesi cok quzel ama dun en son saat 8 de kakasini yapti bu saate kadar hic yapmadi öqlen vakti zeytin yaqi alip 1 cay kasiqi verdm biraz öncede verdm karnina masaj yaptm karni sisti kucuk tualetini yapabiliyo ama buyuk yapamiyo ne yapmaliym yavru henuz qözleri yeni acilms bna bi öneride bulunurmusunz bu problem yarin qecermi

  • admin dedi ki:

   Bir sindirip problemi var gibi duruyor, bu basit bir gaz da olabilir enfektif bir hastalık sonucu gelişmişte olabilir muayene için veteriner hekime götürün.

 19. ilker karakullukcuoglu özturk dedi ki:

  10-15 gunluk 3 kedı yavrusu buldum balkonumda beslıyorum su anda yolda arbaalar vb cıgneyebılır dıye annelerı de var fakat gozlerı capak ve iltıhap var annelerı temızlemıyor
  1 nın 2 gozu acık ama capaklı ıltıhaplı
  1 nın tek gozu sısmıs dıger gozu capaklı ıltıhaplı
  bırısının ıse 2 gozu de capak ıltıhaplı
  veterıner yok ne yapmalıyım yardımcı olmak amaclı ıslak mendıl ve kolanya yumusak bez ıle bıraz temızledım ama yeterlı olurmu ?

  • admin dedi ki:

   Kolanya kesinlikle kullanmayın. Biraz araştırırsanız veteriner kliniği bulabilirsiniz ülkenin her yerinde var. Hiç olmadı belediye ile görüşün onların veteriner hekimleri ilgilensin, sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok.

 20. Gülay dedi ki:

  Merhaba ,öncelikle böyle faydalı bir hizmet verdiğiniz çok teşekkür ederim .
  Apartmanınızın kedisini10 gün önce evime aldım 2 yavrusuyla ,yavrular muhtemelen bir kaç günlüktü göbek bağları yeni düşmüş kurumak üzereydi .
  3. Yavru yarım bir haldeydi,ölmüştü erkek kediler sanırım parçalamış,bu yavrularında sonu öyle olmasın diye annesiyle birlikte bizde boş bir odada bakıyorum,anne kediye kum ve büyük leğen koymama rağmen yere pencere önüne nereye buluyorsa büyük tuvaletini yapıyor . Doğası gereği alışamadı mı acaba bu dar ortama ,kuma çok az yapıyor leğeninde hep kenarlarına dışına ..çok kızıyorum ama yavrulardan ötürü sabrediyorum.
  10 günlük bakım yetmiş midir sizce ?artık kutusuyla apartman bahcesıne koyayım mı biraz daha bakayım mı evde?
  Yanıtınız için teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Eğer erkek kediler yavrulara zarar veremeye çalışıyorsa sadece anne ile birlikte yavruların yerini değiştirmeniz yeterli olacaktır. Doğası gereği bölgesi içinde doğum yapmış ve kendi yavruları olmayan dişi kedilerin yavrularını öldürüp anneyle çiftleşip kendi neslini sürdürmek istiyor, bu gayet doğal fakat acımasız bir olay. Bundan dolayı anneyi ve yavruları zarar veren kedinin bölgesinden çıkarmanız gerekiyor.

 21. Sanem dedi ki:

  Merhabalar annesi terk etmiş iki yavru kediyi eve aldım süt tozu alana kadar bi gün boyunca süt ile besledim ve kedi biberonu aldım ancak hala biberona alışamadılar ve içemiyolar aç oldukları için ağlıyorlar su torbasıda koydum tuvaletlerinide yaptırıyorum sanırım ishal olmuslar arka tarafları arada bir ıslak oluyor kendileri yapamayacak kadar küçükler 4 günlükler ishal tam olarak nasıl oluyor kedilerde bir de gözlerini her gün ılık suyla temizlemeli miyim

  • admin dedi ki:

   İlk öncelikle onlara annelik yaptığınız için teşekkürler. Biberon her ne kadar anne memesini taklit etmeye çalışsa da bu konuda pek başarılı değil, çok küçük olduklarından alışmaları gerekiyor bu dönemde ayrıca enjektörde kullanabilirsiniz ancak solunum yollarına süt kaçırma ihtimalinizden dolayı profesyonel kişiler hariç bu şekilde beslenmelerini pek tavsiye etmiyoruz. Süt içtikleri için dışkıları sulu bir kıvamda olmaları gayet doğal, çok çok sulu bir kıvamda olmadığı sürece ishal olduklarını söylemeyiz. Gözlerini gün aşırı steril bir şekilde temizleyin, kaynatılıp soğutulmuş su bunun için iyidir. Her göze ayrı pamuk parçası kullanın bu sayede bir gözde enfeksiyon durumu olsa bile diğer gözlere bulaşma olmaz ve kısa sürede tedavi edilebilir.