Welsh Corgi

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Cardigan Welsh Corgi ve Pembroke Welsh Corgi olarak iki ayrı türden oluşan bir köpek ırkıdır. Genel olarak bakıldığında aralarındaki fark sadece kuyruk varlığı gibi görünür.

Fakat bu doğru değildir. İki türü de yakından incelediğimizde birçok farklılıklara sahiptir. Cardigan ve Pembroke tamamen iki ayrı kökenden gelmiş köpeklerdir. Cardigan Welsh Corgi gütme ve çiftlik hayvanlarını koruma görevi yaparken Pembroke ise iyi bir pet hayvanıdır hatta İngiliz kraliyet ailesinin bir parçası olarak görülür.

Welsh Corgi Tarih Ve Kökeni

Fazla popüler olmasa da Cardigan Welsh Corgi Britanya adalarının en eski köpek ırklarından sayılır. Milattan önce 1200 yılında Keltler orta Avrupa dan Güney Galler’ e gelirken köpeklerini yanlarında getirdiler. Cardiganshire olarak adlandırılan bölgede yerleşik hayata geçtiler ve Cardigan’ ın ismi buradan gelmektedir. Cardigan Welsh Corgi nin kökeninde Dachshunds ırkı köpekler vardır.

Buna karşılık Pembroke Welsh Corgi popüler bir aile köpeğidir. Felemenk dokumacılar 1107 yılında Galler’ e getirmişlerdir ve burada Pembrokeshire a yerleşmişlerdir Pembroke Welsh Corgi’ nin adı buradan gelmektedir. Bu köpeğin Dachshunds ırkı ile hiçbir bağlantısı yoktur. Geliştirilmesi sırasında Keeshond,Pomeranian, Spitz ve Schipperke kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Corgi kelimesi üzerinde sürekli bir tartışma vardır. Galce de Corgi kelimesi cüce köpek anlamına gelmektedir. Bazı kişiler ise sokak köpeği anlamında olan kelimelerden türetildiğini iddia ediyor. İsmi her ne olursa olsun işini çok iyi yapan iyi bir sürü gütme köpeğidir.

İki tür Welsh Corgi de aslında başlangıçta sürü gütme köpeği olarak geliştirildi. Diğer köpeklerden farklı olarak sığır gütmede kullanılmıştır. Yüzyıllar önce otlama alanları kısıtlıydı ve meralar kişiler arasında paylaşılmıştı. Sığırları paylaşılan meralarda kolayca yönetmek için Welsh Corgi kullanıldı ve başarılı olundu fakat daha sonra kısıtlı mera sorunu ortadan kalktı Welsh Corgi nin kullanılmasına pek ihtiyaç duyulmadı. Neyse ki ailenin sağdık bir dostu olarak görüldü ve yetiştirilmeye devam ederek günümüzde kadar ulaştı.

19 yüzyılda Cardigan ve Pembroke arasında melezlemeler yapıldı ve yeni yavrular elde edildi 1934 yılında ise bu iki tip köpek farklı ırklar olarak kabul edildi ve melezleme çalışmaları durduruldu. Amerika ya ilk olarak 1931 yılında götürüldü ve 1935 yılında AKC tarafından sınıflandırılmaya dahil edildi.

Welsh Corgi Görünüş Ve Boyut

Welsh Corgi ırkı köpeklerin iki farklı türü vardır; Cardigan ve Pembroke arasındaki en dikkat çekici özellik kuyruk yapısıdır. Cardigan Welsh Corgi kuyruğa sahiptir ancak Pembroke Welsh Corgi de kuyruk çok kısa ya da hiç yoktur.

İki Welsh Corgi türünde de bacaklar kısa ve gövde yapısı uzundur. Pembroke daha tıknaz yapıda olma eğilimi vardır ve bacakları daha düz bir yapıya sahiptir. Cardigan Welsh Corgi de kulaklar dik ve kenarları yuvarlaktır. Pembroke Welsh Corgi de ise kulaklar genellikle diktir fakat şekil olarak birçok farklı tipi vardır daha küçük ve sivri yapıdadır.

Tüyleri her iki türde de çift katlı yoğun ve orta uzunluktadır. Cardigan birçok farklı renge sahiptir; kırmızı, samur, çizgili, mavi merle ve üç renkli. Pembroke ise genellikler kırmızıdır fakat diğer renkleri de bulunur.

Welsh Corgi Kişilik

Pembroke, Cardigan a göre daha iyi bir yoldaş olarak sayılır. Her ikisi de zeki ve sadık köpeklerdir fakat Pembroke gütme içgüdüsünü kaybetmiştir. Pembroke lar daha toleranslı ve daha oyuncudur. Bazılarında iyelik ve yer sahiplenme davranışı vardır bundan dolayı agresif olabilir.

Bazıları doğal kişilik olarak otoriter ve sahiplenici olduklarından küçük çocukları rahatsız edici bir unsur olarak görürler ve köşeye sıkıştırırlar bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gerekir.

Ev Ve Aile İlişkileri

İki Welsh Corgi de özverili ve korumacıdır bilhassa çocuklara karşı. Cardigan gütme içgüdülerinden dolayı Pembroke a göre çocuklar etrafında bulunmayı daha çok bir görev olarak sayar. Welsh Corgi diğer köpekleri bir tehdit unsuru olarak algılar ve çocukları buna karşı korumaya geçer.

Welsh Corgi Eğitim

Özellikle Cardigan Welsh Corgi sürü gütme ve hayvan koruma görevlerini yapması için biraz eğitime ihtiyaç duyar. Her iki Welsh Corgi ırkı da zekidir ve mükemmel olarak temel itaat eğitimi alırlar. Bir iş köpeği gibi verilen işi yerine getirmekten zevk alırlar.

Özel İlgi Ve Bakım

Welsh Corgi küçük yaşta sosyalleştirilmelidir. Doğal gütme içgüdüsünden dolayı bazen problemler yaratabilir. Tüyleri içi hiçbir özel bakıma ihtiyaç yoktur.