Tüysüz Tavuklar GDO Mu?

tüysüz Tavuklar GDO lu mu?
Gıda Hijyeni Ve Güvenliği
Yazar: adminTarih: 5 Haziran 20172 yorum yapıldı.

Son günlerde oldukça haberi yapılan tüysüz tavuklar hakkında birçok makale yazıldı ve bu yazılar hiçbir bilimsel kaynağa dayanmadan tamamen kulaktan dolma bilgiler ile oluşturuldu. Tüysüz tavuklar hakkında birçok kişinin aklından geçen “Tüysüz Tavuklar GDO lu Mu?” ya da “Tüysüz Tavukları Tüketmek Kanser Yapar Mı? “ sorularını bilimsel veriler ışığında değerlendirmeye çalışacağız.

Tavuklar Ve Sıcak Stresi

Broiler tavuklar et amaçlı yetiştirilen tavuklardır ve bilindiği üzere broiler tavuk yetiştiriciliğinde en büyük sorunlardan biri sıcak stresidir bu sorunla baş etmek için klima ve soğutma sistemleri geliştirilmiştir ancak bu sistemler uzun süreli çalışamaz ve arıza yaptığı takdirde kümesteki açığa çıkan sıcak hava tahliye edilemediği için kümesteki bütün tavuklar kısa sürede hayatını kaybeder. Broiler tavuk yetiştiriciliğinde sıcak stersi aşılması zor ve ekonomik tarafı büyük bir sorundur bu soruna çözüm bulmak için bilim insanları sürekli çalışma yapmaktadır.

Tüysüz Tavukların Kökeni

Tüysüz tavuklar ya da bir diğer adıyla çıplak tavuklar ilk olarak 1950 li yıllarda fark edilmiştir ve günümüzde tropikal bölgelerde tavukçuluk yapmak için kullanılmaya başlanmıştır. Tüysüz tavukların kullanılma amacı broiler tavukçulukta karşılaşılan en büyük sorun olan sıcak stresini azaltmaktır. Tüysüz tavuklar vücutlarındaki evaporasyon oranının yükselmesi ile sıcak olan kümeslerde vücut ısılarını daha iyi bir şekilde dengede tutarlar. Bu sayede tropikal bölgede yapılan yetiştiricilikte broiler tavukların yaşama gücü artmış olur.

Birçok kişi tarafından söylenen tüysüz tavukların kökeni gerçekten GDO dan mı geçiyor bu büyük bir soru. Tüysüz tavuklar bir genetik eksiklik sonucu ortaya çıkmıştır fakat bu etki kesinlikle insan eli ile değildir. 1950 li yıllarda spontan bir mutasyon sonucu bazı gruplarda tüysüz tavuklar ortaya çıktı daha sonra bu tavuklar araştırılma yapılmak üzere bir gruba toplandı ve bu sayede tüysüzlük gen havuzu korunmuş oldu.

Tüysüz Tavukların Genetik Alt Yapısı

Tüysüzlük geni bir nokta mutasyonu olup FGF20 geni üzerinde olmuştur. FGF20 geni tarafından kodlanan protein, fibroblast büyüme faktörü ailesinin bir üyesidir ve embriyonik gelişme, hücre büyümesi, morfogenez, doku onarımı, tümör büyümesi ve istilası gibi çeşitli biyolojik süreçlerde rol oynar. FGF20 geninin mutasyonu ile oluşan modifiye protein tavukların embriyonik gelişim döneminde tüylerin gelişmesini engelleyen bir yapı kazanmıştır bu sebeptendir ki embriyonik gelişme sırasında oluşmayan kıl folükülleri tavukların yaşamlarının ileriki dönemlerinde de gelişemeyip tüysüzlük olayı ortaya çıkmaktadır.

Tüysüz Tavuk GDO mu Ve Kanser Yapar mı?

Anlaşılacağı üzere tüysüz tavuklar bir genetiği değiştirilmiş mikroorganizma değildir, tamamen doğal olan çaprazlama ve seleksiyon ile ortaya çıkmıştır. Günümüzde özellikle tropikal bölgelerde yapılan broiler tavuk yetiştiriciliğinde kullanılan bu tavuklar sıcak stresini azaltılmasının yanı sıra gıda işleme sürecinde bulunan ve artıdan maliyet oluşturan tüy yolma işlemini de ortadan kaldırmıştır. Tüy yolma işlemi sırasında oluşan bakteriyel kontaminasyon ve işçilik masrafı azaltılarak daha sağlıklı ve daha ucuz kanatlı eti sağlanmak amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalara göre ise bu tavukların tüketilmesinde hiçbir sorun yoktur yani tüysüz tavuklar kanser yapmaz. Ancak bu gösterilen nedenler ve sağlanan yararlar bu tavukların üretilmesi için haklı bir neden oluşturmaz. Tüysüz tavukların yetiştirilmesi ve ürün elde edilmesi için hayvan refahına uygunluğu kontrol edilmelidir. Tüysüz tavukların yetiştirilmesi ve bu tavukların hayvan refahı üzerine etkisi konusunu daha sonra bir yazımızda tartışacağız.

Kaynak

Genome-wide SNP scan of pooled DNA reveals nonsense mutation in FGF20 in the scaleless line of featherless chickens

FGF20 Gene (Protein Coding)  Fibroblast Growth Factor 20

Strategies for preventing heat stress in poultry


 1. Meliha Cuma Bal dedi ki:

  Tavukların tüysüz olma sebebi belki insan eliyle olmayabilir ama insan, tavukların doğası gereği bu rahatsızlığı çoğaltmak yerine yeniden eksik geni kazanmasını sağlayamazmı?
  Isı olayına gelince, dünyada zaten bir dengesizlik ve masraf var, insanların daha bilinçli üretip, beslenip, tüketmesinin farkındalığını kazanması hayatı gereksinimdir.!
  Az ama öz.
  Insanı insana yakışır yaşayıp yaşatan insanlarla dolsun dünyamız.
  Sevgi ve selamlarımla
  Meliha Cuma Bal

 2. Erdinç DÖNMEZ dedi ki:

  Bir canlının eksikliğinden faydalanıp onu menfaatleri için çoğaltmak hiç hoş değil bence. Bu mantık “Bir gün akıllı ve paralılar, aklı ve parası daha az olanları çoğaltıp onların iş gücünden faydalanmak isteyebilir mi acaba” sorusunu da akla getirebilir.