Toy Fox Terrier

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Toy Fox Terrier, Smooth Fox Terrier’ in minyatür bir varyasyonudur. Bu canlı ve aktif köpek dik veya düz tüylü olabilirler. Daha az aktif olduklarından aile için daha iyi bir seçim olabilirler.

Toy Fox Terrier Tarihi Ve Kökeni

Toy Fox Terrier 1900 lü yıllarda ABD de geliştirilmiştir. Bu ırk geliştirilirken Smooth Fox Terrier ile birlikte Chihuahuas, İtalyan Tazısı ve İngiliz Toy Terrier kullanılmıştır. Orijinal Toy Fox Terrier aslında bir fare avcısı olarak geliştirilmiştir. Daha sonra bu ırk sevimli bir aile bireyi olarak görülmeye başlandı. 2003 yılında bu ırk AKC tarafından kabul edilip sınıflandırılmıştır.

Görünüş Ve Boyutları

Toy Fox Terrier geliştirildiği Smooth Fox Terrier’ in küçük bir versiyonudur bunun yanında kuyruğu ve burnu biraz daha kısadır. Kulakları dik ve V şeklindedir. Yetişkin bir Toy Fox Terrier’ in omuzunun yerden yüksekliği yaklaşık 25 cm iken ağırlığı 2-3 kg arasında değişir.

Kişilik

Fox Terrier ile karşılaştırıldığında Toy Fox Terrier daha az canlı ve sakindir. Terrier olma içgüdüsünü kaybetmeyen bu ırk kuşlar ve diğer küçük hayvanları kovalamayı sever.

Ev Ve Aile İlişkileri

Toy Fox Terrier eğlenceli, oyuncu bir sevimli aile üyesidir. Özellikle büyük çocuklar ile güzel vakit geçirip maskaralık yaparlar. Apartmanda yaşayabilir ancak günlük olarak spor yaptırılıp enerjisi atılmalıdır. Kısa tüyleri onları hipotermiye yakalanmalarını kolaylaştırır Veteriner Hekimler bu konuda dikkat edilmesi konusunda uyarıyor. Bu ırk dışarıya çıkarıldığında mutlaka tasma takılmalıdır. Toy Fox Terrierler içgüdülerinden dolayı kovalama arzuları vardır kazalara yol açmamak için tasma çok önemlidir.

Eğitim

Toy Fox Terrier ırkı köpekler zeki ve enerjiktir sahipleri tarafından bir şey öğretilmesinden zevk duyarlar. Eğer sabırlı bir şekilde eğitime devam edilirse iyi bir çeviklik ve itaat konusunda çok iyi olabilirler. Bazıları biraz inatçıdır bundan dolayı eğitim biraz uzun sürebilir.

Özel İlgi Ve Bakım

Toy Fox Terrierler ilgisiz ve yalnız kalmayı sevmezler. Sürekli ilgi görmezlerse evde yıkıcı davranışlar sergileyebilirler.  Bütün Terrierler gibi bu ırkta diğer küçük hayvanları kovalamakta meraklıdırlar.