Teriyer Irklarının Özellikleri

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Teriyerler ırkı hem AKC hem de FCI sınıflandırmasında yer alan çok yaygın olarak tanınan bir ırktır. Teriyerler genellikle küçük yapılı olup enerjik ve canlı köpeklerdir. Bu grupta yer alan en büyük tür Airedale Teriyer dir. AKC ve FCI sınıflandırmasında bazı farklılıklar vardır bunlardan biri Yorkshire Teriyer in FCI da süs teriyer i sınıfında yer alırken AKC de teriyer sınıfında kabul edilmemesidir.

Teriyerler yukarıda da belirtiğimiz gibi küçük ve enerjik köpeklerdir. Doğal yaşamlarında sıçan ve porsuk avlarlar. Tavşan ve tilki yuvalarına girip dışarı çıkmalarını sağlarlar ve bu şekilde insanlara av için yardım ederler. Britanya Adalarında ortaya çıkan bu tür ilk zamanlar doğal yaşamındaki amacına uygun şekilde kullanılsa da günümüzde artık ev ve süs köpeği olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Teriyerler her ne kadar hırçın ve avcı köpekler olsa da ev ortamına ayak uydurmada pek sıkıntı yaşamayan köpeklerdir böyle bir durumun ortaya çıkmasında ilk olarak büyüklük faktörü yer almaktadır. Küçük yapıları ile ev onlar için büyük bir yaşam alanı olarak gelir ve evde pek sıkılmazlar. Sahiplerine çok bağlı olabilirler yani sahiplerini diğer aile bireylerinden kıskana bilirler bu konuda dikkatli olunmalıdır. Ayrıca yazımızı bitirirken belirtmekte fayda var her ne kadar küçük ve şirin görünseler de sinirlendiklerinde ısırabilirler ve oldukça derin yaralar açabilirler.