Staffordshire Bull Terrier

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Staffordshire Bull Terrier sık sık Pit Bull ile karıştırılır. İkisi tamamen farklı ırktır. Staffordshire Bull Terrier sadık, sevgi dolu ve arkadaş canlısıdır.

Staffordshire Bull Terrier Tarihi Ve Kökeni

Staffordshire Bull Terrier ırkı Bulldog, Mastiff ve diğer Terrier ırklarından geliştirilen bir köpek ırkıdır. İngiltere’nin Staffordshire kentinde ortaya çıkmıştır. 19 yüzyılın başlarında köpekler ne yazık ki dövüşlerde kullanılıyordu bu kanlı dövüşler spor adı altında geçiyordu. Katılımcılar küçük, güçlü görünen ve Mastiff ırklarına göre daha çevik bir köpek olan bu köpeği fark ettiler daha sonra bu köpeklerin soyundan Staffordshire Bull Terrier ırkı geliştirildi.

1800 lerin sonunda köpek dövüşleri illegal etkinlik olarak sayıldı ve yasaklandı. Staffordshire Bull Terrier ırkı daha çok bir aile köpeği olarak yetiştirilmeye başlandı. 1935 yılında English Kennel Club bu köpek ırkını kabul etti ve daha sonra 1975 yılında AKC bu ırkı Terrier grubunda sınıflandırdı.

Görünüş Ve Boyut

Staffordshire Bull Terrier küçük, kaslı ve kare vücuda sahip bir köpektir güçlü ve enerjik bir görünümü vardır. Kafası büyük gözleri ise siyahtır, kulakları yarı dik halde durur ve kuyrukları orta uzunluktadır. Tüyleri kısa, yumuşak ve parlaktır. Staffordshire Bull Terrier ; kırmızı, açık kahverengi, beyaz, siyah, mavi veya bu renklerin beyaz ile karışımından oluşan renklerde olabilir.

Staffordshire Bull Terrier’ in omuz yüksekliği 35-40 cm arasında olup 10-12 kg arasında bir ağırlığa sahiptir.

Staffordshire Bull Terrier Kişilik

Staffordshire Bull Terrier kaba bir duruşa sahip olabilir ama bu köpekler zeki ve itaatkârdır. Zor bir karakteri varmış gibi görünse de aslında sevimli ve sadık bir köpektir. Çocukların bütün maskaralıklarına tolerans gösterir ve severler. Eğer ailesinin ve evinin tehlikede olduğunu hissederse saldırgan olabilir.

Ev Ve Aile İlişkileri

Staffordshire Bull Terrier agresif ve zorlu bir düşman gibi görünebilir ancak aslında sevgi dolu ve şefkatli bir köpektir. Bu ırk çocuklar ile çok iyi geçinebilir fakat erken yaşta sosyalleştirilmesi gerek. Bu köpekler cesur ve inatçıdır sizinle saatlerce oyun oynayabilir. Unutulmamalıdır ki bu köpek dövüşler için yetiştirilmiştir bundan dolayı çocuklar ve yabancılar ile etkileşimde iken denetim altında olmalıdır.

Staffordshire Bull Terrier Eğitim

Staffordshire Bull Terrier erken yaşta sosyalleştirilmelidir. Bu ırk zekidir, temel ve ileri itaat eğitimi verilebilir. Staffordshire Bull Terrier eğitilirse bekçi köpeği olabilir.

Özel İlgi Ve Bakım

Staffordshire Bull Terrier ırkı Pit Bull ile aynı değildir. Ne yazık ki birçok kişi bu ayırımı yapamaz ve Staffordshire Bull Terrier ırkının tehlikeli olduğunu düşünür. Bu doğru değildir Staffordshire Bull Terrier sevecen ve sadık bir köpektir.