Soru-Cevap

Hamileyim Kedimi Evden Atmalı mıyım?

Bu soru genellikle yeni evlenen ve çocuk yapmayı düşünen kişiler tarafında tıp hekimlerine ve veteriner hekimlere yöneltilir. Bu sorunun asıl sebebi kedilerin ara konaklık yapabildiği toxoplazma adındaki kan parazitidir. Toxoplazma aslında tehlikeli bir parazit değildir ve insanda ciddiye alınmayacak derecede etkilere sahiptir fakat hamilelik döneminde uterusa yerleşerek insanlarda düşük yapmaya yada anomalili bireylerin dünyaya gelmesine yol açar.

Toxoplazma sadece kedilerde bulunmaz bunun yanında toprakta yetişen birçok üründe de bulunur. Toxoplazma kistleri(yani yumurtaları) ağız yoluyla alınır ve vücutta çoğalır. Çoğalan protozoon uterusa yerleşir ve düşüğe neden olur. Toxoplazma kistlerinden korunmanın birinci yolu hijyendir eğer titiz davranıp kistleri ağız yoluyla almazsanız hiçbir problem çıkmayacaktır. Kediniz den bulacağını düşünüyorsanız uzaklaştırmak yerine bir veteriner hekimden yardım alarak toxoplazma yönünden test yaptırın ve varsa tedavi ettirin yada direk kör sağaltım yoluna gidilebilir.

Toxoplazma sadece gebeliğin ilk döneminde alınıyorsa ve ilk defa bu etken ile karşılaşılıyorsa düşük yapar aksi takdirde daha önce toxoplazma enfestasyonu geçirildiyse immun sistem bu protozoonu tanıdığı için hiçbir etkisi olmayacaktır. Toxoplazma enfestasyonu geçirip geçirmediğinizi hastahanede immun globülin testi ile baktırabilirsiniz.

Kolostrum Nasıl Çözdürülür?

Buzağılara vermek için dondurulan kolostrum belirli şartlar altında çözdürülmelidir.-18°C, -20°C arasında dondurularak korunan kolostrum buzağılara verilmeden önce güvenli bir şekilde çözündürülmelidir. Bu çözdürme işlemi immunglobulinlerin denatüre etmeyecek şekilde yapmak için 50°C’nin altında ılık bir su banyosunda yavaşça çözdürülmelidir. Çözdürülen kolostrum hemen kullanılmalıdır.

Köpeklerde Merle(Alaca) Renk Nasıl Olur?

Merle rengi aslında bir renk olarak değil bir desen olarak kabul edilir ve dilimizde alaca olarak tabir ettiğimiz birçok renkten oluşmuş parçalı desendir. Bu egzotik ve harika renk deseni birçok insan tarafından çok güzel bir özellik olarak kabul edilir. Merle yani alaca rengi sadece tek bir renk genine bağlı değildir birçok renk geninin bir araya gelmesinden dolayı olur. Alaca deseni sadece tüylerde değil burunda da kendini gösterir. Özellikle mavi lekelerden oluşmuş mavi alaca rengi harikadır.

Kediler Banyo Yaptırılır Mı?

Bir çok insan kedilerin kesinlikle banyo yaptırılmayacağını savunur fakat kediler için banyo bazı koşullarda gereklidir. Kediler banyo yaptırılır mı? sorusuna cevabımız sadece gerektiği zamanlarda yaptırılmalıdır şeklindedir.

Kediler kendilerini yalayarak oldukça temiz tutarlar ve bakımlarını kendileri yaparlar fakat evcil kedilerde bu bakım çoğu zaman tek başına yeterli olamaz bunun yanında belirli aralıklarla fırçalamamız gerekir. Banyo da bu şekilde düşünülebilecek bir olaydır.

Kediler özellikle yaz döneminde kıştan kalan tüylerini dökmeye başlar ve oldukça dağınık bir tüy yapısı ortaya çıkar tüylerin kat temizliği yapılması için banyo yaptırılması gerekir. Ayrıca sıcak yaz günlerinde uzun tüylü kediler serinletmek amacıyla banyo yaptırılabilir fakat sık sık olamalıdır. Belirli aralıklarla banyo yaptırılacak kediler küçük yaştan itibaren suya alıştırılmalıdır bu sayede kediler suyu sever hale gelecektir.

Kedilerde banyo yaptırmanın yararlarından biride dış parazitlerin uzaklaştırılmasıdır bu sayede dış etkenlerden korunur ve daha sağlıklı bir yaşam sürer. Ayrıca kedi tüyüne karşı alerjisi olanlar kediler banyo yaptıktan sonra alerjik reaksiyonların daha az ortaya çıktığı görülmüştür.

Kedileri yıkarken bazı kurallara dikkat edilmelidir bu kurallara Kediler Nasıl Banyo Yaptırılır adlı konumuzdan ulaşabilirsiniz.

Akita Ve Shiba İnu Farkları Nelerdir?

Akita ve Shiba İnu, Japonya kökenli iki köpek ırkıdır. Karakteristik ve görünüş olarak birçok özelliği birbirine benzemektedir. Temel farkları boyutlarıdır Akita Japon kökenli en büyük köpek iken Shiba İnu ise en küçük köpektir.  Her iki ırkta birçok ülkede popülerdir fakat Japonya da Shiba İnu, Akita dan daha popülerdir.

Akita Genel Özellikleri

Akita bilinen en büyük Japon kökenli köpek ırkıdır. Akita; uyanık, agresif, sadık, korumacı ve cesur bir köpektir. Soğuk iklime çok iyi adapte olmuştur. Avcılık ve koruma koruma köpeği olarak kullanılır. Tüyleri kalın ve su geçirmez bir yapıdadır. Tüy rengi ise siyah, kahverengi, kırmızı yada beyazdır. Akitaların omuzlarının yerden yüksekliği 66-71 cm arasındadır ve 36-54 kg arasında kiloya sahiptir. Hayat uzunluğu 10-12 yıl arasındadır.

Shiba İnu Genel Özellikleri

Shiba İnu bilinen en küçük Japon kökenli köpek ırkıdır. Shiba İnu; sadık, agresif, uyanık, enerjik ve teritoryaldir. Shiba İnu çok yetenekli bir köpek olduğundan koruma köpeği, av köpeği ve iz takip köpeği olarak birçok yerde kullanılır. Tüyleri kısa ve kalın olup siyah, taba rengi, kırmızı veya beyaz renklere sahiptir. Shiba inu 7-13 kg arasında olup omuzlarının yerden yüksekliği 33-40 cm arasındadır. Hayat uzunluğu 12-15 yıl arasındadır.