Hamileyim Kedimi Evden Atmalı mıyım?

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Bu soru genellikle yeni evlenen ve çocuk yapmayı düşünen kişiler tarafında tıp hekimlerine ve veteriner hekimlere yöneltilir. Bu sorunun asıl sebebi kedilerin ara konaklık yapabildiği toxoplazma adındaki kan parazitidir. Toxoplazma aslında tehlikeli bir parazit değildir ve insanda ciddiye alınmayacak derecede etkilere sahiptir fakat hamilelik döneminde uterusa yerleşerek insanlarda düşük yapmaya yada anomalili bireylerin dünyaya gelmesine yol açar.

Toxoplazma sadece kedilerde bulunmaz bunun yanında toprakta yetişen birçok üründe de bulunur. Toxoplazma kistleri(yani yumurtaları) ağız yoluyla alınır ve vücutta çoğalır. Çoğalan protozoon uterusa yerleşir ve düşüğe neden olur. Toxoplazma kistlerinden korunmanın birinci yolu hijyendir eğer titiz davranıp kistleri ağız yoluyla almazsanız hiçbir problem çıkmayacaktır. Kediniz den bulacağını düşünüyorsanız uzaklaştırmak yerine bir veteriner hekimden yardım alarak toxoplazma yönünden test yaptırın ve varsa tedavi ettirin yada direk kör sağaltım yoluna gidilebilir.

Toxoplazma sadece gebeliğin ilk döneminde alınıyorsa ve ilk defa bu etken ile karşılaşılıyorsa düşük yapar aksi takdirde daha önce toxoplazma enfestasyonu geçirildiyse immun sistem bu protozoonu tanıdığı için hiçbir etkisi olmayacaktır. Toxoplazma enfestasyonu geçirip geçirmediğinizi hastahanede immun globülin testi ile baktırabilirsiniz.