Akita Ve Shiba İnu Farkları Nelerdir?

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Akita ve Shiba İnu, Japonya kökenli iki köpek ırkıdır. Karakteristik ve görünüş olarak birçok özelliği birbirine benzemektedir. Temel farkları boyutlarıdır Akita Japon kökenli en büyük köpek iken Shiba İnu ise en küçük köpektir.  Her iki ırkta birçok ülkede popülerdir fakat Japonya da Shiba İnu, Akita dan daha popülerdir.

Akita Genel Özellikleri

Akita bilinen en büyük Japon kökenli köpek ırkıdır. Akita; uyanık, agresif, sadık, korumacı ve cesur bir köpektir. Soğuk iklime çok iyi adapte olmuştur. Avcılık ve koruma koruma köpeği olarak kullanılır. Tüyleri kalın ve su geçirmez bir yapıdadır. Tüy rengi ise siyah, kahverengi, kırmızı yada beyazdır. Akitaların omuzlarının yerden yüksekliği 66-71 cm arasındadır ve 36-54 kg arasında kiloya sahiptir. Hayat uzunluğu 10-12 yıl arasındadır.

Shiba İnu Genel Özellikleri

Shiba İnu bilinen en küçük Japon kökenli köpek ırkıdır. Shiba İnu; sadık, agresif, uyanık, enerjik ve teritoryaldir. Shiba İnu çok yetenekli bir köpek olduğundan koruma köpeği, av köpeği ve iz takip köpeği olarak birçok yerde kullanılır. Tüyleri kısa ve kalın olup siyah, taba rengi, kırmızı veya beyaz renklere sahiptir. Shiba inu 7-13 kg arasında olup omuzlarının yerden yüksekliği 33-40 cm arasındadır. Hayat uzunluğu 12-15 yıl arasındadır.