Sibirya Kurdu-Husky

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20171 yorum yapıldı.

Sibirya Kurdu ya da orijinal ırk ismiyle Sibiryalı Husky olarak anılan bu köpek ırkı dünyanın her yerinde popüler bir ırk olmuştur. Gözleri kristal mavi ya da kahverengidir. Husky şık ve güçlü bir köpektir. Alaska Husky daha önceleri popüler bir kızak köpeğiydi fakat Sibiryalı Husky ye yerini kaptırdı son yıllarda iki ırkın karışımı olan çeşitli varyasyonlar ortaya çıkmıştır.

Sibirya Kurdu Tarihi Ve Kökeni

Husky ilk olarak Asyanın kuzeydoğusunda yaşayan göçebe insanlar tarafından kızak köpeği olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1909 yılında Alaska’ya götürüldü ve burada ilk defa bir kızak yarışmasında kullanıldı. Kızak yarışında birkaç yıl üst üste birinci oldu ve saygınlık kazandı, Husky bu sayede inanılmaz güçlü, dayanıklı ve kibar bir köpek olarak anılmaya başladı. Bu sayede Kuzey Amerika da Husky en popüler ırklardan biri olmuştur ve 1930 yılında American Kennel Kulüp tarafından tescillenmiştir.

Görünüş Ve Boyutları

Husky orta büyüklükte bir köpektir. Astarlar alt tarafta bulunur ve üst tüyler arkaya doğru uzanır. Renk varyasyonlarına sahiptir bunlar; gri, kahverengi, siyah, beyaz ya da bakır rengidir. Huskylerin gözleri mavi veya kahverengi dir. Kulakları dik olup başının üstünde aralarında çok kısa bir mesafe kalacak şekilde yerleşmiştir.

Huskyler genellikle 50-58cm arasında omuz yüksekliğine sahiptir 18-27 kg arasında ağırlığa sahiptir.

Kişilik

Husky eğitime eğilimi olan ve olağanüstü yetenekli bir köpektir çeşitli yaşam koşullarına alışabilir. Huskyler soğuğu sever ve geniş alanlarda gezmeyi tercih ederler ancak şehirde büyüyenler şehir hayatına alışabilir. Huskyler tanımadıkları kişileri sevmez ve onlara karşı havlar. Huskyler bol enerjiye sahiptir onlarla uzun yürüyüşler yaparak bolca vakit geçirebilirsiniz.

Ev Ve Aile İlişkileri

Husky çocuklar ve diğer hayvanlar ile iyi anlaşır. Bu ırk ilk defa köpek bakacaklar için uygundur fakat günlük olarak egzersizi ve aktivitesi için zaman harcanmalıdır. Tecrübeli hayvan sahipleri için bakımı çok kolay bir köpek ırkıdır. Huskyler kontrol altında tutulmalıdır bundan dolayı bahçeye çit yaptırılması önerilir.

Sibirya Kurdu Eğitim

Husky zeki, çevik ve kolay eğitilebilir bir köpektir ama buna rağmen bazı Huskyler inatçı olabilir ve zor eğitilir. Huskyler uzun geziler için eğitilmiş olmasının yanında Kutup bölgelerinde arama kurtarma olarak kahramanca görev yapar. Husky oyuncu ve hevesli bir köpektir.

Sibirya Kurdu Bakım

Husky düşük sıcaklıklarda rahat eder. Ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmamak için sıcak havalarda birkaç dakikadan fazla dışarıda durdurulmamalıdır. Tüylerini temiz tutmada çok iyi olsa da tüyler günlük olarak taranmalıdır. Tüylerin taranması sadece fiziksel olarak değil duygusal olarak ta yakınlık sağlar. Genelde yılda iki kez tüy dökerler fakat yıl içinde sürekli olarak tüy dökme eğilimindedirler buna dikkat edilmelidir.


  1. Turan dedi ki:

    Merabalar ben bir husky yavrusu sahiplenmek istiyorum ancak çevremde husky si olan kimse yok acaba sizden yardım alabilir miyim,,