Shih Tzu

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Shih Tzu küçük boyutlu ancak büyük kalpli bir köpektir. Lakabı “Aslan” olan Shih Tzu çok iyi bir ev hayvanıdır. 1969 yılında AKC tarafından süs köpekleri sınıfına dâhil edilmiştir. Shih Tzu çocuklu ve yaşlı aileler için çok iyi bir arkadaş olacaktır.

Shih Tzu bir zamanlar popülaritesini kaybetmiş bir ırktı fakat Ekim 2001 yılında yapılan Eukanuba turnuvasında en küçük ev hayvanları grubunda ilk 10 a girerek bir başarı elde etmiştir.

Shih Tzu Tarihi Ve Kökeni

Çin de bulunan resimler ve halı işlemeleri Shih Tzu’ nun çok eski bir tarihi olduğunu gösteriyor ve bu tarih 7. yüzyıla kadar uzanıyor. Shih Tzu kökeni hakkında bir çok teori olsa da onun kökeninin Çin saraylarına dayandığı kabul görmektedir. Burada bulunan köpekler büyük bir özenle seçildi ve Rus mülteci Madame de Breuil’ın yardımıyla bugünkü halini aldı.

1930 larda bu ırk İngiltere de yayılarak popüler bir hale geldi. 2. Dünya Savaşında ABD askerleri bu ırkı çok sevdi ve Shih Tzu eve dönerken askerlere eşlik ederek ABD ye götürülmüş oldu.

Görünüş Ve Boyutları

Shih Tzunun kısa burnu yüzüne hafifçe basıktır. Çok uzum tüylere sahiptir ve doğal olarak günlük bakım yapılması gerekir. Yüzündeki tüyler çoğu zaman başının üstünde toka ile bağlanır. Günlük olarak taranmak istemeyen köpek sahipleri tüyleri kısa kestirerek bu zorluktan kaçabilirler. Shih Tzular belirli bir renge sahiptir çok farklı renklerin birleşiminden oluşur.

Shih Tzu’nun omuzunun yerden yüksekliği 20-27 cm arasında iken ağırlığı 4-7kg arasındadır. Çok küçük boyutlara sahip olmasında rağmen oldukça dayanıklıdır.

Kişilik

Shih Tzu sadece ev hayvanıdır başka görevleri yoktur. Küçük boyutlarına rağmen diğer süs köpeklerine göre daha sağlam bir yapışı vardır. Shih Tzular gururlu ve kibirli gibi bir görünüme sahiptir ama aslında nazik ve çok eğlenceli bir tutuma sahiptir

Ev Ve Aile İlişikileri

Shih Tzular aile ortamına oldukça hızlı alışırlar. Dayanıklı yapıya sahip oldukları için çocuklar ile iyi bir oyun arkadaşı olurlar. Çok nazik köpekler olduğu için yaşlılar ile yaşamasında hiçbir sorun olmaz.

Shih Tzu Eğitim

Temel itaat eğitimi ev ortamında keyifli zamanlar geçirmek için tavsiye edilir. Shih Tzu özel olarak bir eğitimden geçirilmesinden gerek yoktur o sadece sevgi gösterilen bir süs köpeğidir.

Özel İlgi Ve Bakım

Uzun tüylerinin topaklanıp birbirine karışmaması için günlük taranması gerekir.