Shetland Çoban Köpeği

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Shetland Çoban Köpeği popüler bir köpek ırkıdır. Collie köpek ırkının mimnyatür hali gibi görünür ve harika bir aile köpeğidir.

Shetland Çoban Köpeği Tarihi Ve Kökeni

Shetland Çoban Köpeği genel olarak “Sheltie” olarak ta bilinir bunun nedeni 1700 lü yıllarda köken aldığı adadan dolayıdır. Shetland Adaları Britanya adalarının kuzeybatısında, İskoçya ve Norveç arasında yer alır. Bu adaların en büyük geçim kaynağı yün ve kuzulardı Shetland Çoban Köpeği ise bunları gütmek için geliştirilen bir köpek olmuştur. Adadaki yetiştiriciler sert çevre şartlarına dayanıklı ve sürüye sahip çıkabilecek bir köpek elde etmek istediler. Britanya adalarında bulunan Collie ve Border Collie gibi bir sürü gütme köpeği olan Stehland Çoban Köpeği elde edildi. Bu küçük köpekler çiftçiler yokken sürüyü denetleyebilecek kadar akıllı ve bağımsız oldular. Shetland Adaları otlak olarak kullanılır ve kış dönemi çok yağmur yağdığından yaşanılabilir bir yer değildir Shetland Çoban Köpeği ise bu dönemlerde çiftçiler olmasa bile sürüleri gütme görevini yerine getirir ve sürüyü sağ salim ayakta tutar.

Bu ırk 1900 lü yıllarda AKC tarafından tanınmıştır.

Görünüş Ve Boyutları

Shetland Çoban Köpeği çift katlı iyi yalıtılmış bir tüy yapısına sahiptir ve su geçirmezdir. Baş yapısına çok yakışan uzun bir buruna sahiptir. Kulakları orta uzunlukta ve oldukça tüylüdür.

Shetland Çoban köpeği Collie ırkına göre daha tıknazdır. Uzun tüylere sahiptir bacaklarında ve kuyruğunda tüyler farklı bir yapı alır. Hafif ve yumuşak tüylere sahiptir bu tüyler günlük olarak fırçalanmaya ihtiyaç duyar. Gözleri genellikle siyah olur fakat diğer kapalı renklerde olabilir.

Shetland Çoban Köpeklerinde standart olarak omuz yüksekliği 33-40 cm arasındayken ağırlıkları 6-9 kg arasındadır. Sadece bazıları 9 kg üzerine çıkar.

Kişillik

Shetland Çoban Köpeği kendi doğasında önemli bir yer tutan gütme işini yapmak ister. Ayrıca işlerini yapmadıklarında sıkılırlar ve sıkılınca da sinirli olabilirler. Shetland Çoban Köpeği çok sağdık ve sevgi dolu arkadaştır. Yabancı kişilere karşı temkinli yaklaşır onları çok iyi izler ve analiz eder. Çocuklar ile tek başına bırakılabilir.

Ev Ve Aile İlişkileri

Shetland Çoban Köpeği çocuklar ve diğer köpekler ile çok iyi anlaşır. Küçük boyutlarından dolayı ev ortamına uyum sağlayabilirler. Shetlan Çoban Köpekleri etrafınızda pervane olan tatlı bir köpek ırkıdır.

Shetland Çoban Köpeği Eğitim

Bu ırk son derece eğitilebilir zeki ve öğrenmeye isteklidir. Shetland Çoban Köpeği çeviklik, gütme ve sevgi alanlarında mükemmeldir.