Scottish Fold

Kedi Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20172 yorum yapıldı.

Scottish Fold ilk olarak İskoçya da bulunan Coupar Angus şehrindeki bir ahırda keşfedildi. Scottish Fold ile özdeşleşmiş ve onu tanımaya yarayan en belirgin özelliği kulaklarının kıvrık olmasıdır. Bu özellik Van kedisinde olduğu gibi doğal bir mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır. Kulakları öne ve aşağı yönelecek şekilde kıvrılmıştır ve büyük gözleri ile bunun sonucunda bir baykuşa veya oyuncak bir ayıya benzer bu özelliği birçok insanın onları sevmesini sağlamıştır. Karakteristik kulakları ve benzersiz görünümünün yanı sıra Scottish Fold yumuşak, sevecen ve mükemmel kişiliği ile insanların gözde arkadaşı olmuştur ayrıca diğer kediler gibi çok aktif değildir.

Tarihi Ve Kökeni

1961‘de İskoç çoban William Ross, İskoçya’nın Tayside Bölgesi’ndeki Coupar Angus yakınlarındaki komşusunun çiftliğinde sıra dışı kulaklara sahip bir kedi fark etti. İlk Scottish Fold Suzie ebeveynleri bilinmeyen beyaz bir ahır kedisiydi. Bu kedinin kulak yapısının eşsiz olduğunu fark eden William Ross’un eşi Mary bir yıl sonra doğan yavrulardan birini satın aldı ve adını Snooks koydu.

Ross ailesi Snooks ile birlikte yeni bir kedi ırkı oluşturmak için ıslah programı başlattı. İlk zamanlar bu ırk kesik kulak(lop-eared) olarak adlandırıldı. British shorthairs ırkı bu ırkın gen havuzunu oluşturmak için kullanılan diğer ırk oldu. Ross ailesi bu benzersiz kedileri göstermeye ve Governing Council of the Cat Fancy (GCCF) ye kaydettirmeye başladı. Diğer yetiştiriciler ile birlikte adı değiştirilerek Scottish Fold olarak adlandırıldı.

1970 yılında Governing Council of the Cat Fancy (GCCF) Scottish Fold ırkının kulak yapısının enfeksiyonlara, mantarlara ve diğer etkenlere yatkın olduğu gerekçesiyle kaydını durdurdu bu sayede daha fazla yayılmasını engellemiş olacaktı fakat bu bilgi tamamen yanlış çıktı. 1970 yılında doğal mutasyonlar üzerine araştırma yapan ve Massachusett de bulunan Dr. Neil Todd’a Snooks’un yavrularından üç tane gönderildi. Diğer kalan yavrular ise hediye olarak başka kişilere verildi. Bundan sonra bu ırk Amerikan ve British  Shorthair ırkları kullanılarak ıslah edilmeye devam edildi.

1978 yılında Cat Fanciers’ Association (CFA) Scottish Fold ırkına şampiyon unvanı verdi. Bununla birlikte birçok kedi örgütünde kabul gördü ve Amerika da büyük bir üne kavuştu.  CFA ya göre en popüler sekizinci kedi ırkı oldu.

Uzun tüylere sahip Scottish Fold ırkı kediler 1980’lı yıllara kadar kabul görmese de daha sonradan uzun tüylü yavrularda kayıt altına alınmaya başlanmıştır.

Görünüş

Görünümündeki ayırt edici özellik, kulağındaki kıkırdak yapısının öne ve yana doğru kıvrılmasından sorumlu olan baskın genler ile ortaya çıkar.  Kıvrılan kulaklar bir şapka görünümü verir. Daha küçük ve daha hafif kıvrık olan kulaklar tamamen kapalı olan kulaklara göre daha çok tercih edilir. Ayrıca büyük ve yuvarlak gözleri, yuvarlak kafası, yanakları ve bıyık köklerinde bulunan büyük bezler bu ırkın dış görünüşünün bir parçasıdır. Kulakları her ne kadar katlanmış olsa da kulaklarını diğer kediler gibi sesin geldiği yöne doğru çevirirler.

Scottish Fold genel vücut yapısı itibariyle yuvarlak kıvrımlara sahiptir. Orta büyüklükte bir kedi olup ensesinden arka kısmına kadar dolgun bir yapıya sahiptir. Kuyruğu orta veya uzun sayılabilecek derecede olup konik bir yapıya sahiptir.
Scottish Fold kısa ve uzun tüylü olmak üzere iki varyeteye sahiptir. Birçok renge sahip olmakla birlikte bütün renkleri kabul görür.

Kişilik

Scottish Fold yumuşak, sevecen, tatlı huylu ve yeni ortamlara ve insanlara çabucak uyum sağlar. Scottish Fold evcilleştirilmeye yatkın bir yapıya sahiptir.

Sahiplerine bağlılıklarına rağmen karşı taraftan pek ilgi beklemezler. Bazen yemek istemek için miyavlarlar bu miyavlamaları bile sessiz bir şekildedir.

Bakım

Kısa tüylü Scottish Fold ırkı kediler minimum düzeyde bakıma ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte yoğun tüylere sahiptirler bundan dolayı dökülen eski tüyler atılamadığından çelik fırça ile bu tüyler uzaklaştırılmalıdırlar. Uzun tüylü Scottish Fold ırkı kediler daha fazla bakıma ihtiyaç duyar haftada iki veya üç kere fırçalanmaları gerekir.

Scottish Fold ırkı kedilerin bazılarında kulaklar hızlı bir şekilde kirlenir bundan dolayı iki ayda bir bakım yapılması gerekir.

Özel Notlar

Scottish Fold ırkının kulak yapısının ortaya çıkmasından sorumlu olan gen baskın yapıdadır yani ebeveynlerinden herhangi biri Scottish Fold olan bir yavru kıvrık kulaklara sahip olacaktır. Doğan bu yavrulara gen dağılımı %50 olduğu için doğacak yeni yavruların yarısı da kıvrık kulağa sahip olacaktır diğer yarısı ise normal düz kulaklara sahip olacaktır.

İki tane Scottish Fold kullanmak oluşacak kıvrık kulaklı kedi yavrusu sayısını arttırmaktadır fakat sonuçta ortaya çıkacak yavrular kemik problemlerine sahip olacaktır. Homozigot Scottish Fold ırkı kediler genetik olarak kemik bozukluğu ve büyümesi sonucunda sakatlığa neden olan bir hastalığa yatkındırlar.

Kabul Gördüğü Kulüpler

 • American Association of Cat Enthusiasts (AACE)
 • American Cat Association (ACA)
 • American Cat Fancier’s Association (ACFA)
 • Canadian Cat Association (CCA)
 • Cat Fanciers’ Association (CFA)
 • Cat Fanciers’ Federation (CFF)
 • The International Cat Association (TICA)
 •  United Feline Organization (UFO)

 1. Suibe dedi ki:

  Çok güzel bir kedi ırkı

 2. gaara dedi ki:

  Scotishler çok harika bir ırk çok seviyorum