Schnauzer

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Çoğu insan Schnauzer ı mükemmel aile köpeği olarak tanımlamıştır. Kabul edilen üç farklı boyutu vardır, Schnauzer sert, cesur ve koruyucu bir yol arkadaşıdır. Bu ırk klasik olarak sakal ve uzun kaşları ile kolaylıkla tanınan bir köpektir.

Schnauzer Tarihi Ve Kökeni

Schnauzer Alman kökenli bir köpek ırkıdır. Schnauzer ırkıMinyatür, Standart ve Dev Schnauzer olarak üç farklı boyuta sahiptir. Bu üç farklı boyuttan en eskisinin Standart Schnauzer olduğu düşünülmektedir. Bu üç farklı Schnauzer aynı kökenden gelse de farklı ırklar olarak kabul görür.

Bütün Schnauzerlar’ ın Württemberg ve Baverya krallığında geliştirildiği düşünülmektedir ve Standart Schnauzer en eski bilinen tarihiyle 1492 de ortaya çıkmıştır. O dönemlerde resimlerde tasvir edilen aile dostu köpek Schnauzer ırkıdır. Bu köpekler sadece ailenin bir parçası değildi ayrıca fare yakalar ve bekçilik yapardı.

Dev Schnauzer’ i elde etmek için Danua gibi büyük köpekler ile melezleme çalışması yapılmıştır. Amaç daha büyük Schnauzer elde edip aile ile iyi geçinen, iyi bekçilik yapan ve inekleri güden bir köpek elde etmekti.

Minyatür Schnauzer geliştirilen en yeni türüdür ve iyi bir yoldaştır. Bu köpeklerin elde edilmesinde Affenpinscher ve Kaniş ırkı köpekler kullanıldığı tahmin edilmektedir.
1910 yılında kadar Schnauzer Almanya dışında hiç duyulmamıştı. Birinci Dünya Savaşı sonrası bu köpek ırkı dünyaca popüler bir köpek haline geldi. Savaş sırasında Dev Schauzer polis köpeği ve posta köpeği olarak kullanıldı.

Bugün Dev Schnauzer dünya genelinde polis ve bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Standart ve minyatür Schnauzer ise insanlara yoldaş olmuştur. Dev ve Standart Schnauzer ikisi birlikte AKC tarafından Working Dog grubuna kaydedilirken Minyatür Schnauzer Terrier olarak kaydedilmiştir.

Schnauzer Görünüş Ve Boyutları

Schnauzer sıkı ve sağlam bir köpektir. Bütün boyutları sert sırım tüylere sahiptir ayrıca kabarık yay şeklinde kaş, bıyık ve sakal yapısına sahiptir. En çok görünen rengi tuz ve biber rengidir ancak siyah olanı daha çok kabul görür. Almanya da genel olarak siyah renk daha fazla görülür.

Minyatür Schnauzer 30-35 cm arasında omuz yüksekliğine sahiptir ve 6-7 kg arasındadır. Standart Schnauzer 43-48 cm arasında omuz yüksekliğine sahiptir ve yaklaşık 15 kg. Dev Schnauzer ise 63-71 cm arasında omuz yüksekliğine sahiptir ve 31-34 kg arasındadır.

Schnauzer Kişilik

Bütün Schnauzerlar zeki ve güvenli köpeklerdir. Ailelerine karşı çok korumacıdır ve iyi birer bekçi köpeğidir. Dev Schnauzer heybetli bir köpektir fakat arkadaş canlısıdır ve insanları sever.

Ev Ve Aile İlişkileri

Schnauzer iyi birer aile köpeğidir çocuklara karşı toleransı yüksektir. Onlar daima yabancılara karşı tetiktedir ve ailesini korumak için davetsiz misafirleri sezdiğinde havlayarak ailesine haber verir.

Schnauzer Eğitim

Schnauzer bağımsız olma eğilimleri vardır sert eğitime ve azarlamaya karşı toleransı yoktur. Onlar kolay eğitilebilir fakat bu süreçte olumlu takviye teknikleri kullanılmalıdır. Dev Schnauzer sıklıkla bekçi köpeği ve alarm köpeği olarak eğitilir.

Özel İlgi Ve Bakım

Schnauzer ırkı köpekler zekidir ve kolaylıkla sıkılırlar. Standart ve Dev Schnauzer uzun süre yalnız başına bırakıldığında yıkıcı davranışlar gösterebilirler Minyatür Schnauzer biraz daha tolerans gösterebilir.

Dev Schnauzer eğer küçük yaşta sosyalleştirilmezse agresif olabilir buna dikkat edilmelidir.

Tüylerde oluşabilecek topaklanmalar ve karışıklıklardan kurtulmak için sık sık taranmalıdır ayrıca Standart Schnauzer da yüz güzelliğinin korunması için özel yöntemler ile tüylerin kesilmesi ve şekil verilmesi gerekir.