Saint Bernard

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Saint Bernard İsviçre Alplerinin kurtarıcısı olarak bilinen ve kolaylıkla tanınan bir köpek ırkıdır. Efsane olmasına rağmen Saint Bernard ın Alplerde kurtarma görevlerine katıldığı doğrudur fakat boynunda asılı olan içi brendi dolu fıçı sadece bir efsanedir.

Tarihi Ve Kökeni

Birçok köpek ırkında olduğu gibi Saint Bernard ırkının da kökeni gizemini koruyor. Bu büyük köpeğin eskiden Asya da yaşayan güçlü ve iri bir köpek ırkı olup soyu tükenen Asya Molosser  ırkından geldiği düşünülmektedir. Saint Bernard ırkının ataları Romalıların İsviçre’yi işgali sırasında Asya kıtasından getirildiği ve burada yerel ırklar ile melezlemeler sonucu elde edildiği düşünülmektedir.

Zaman geçtikte bu köpekler çiftlikleri korumak, hayvanları gütmek ve ağır yükleri çekmek için kullanılmıştır. Yıllar sonra 1050 yılında Archdeacon Bernard de Menthon adında bir darülaceze kuruldu bu kurum amacı dağda zor durumda kalan dağcılara yardım etmekti. 1700’lü yıllara gelindiğinde Saint Bernard dağdaki arama kurtarma çalışmalarına katılıyordu ve İsviçre Alplerinde büyük bir üne kavuşmuştu. Rahipler dağda kaybolanları aramak için çıktıklarında Saint Bernard’ı yanlarına alıyorlardı. Bu ırkın kapan yolları ve kaybolan insanları bulma kabiliyeti efsaneviydi. Kayıp kişileri bulduktan sonra büyük vücudu ve kalın postu ile onları ısıtarak hayatta kalmalarını sağlıyordu. Ayrıca Saint Bernard dağda yaşayan ve insanlara yardım eden rahipler için iyi bir yoldaş oluyordu.

1800’lü yıllarda Saint Bernard artık darülaceze köpeği olarak biliniyordu ve sayıları gittikçe azalmaya başlamıştı bu azalmanın sebebi akrabalık sonucu genetik hastalıklardan gelmekteydi. Bundan dolayı rahipler Newfoundlands ile melezleme yaparak bu ırkın soyunun devam etmesini sağladırlar. Bu melezleme sonucunda uzun tüylü Saint Bernard ortaya çıktı. Son kuşakta ortaya çıkan melez Saint Bernardlar kurtarma iç güdüsüne sahipti fakat uzun tüylerine kar yapıştığı için bu onlara engel oldu. Bunun sonucunda rahipler köpeklerini başkalarına hediye ettiler.

1800 yılına gelindiğinde Saint Bernard ırkı yaygınlaşmış ve adını korumayı başarmıştı. 1888 yılında American Kenel Club, Saint Bernard ırkını iş köpekleri gurubuna kaydetti.

Görünüş Ve Boyutları

Saint Bernard ırkı köpeklerin omuzlarının yerden yükseklikleri 63-71cm arasında olup ağırlıkları 50-85 kg arasında olmaktadır. Bu köpekler büyük ve yuvarlak bir baş yapısına sahip olup kahverengi gözleri ve siyah burunları ile dikkat çeker. Uçları yuvarlak ve üçgen biçimindeki kulakları başının yan tarafından aşağıya sarkar. Saint Bernard oldukça güçlü ve büyük yapılı bir köpektir. Saint Bernard iki farklı tüy yapısına sahiptir. Sırtını ve vücudunun geri kalan kısımlarının büyük bir kısmını kaplayan düz ve yumuşak tüyleri vardır ikinci tip tüyler ise karın, bacaklar ve kuyruğunun altında yer almaktadır bu tüyler kaba ve uzundur. Tüy renkleri turuncu- beyaz, kırmızı-beyaz, kırmızı-kahverengi, kahverengi-beyaz veya brindle renktedir.

Kişilik

Saint Bernard akıllı bir köpek olup sahibine sadıktır. Bu ırk nazik ve kibar görünür fakat oldukça güçlüdür. Saint Bernard yaklaşan tehlikelere karşı altıncı hisse sahiptir özellikle far fırtınaları ve çığlara karşı size erkenden haber verir.

Ev Ve Aile İlişkileri

Saint Bernard sevecen ve arkadaş canlısıdır ev halkı ile iyi arkadaşlıklar kurar. Bu ırk çocukları sever fakat küçük çocuklar bu büyük köpek ile tek başına bırakılmamalıdır. Saint Bernard neşeli bir köpektir ve egzersiz yapmak için fazlaca yere ihtiyacı vardır. Evde sizi karşılarken çokça salya saçacağı için biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz ayrıca Saint Bernard diğer küçük köpekleri pek sevmez. Doğası gereği soğuk ve buzlu yerlerde yaşamayı sever, iyi bir bekçi köpeği olmasa da büyüklüğü ile davetsiz misafirleri korkutur.

Eğitim

Saint Bernard ırkı köpekler kolay eğitilir ve erken yaşta başlanması gerekir. Bu ırk sosyalleşmeyi sever ve itaat konusunda iyidir.

Özel İlgi Ve Bakım

Saint Bernard günlük olarak fırçalanmaya ihtiyacı vardır. Simetrik olarak taramak tüylerinin katlarını daha iyi açar ve daha iyi görünür.

Saint Bernard aşırı nemli ve sıcak havalarda fazla durdurulmamalıdır çünkü terlemeye eğilimli bir yapıya sahiptir. Bazı Saint Bernard yetiştiricileri bu ırkı yetiştirirken dövüş alanına yönlendirmeye çalıştır bundan dolayı bazı yavrular genetik olarak saldırgan olabiliyor. Bu sebepten dolayı Saint Bernard yavrusu alınırken dikkat edilmeli ve yetiştirici iyi seçilmelidir.