Retriever Irklarının Özellikleri

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Retriever ırkı köpekler AKC ve FCI sınıflandırmasında farklı yerlerde bulunur fakat bulundukları grupların genel özellikleri hemen hemen aynıdır. Retrieverlar AKC de “Sporting Dog” grubunda bulunurken FCI da sekizinci grup olan “Retrievers – Flushing Dogs – Water Dogs” grubunda yer alır. Bu iki grubunda ortak özelliği av aktivitesine sahip köpeklerin bulunmasıdır.

Retrieverlar adlarından da anlaşılabileceği gibi belirtilen nesneyi geri getiren köpeklerdir. Bu özellikleri ile av aktivitelerinde avcının vurduğu hayvanı getirir.

Retrieverları en iyi temsil eden köpekler Golden ve Labrador Retriever dır.  Retrieverlar sportif, aktif ve canlı köpeklerdir. Av yapmak için özel gelişmiş tüyleri vardır tüyler uzun ve sıkı yapıdadır bu sayede yüzdüğü sırada sular tüyleri geçip vücuda ulaşamaz. Bu sayede hem vücut ısılarını korurlar hem de su yüzerken ağırlık yapmaz.  Hareketli nesneleri çok iyi takip ederler ve gözden kaybolsa bile nereye düştüğünü çok kesin bir şekilde hesaplayabilir.

Her ne kadar ava yardımcı bir köpek olsa da ev hayatına uyum sağlamakta çok zorlanmaz ama günlük olarak gezdirilmesi gerekir spor hayatında önemli bir yer tutar ve günlük belirli bir mesafe yürümesi gerekir bu yaş ve dönemlere göre değişir. Özellikle apartman daireleri yerine bahçesi olan müstakil evlerde yaşamaları onların refahı açısından önemli bir yere sahiptir. Yazımı bitirmeden önce önemli bir noktaya daha değinmek isterim evde yaşayan köpeklerin, sahipleri tarafından belirtilen “durduk yere havlamaya başlama” olayı oldukça kafa karıştırıcı bir durumdur, sorun gibi görünen bu olay aslında basit bir içgüdü belirtisidir. Evin penceresinde ya da bahçede görülen uçan nesneler (örneğin kuşlar hatta uçaklar) av içgüdüsünün ortaya çıkmasına yol açar. Bu şekilde onun peşinden gidip vurulduğunda sahibine getirmek ister. Bu olay gayet normal bir şey kaygılanmaya gerek yoktur.