Pug

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Takma adı “Hollandalı Mastiff” olan pug ırkı köpekler kırışmış yüzü, kısa bacakları ve kabarık göğüs ile küçük bir köpektir. Dünyada görünüş olarak en dikkat çekici köpeklerden biri olmanın yanında karizmatik ve sevecen kişiliğiyle de ön plana çıkmaktadır.

Pug Tarihi Ve Kökeni

Birçok hikaye ile birlikte pugların gerçekten kökeni tam olarak bilinmiyor. Bir hikayeye göre milattan önce 400 yılında Tibet de bulunan Budist tapınaklarda bekçi köpeği olarak görev yapmıştır. İlk dönemlerde kraliyet aileleri ilgi gösterdi ilk önce Japonya daha sonra Avrupa ya yayılarak en popüler olduğu yerde Hollanda adından söz ettirdi.

Kayıt altındaki tarihlere bakılacak olursa birçok yerde ismi geçmektedir. 1572 yılında Hollanda da kraliyet ailesi ile popülerlik kazanmış ve son olarak 1860 yılında pekin imparatorluk sarayından İngiltere ye getirilmiştir.

Pug diğer adıyla boksör 1885 yılında American Kennel Club a kayıt oldu.

Görünüş ve Boyut

Puglar çok eski bir ırk olmasına rağmen zaman içerisinde pek değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir. Süs köpekleri sınıflandırmasında bulunur ve bu sınıfın en büyük ırkıdır. Kaslı vücudu, düz bacakları ve buruşuk yüzü ile oldukça dikkat çeker. Yüzlerindeki buruşukluk haricinde dikkat çeken bir özelliği de maske bulunmasıdır genellikle yüzün ön kısmını kaplar ve oldukça kapalı renktedir. Omuzların yerden yüksekliği yaklaşık 27 cm olup ağırlıkları 6 ile 10 kg arasında değişir.

Kişilik

Görünüşüne göre bakılarak saldırgan olduğu konusunda ön yargılı olunmamalıdır puglar saldırgan değildir. Kişilik olarak sevecen ve oldukça ağır başlıdır. İnsanlarla arkadaşlık kurmayı sever hatta ilgilenilmediği zaman yüzlerinde sürekli somurtkan ifade bulunur.

Ev Ve Aile İlişkileri

Puglar oldukça arkadaş canlısı ev köpekleridir. Aile bireyleri ile çok iyi anlaşırlar. Çocukları sürekli izlerler ve onlarla oyun oynamak hoşlarına gider.

Pug Eğitim

Pug ırkına temel eğitim vermek oldukça kolaydır kısa sürede eğitimi tamamlarlar. Birinci öncelikleri ailenin yanında kalmak ve sahipleri ile iyi geçinmektir.

Özel İlgi Ve Bakım

Puglar aşırı sıcak ya da aşırı soğuk nemli ortamlara pekiyi uyum sağlayamazlar bu durum göz önüne alınmalıdır. Veteriner hekimler özellikle uyarıyor yazın arabada tek başlarına sıcakta bırakılmamalıdır.