Pomeranian

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Eğer küçük yapılı ve cesur bir kişiliğe sahip bir ırk arıyorsanız kendinizi fazla yormayın pomeranian tam aradığınız özelliklerde. Tarih boyunca hem kraliyet ailesinin hem de halkın severek yetiştirdiği bu köpekler çok geniş bir hayran kitlesine sahiptir.

Pomeranian Tarihi ve Kökeni

Pomeranian ırkının kökeninin İzlanda ve Lapland kızak köpeklerinden geldiği düşünülmektedir. Sınıflandırmada Spitz tipi olarak tabir edilen köpeklerin en küçük bireyidir. Başlangıçta Pomeranian lar büyüktü ve çoban köpekliği yapıyordu. Daha sonra Baltık Denizinin güney kıyısında bulunan Pomerania (Pomeranya) ülkesine getirildi ve burada çiftleştirmeler sonucu daha küçük tipleri elde edildi adını bu ülkeden alarak “Pomeranian” oldu.

1880lere kadar bilinen bir ırk değildi fakat Kraliçe Victoria’nın ilgisi ile kısa sürede popüler bir köpek olmaya başladı. Aslında Kraliçe Victoria’nın isteği daha küçük köpek ırkları elde etmekti ve bundan dolayı bu işi veteriner hekimlere maddi destek sağlıyordu. Kraliçe Victoria “Turi” adındaki Pomeranian ırkı köpeğini çok severdi.

Görünüş ve Boyut

Pomeranian ırkının omuz yüksekliği 20cm ve yaklaşık 3 kg ağırlığı ile küçük bir tilki görünümü verir. Kürkü uzun saç gibi olup alt taraftaki astarları yoğundur ve üst taraf sırt tüyleri sert bir yapıya sahiptir. Kuyrukları sürekli kalkık durumdadır ve kulakları da üçgen dik yapıdadır. Pomeranian tek renk olabileceği gibi karma renklere de sahiptir.

Kişilik

Uysal ve ağırbaşlı Pomeranian küçük yapıya sahip olsa da büyük bir kişiliğe sahip aktif bir köpektir. Ev hayatına iyi uyum sağlar. Evde tek başına iken pek sıkıntı çıkartmaz fakat birden fazla Pomeranian evde bulunuyorsa biraz gürültü yapabilirler çünkü bu ırkın beraber olduklarında birbirleri ile yüksek sesle anlaşırlar.

Ev Ve Aile İlişkileri

Pomeranian ırkı köpekler yaşlılara ve büyük çocuklar ile çok iyi anlaşırlar. Küçük çocuklarla geçinememe nedeni ise çok küçük olduğundan küçük çocukların ona zarar vermelerinden dolayıdır.

Pomeranian yabancıları izler ve tehlike anında onlara yüksek ses ile havlar fakat bu havlama durumu bir fiziksel duruma dönüşmez yani ısırma eğilimi yoktur.

Pomeranian Eğitim

Pomeranian ırkı köpekler oldukça zekidir ve çok hızlı öğrenirler. Yapılan hileli oyunları yani kandırmacaları çok çabuk çözerler. Başlarına gelebilecek kazalardan dolayı onları eğitmeniz gerekebilir örneğin üstüne bir ev eşyasını düşürüp altında kalmaması için ona bunu göstermeniz gerekir.

Özel İlgi Ve Bakım

Mizaçlarına çok dikkat edilmesi gerekir sürekli uyarım ile zihinlerini açık tutup onları içlerine kapanıp agresif hale gelmeleri engellenmelidir. Ayrıca günlük bakım yapılarak tüylerinde oluşabilecek düğümler ve topaklanmalar önlenmelidir.