Pointer Irklarının Özellikleri

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Pointerlar işaretçi yani bir yeri işaret eden köpek ırklarıdır. Bu köpekler insanlara avlarda avın yerini işaret ederek kolaylık sağlarlar. FCI ve AKC sınıflandırmasında farklı sınıflarda bulunmaktadır. FCI sınıflandırmasında grup 7 yani “Pointing Dogs” grubu sadece bu ırk için ayırılmıştır. AKC de ise Sporting Group ta yer alır.

Pointerların kökenleri İngiltere dayanmaktadır. İngiltere de av aktivitesine yardım için elde edilmiş bir köpek türüdür. Av gördüğünde kendine has duruşu ile av hayvanının nerede olduğunu avcıya haber vererek av aktivitesine yardımcı olur. Pointerların kendilerine has av duruşuna ferma duruşu denir ve bu köpeklerin diğer bir ismi ise fermalı köpeklerdir. Ferma duruşu Pointerların avı gördüklerinde ona doğru odaklanıp vücut duruşunu değiştirmesi ve o yöne hiç hareketsiz bir şekilde durmasıdır. Bu duruş avcılar için çok önemlidir avı daha kendi gözleri ile görmeden köpeğin keskin ve geniş görüşü ile tespit etmelerini sağlar.

Pointerlar güçlü kas yapısına sahip canlı ve aktif mizaçlı hayvanlardır. Günlük spor ihtiyaçları oldukça fazladır bu yüzden ev gibi küçük ortamlarla onları sınırlandırmak refahları açısından olumsuz bir durumdur ve tavsiye edilmez. Bu ırkın genel yaşam alanı büyük araziye sahip çiftliklerdir ve av yapma içgüdüsüne sahiplerdir bu yüzden şehir ortamına çok uyum sağlayamaz, yaşayacağı ortam büyük olmalıdır ve günlük spor ihtiyacını gidermek için en azından yürüyüşe çıkarılmalıdır.