Papillon

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20172 yorum yapıldı.

Papillon Fransızca da kelebek anlamına gelir bu ırka bu adın verilmesini nedeni ise püsküllü tüyleri olan kulaklarının kelebeğe benzemesidir. Bu ırk tatlı ve nazik olmasına rağmen fazla popüler bir ırk değildir. Bu küçük köpekler kraliyet ailesinin asaletini yansıtan tescilli bir köpek ırkıdır. Gün boyu yapmak istediği şey sahibinin kucağında uyumaktır onun için bu durumdan daha iyi bir şey yoktur.

Papillon Tarihi Ve Kökeni

Papillon ırkı 1500 lü yıllarda tarihi kayıtlara geçen bir süs köpeği ırkıdır. Daha önceleri bu ırk Dwarf Spanish (Cüce İspanyol) olarak adlandırıldığından kökeninin İspanyaya dayandığı kanaatine varılmıştır. Bu ırk zaman geçtikçe asil ailelerde popüler olmaya başlamıştır. 1600 lü yıllarda İtalya, Fransa, Polonya ve diğer Avrupa ülkelerine de dağıldı. Irk bu zamanlarda şuan ki adı olan Papillon u kazanmıştır ve bu Fransızcada kelebek anlamına gelmektedir. Bu ismi almasının neden dik kulaklarından sarkan tüylerin bir kelebeği andırmasındandır fakat bazılarının kulakları dik değil sarkıktır. İlginçtir ki her iki kulak tipide yarışmalarda kabul görür. AKC tarafından 1915 yılında resmen kabul edilmiştir.

Görünüş Ve Boyut

Papillon ırkı köpeklerin tüyleri uzun ve incedir. Kulaklarında ve kuyruğunda uzun perçemler şeklinde ipeksi tüyler vardır. Vücut beyazdır ve bu beyazlığın üstünde yama şeklinde farklı renklerde tüyler vardır. Başındaki tüyler kulaklarda dâhil olmak üzere beyaz olmamalıdır. Genellikle tamamen beyaz olan Papillon lar yarışmalara kabul görmez, bu bir kusur olarak görülür.  Burunları, dudakları ve göz kenarları siyahtır. Göz rengi kahverengi veya siyahtır. Papillon ırkı köpekler dikkatli ve nazikçe gezdirilmelidir.

Yetişkin Papillon ırkı köpekler 20-28 cm arasında omuz yüksekliğine sahipken 2,5-4,5 kg arasında bir ağırlıktadır.

Kişilik

Papillon hoş bir yol arkadaşıdır ve insanlarla etkileşime girmeyi sever. Eğer size yüksek sesle havlıyorsa sizi sevdiğini gösterir. Bu ırkta genellikle yüksek sesle havlama problemi yoktur sadece gerektiğinde bu işi yaparlar.

Ev Ve Aile İlişkileri

Papillon harika bir ev hayvanıdır. Küçük çocuklar ve diğer köpekler ile iyi geçinme eğilimindedir. Küçükken diğer insanlar ve hayvanlar ile vakit geçirmesi daha iyi olacaktır. Bu ırk yürümeyi sever ve apartman için ideal bir köpektir.

Papillon Eğitim

Papillon ırkı zekidir ve kolay eğilebilir. Bu ırk eğitim için isteklidir.

Özel İlgi Ve Bakım

Papillon ırkı köpeklerin bakımı oldukça kolaydır sadece ekstra olarak tüylerine dikkat etmek gerekir. İpeksi tüyleri düzenli olarak taranmazsa düğümlenebilir. Günlük olarak 10 -15 dakika taranması idealdir. Kulaklarının arkasındaki uzun tüyler düğümlenmeye daha yatkındır.


  1. Tülay Ataöz dedi ki:

    Papilion ırkı kaç yavru yapar ve spitz ile çiftleşir mi?

    • admin dedi ki:

      Köpekler genellikle 3 ila 9 arasında yavru doğururlar. Belirli bir ırka mensup bir köpeği diğer bir ırkla melezlemek yarardan çok zarara yol açabilir. İki ırk arasında normalde ırklara ait olmayan genetik hastalıklar baş gösterebilir.