Palm Yağı Kansorejenik Mi?

Gıda Hijyeni Ve Güvenliği
Yazar: adminTarih: 5 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Son günlerde oldukça popüler olan Palm yağı kanser yapar mı sorusu üzerine birçok yazı yazılmasını ve bundan dolayı oluşan bilgi kirliliğine karşı bir hekim olarak tamamen bilimsel veriler ışığında okurlara bilgi vermek amacıyla bu yazıyı kaleme aldım.

Palm Yağı Nedir?

Palmiye yağı diğer bir adıyla Palm yağı palmiye ağacından üretilir ve içinde palmitik yağ asiti ihtiva eder. Palm yağı ilk olarak ikinci dünya savaşı zamanı Naftenik asit ile birlikte kullanılıp Napalm bombası yapımında kullanılmıştır. İkinci dünya savaşından sonra margarin başta olmak üzere birçok gıda maddesinde kullanılmaya başlanmıştır.

Palm Yağı Kansorejenik Mi?

Sürülebilir çikolata ürünlerinin işlenmesi sırasında sıcaklık 85°C yi aşamadığı için palmitik asit herhangi bir kansorejenik etki yapmaz ancak yanma noktası olan 206°C yi aştığı andan itibaren her yağda olduğu gibi zararlı kimyasal bileşiklere dönüşebilir. Yanma noktası 206°C olup bu nokta özellikle evde yemek yaparken kolaylıkla aşılabileceği için kullanması tehlikeli olarak varsayılır. Diğer bir taraftan palm yağının ihtiva ettiği palmitik asit bir doymuş yağ asiti olup bilindiği üzere diğer doymuş yağlar gibi insan kalp damar sağlığı üzerine olumsuz yönde etki eder. Doymuş yağ asitleri kalp damar sağlığını olumsuz yönde etki eden LDL şeklinde olan kolestrol olarak taşındığı için fazla miktarda alındığı takdirde damar tıkanıklığına yol açar. Bu yüzden doymuş yağ asitlerinin fazla tüketilmesi önerilmemektedir.
Medyada servis edilen ve marka karalama propagandası üzerine yapılanlar tamamen algı yönetimi ile ilgilidir.

Anlaşılacağı üzere palm yağı kansorejenik bir madde değildir fakat doymamış yağ olduğu için insan sağlığını olumsuz yönde etki eder.

Kaynaklar:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Palmitic_acid
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Fatty_acid
Association between trans fatty acid intake and 10-year risk of coronary heart disease in the Zutphen Elderly Study: a prospective population-based study