Maltese-Malta Köpeği

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Maltese dilimizdeki çevirisiyle Malta Köpeği ırkı çok seçkin bir geçmişe sahiptir. Süs köpeği sınıfında en ünlü köpekler arasındadır, uzun beyaz tüyleri ile herkesin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Özellikle Kraliçe I.Elizabeth in bu ırka özel olarak ilgisi vardı bunun sebebinin tüyleri ve küçük sevimli duruşundan dolayı olduğu düşünülmektedir.

Maltese Tarihi Ve Kökeni

Miladattan önce 17. Yüzyıla kadar uzayan bir tarihi vardır. Tarihi resimler, seramikler ve literatürler de mevcuttur. Antik Yunan mezarlarında Maltese figürlerine rastlamak mümkünüdür o tarihlerde bu köpeklerin asaleti ve kraliyeti simgelediği düşünülmektedir. Akdeniz mimarisinde yer alan bu ırk insanlara sevgi ve saygıyı anımsatmıştır.

Maltese ırkının kökeni Spaniel ırkından gelmektedir ırkın kökeninde Terrierler yoktur. 1800’lü yıllarda soylu bayanlar Maltese ırkını uzun ve beyaz tüylerin nedeniyle yanlarında bir moda ikonu olarak bulundurmuşlardır. Taşırken ya kollarındaki çantalarda ya da kucaklarında taşımayı terci etmişlerdir.

İlk olarak 1877 yılında “Westminster Dog Show” olarak adlandırılan köpek güzellik yarışmasında yarışmaya katıldı ve ismi “Maltese Lion Dog” yani Malta Aslan Köpeği olarak anıldı. 1879 yeniden yarışmaya katıldı ve “Maltese Skye Terrier” olarak anıldı daha sonradan karışıklığı önlemek amacıyla 1888 yılında American Kennel Club Maltese adı altında bu ırkı tanımış oldu.

Görünüş Ve Boyutları

Maltese ırkının en dikkat çekici özelliği uzun, ipeksi, beyaz ve kat kat olan güzel tüyleridir. Yerden omuz yüksekliği 20-25 cm ve ağırlığı 2-2,5kg arasındadır yani bu ırk küçücüktür de diyebiliriz fakat zarafet ve şıklık konusunda büyük bir şöhrete sahiptir. Boynu uzun ve baş sürekli dik durur. Burun orta boyutlarda olup kulaklar hafif düşüktür. Başın üzerindeki ve yüz çevresindeki tüyler genellikle bir toka yardımı ile baş üstünde toplanır.

Kişilik

Maltese küçük görüntüsüyle Terrier ırkını daha çok benzese de fakat aslında Spaniel ile daha yakındır. Maltese sessiz, uysal ve sahibi ile uyum içerisinde olan bir köpektir. Fakat gerektiğinde atılgan ve etkin olabilir.

Ev Ve Aile İlişkileri

Maltese sevgi dolu, sadık bir ev arkadaşıdır. Aile bireylerinin kucaklarında saatlerce yatabilir ve bundan çok hoşlanır. Küçük boyutlarından dolayı ona zarar verebilecek çocuklarla tek başına bırakılması tavsiye edilmez. Maltese yaşlılar için iyi bir arkadaştır ve ayrıca tüyleri kat kat kesilirse tüyleri dökülmez.

Maltese Eğitim

Maltese sadece süs köpeği olduğu için temel eğitim verilmesi yeterli olacaktır.

Özel İlgi Ve Bakım

Veteriner hekimlerin tavsiyelerine göre uzun tüylere sahip olanlar günlük olarak taranmalı ve bakım yapılmalıdır bazı insanlar bu dertten kurtulmak için tüyleri kat kat kestirmeyi tercih eder bu şekilde aralıklı bakım yapmak yeterli olacaktır. Ayrıca kat kat kesildiğinde tüy dökümü olmaz.