Labrador Retriever

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Arkadaş canlısı, sevgi dolu ve çok oyucu Labrador Retrieverlar bütün dünyada en çok tercih edilen köpektir. Tarihsel olarak baktığımızda Labrador Retrieverlar av sırasında vurulan kuşları getirmek için kullanılmıştır ama son zamanlarda refakatçi köpek olarak ta kullanılmaya başlanmıştır. Labrador Retrieverlar kolay eğitilebilir ve oldukça zeki olduğundan diğer köpeklere göre saygın bir yeri vardır.

AKC ye göre şuan en popüler köpek ırkı olarak kabul edilir.

Labrador Retriever Tarihi Ve Kökeni

Labrador Retrieverlar bir ilk olarak 1822 yılında gezgin tarafından Kanada’nın batısında bulunan Newfoundland bölgesinde kaleme alınmıştır. Daha sonradan İngiltere ye getirilip burada yetiştirildikten sonra bütün dünyaya buradan yayılmıştır.

Labrador Retrieverlar aslında refakatçi olarak kullanılmıyordu sadece av aktivitesinde yardımcı bir köpek olarak kullanılıyordu ve vurulan kuşları getiriyordu. Bu ırk 1903 yılında English Kennel Club ve 1917 yılında ise American Kennel Club a kabul edilmiştir.

Labrador Retrieverlar zekâ, kolay eğitilebilirlik, çok yönlü mizaç ve insanları ile iyi geçinmesinden dolayı zaman geçtikçe sadece avlarda kullanılmak yerine başka alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Körler için refakatçi olabilirken duygusal olarak sorun yaşayan çocuklarda terapi köpeği olarak da kullanılır. Ayrıca koku duyusu gelişmiş olduğundan dolayı polise uyuşturucu ve iz takibinde yardımcı olur.

Görünüş Ve Boyut

Labrador Retriever güçlü, atletik, iyi dengelenmiş yapısı ve orta ölçekli sesi ile aile için iyi bir koruma köpeğidir. Tüyler kısa ve dış etkenlere karşı dayanaklıdır. Tüyler siyah, sarı veya çikolata renklerindedir.

Labrador Retrieverlar ın omuzların yerden yüksekliği 53-60cm arasında iken ağırlığı 25-36kg arasındadır.

Kişilik

Labrador Retrieverlar nazik, sempatik ve uysaldır. Labradorlar genellikle saldırgan değildir.

Ev Ve Aile İlişkileri

Bazı Labrador Retrieverlar ın biraz hiperaktif olduğu tespit edilmiştir buna rağmen Labrador Retriever, iyi huylu ve çocuklarla iyi geçinir. Erken yaşta sosyalleştirildiğinde diğer köpeklerle iyi geçinir kıskançlık yapmaz. Yabancılara karşı şüphe duymazlar bundan dolayı pek iyi bekçi köpeği değildir.

Labrador Retriever Eğitim

Labrador Retriever zeki ve öğrenmeyi severler. Genellikle 6 – 8 ay arasında temel eğitime başlanabilir. Başlangıçta günde iki kere 10 ar dakikalık eğitimler yeterli olacaktır. Labrador Retrieverlar süper yüzücüleridir onların tüyleri kat kat olup suyu tutmaz ve ayrıca hırslı avcılardır.

Özel İlgi Ve Bakım

Labrador Retrieverlar günlük olarak egzersize çıkarılmalıdır. Günlük üç kere yürüyüşe çıkarılmalıdır ve aşırı kilo almadı önlenmelidir. Eğer aktif olarak spor yaptırılmazsa ömürleri kısalır. Veteriner Hekimler uyarıyor yeterli olarak egzersiz yaptırılmazsa depresyona girebilir ve evde yıkıcı hareketler sergileyebilir.