Köpeklerde Down Sendromu

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Köpekler ile zaman geçiren her insan iki tür arasındaki uyumluluğu zamanla keşfeder. İki farklı canlının arasındaki uyum farklılıklardan çok benzerlikleri üzerine düşünmesine yol açar. Peki hastalıklarda öyle midir? Evet, insanlarında yakalanabileceği hastalıklardan olan kanser, diyabet, epilepsi ve kalp hastalıkları bunlardan bir kaçı. Peki ya down sendromu insanlarda olduğu gibi köpeklerde de görülür mü sorumuzun cevabı ne yazık ki evet. Bu genetik hastalık insanların peşini bırakmadığı gibi köpeklerinde peşini bırakmıyor. Down Sendromlu köpekleri anlamak için önce biraz down sendromundan bahsetmek istiyorum.

Down Sendromu Nedir?

İlk okulda öğrendiğimiz yada bir yerlerden duyduğumuz gibi bu hastalık genetik bir hastalık. Bir tane kromozomun fazla olmasından dolayı kaynaklanıyor. İnsanlarda 23 çift kromozom vardır ve bu çiftlerden 21. kromozomların 2 yeni bir tane fazla olması yani 3 tane 21. kromozomdan olması down sendromuna sebep oluyor.

Köpeklerde Down Sendromu Nasıl Ortaya Çıkar?

Bildiğimiz üzere insanlar 46 kromozoma sahiptir ve 23 çift kromozom vardır. 21. kromozomun fazlalığından dolayı down sendromu ortaya çıkar. Veteriner hekimler  bu konu hakkında köpekler üzerinde araştırma yapmış ve sonuç olarak köpeklere baktığımızda 78 kromozom vardır yani 39 çift kromozoma sahiptir. Köpeklerde de insanlarda olduğu gibi 21. kromozomun fazlalığı down sendromuna sebep olur. Gördüğümüz gibi birbirine çok yakın iki farklı canlı ve aynı sebepten dolayı aynı hastalık, insanın sağdık dostunun aynı hastalığa yakalanması iki taraf içinde gerçekten üzücü bir olay.

Down sendromu kalıtsal bir genetik hastalık olmasına karşın genlerle taşınan bir hastalık değildir daha doğrusu bölünme sırası ortaya çıkan bir hastalıktır ve ebeveyne bağlı bir durum değildir. Eğer bir yavru down sendromlu ise doğacak olan diğer yavrular down sendromlu olmak zorunda değildir yani sürekli olacak diye bir kaide yoktur. Verilere baktığımızda ise Amerika da doğan her 700 yavru köpekten birinde down sendromu vakası görülmektedir. Ülkemizde bu olay üzerine çalışmalar kısıtlı olduğu için tam bir değer vermek doğru olmaz. Ayrıca down sendromlu olarak doğacak çoğu köpek yavrusu anne karnında anomalilere bağlı olarak daha doğmadan ölmektedir.

Down Sendromlu Köpekler Nasıl Görülür?

Öte yandan down sendromlu köpeklerde doğuştan yada gelişimsel olarak benzerlikler görülür. Bunlara en iyi örneklerden biri konjenital hipotiroidizmdir. Bu hastalık tiroid hormonunu düşük seviyede olması yada hiç olmamasına yol açar ve bu belirti ile başlayan hastalık şu belirtileri devamında getirir;

  • Yavaş Büyüme ve Küçük Kalma
  • Geniş Kafa
  • Büyük, Çıkıntılı Dil
  • Kısa Uzuvlar
  • Anormal Yürüyüş
  • Kötü Kas Tonusu
  • Zihinsel Donukluk
  • Göz ve Kulakların Geç Açılması
  • Dişlerin Geç Çıkması

Down sendromunda görülebilecek diğer hatalıklar şunlardır; cücelik, hidrosefali, büyüme hormonu eksikliği ve portosistemik şant hastalığı.

Eğer köpeğinizde Down sendromu olduğunu düşünüyorsanız, veteriner hekiminiz ile konuşun. O teşhis yaptıktan sonra tedaviler önerecektir.