Köpekler İçin Zararlı 5 Gıda

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Köpeklere Çikolata Yedirmek

Çikolata Veteriner Hekimlerin araştırmaları sonucu köpeklere zarar verdiği bulunmuştur. Köpekler çok iştahlı hayvanlar olduğu için çikolataya da hayır demez ama çikolata onlar için ldukça zehirli gıdadır köpeklerde çok çikolata yeme sonucu ölümler şekillendiği çokça gözlenmektedir. Ayrıca az miktarda olsa bile zamanla vücutta sistemik rahatsızlıkla ortaya çıkarır. Bitter çikolatanın sütlü çikolataya göre daha zararlıdır.

Ksilitol

Ksilitol yani yapay tatlandırıcı klinik testlerde insanlar için zarar oluşturmadığı gözlemlenmiştir fakat köpekler için oldukça zehirli bir kimyasaldır. Köpeklerde karaciğer tahribatı yapar ve özellikle kan şekeri üzerine büyük etkisi vardır. Özellikle yapay tatlandırıcı içeren sakızlar köpekler için büyük bir tehlikedir. 10 kg ağırlığa sahip bir köpek bir tane yapay tatlandırıcı sakız yemesi sonucunda ciddi zararlar alır büyük bir ihtimalle bu yanlış hayatına mal olur.

Köpeklere Üzüm Yedirmek

Veteriner Hekimler üzümün araştırmalar sonucunda  köpekler için zarar verici etkisi olduğunu bulmuştur. Kuru veya yaş olması toksik etkisini değiştirmez. Üzüm yiyen köpeklerde aşırı su atımı yani aşırı idrar üretimi böbreklere zarar vererek böbrek yetmezliğini tetikler. Bundan dolayı özellikle yemek masasından yemek kaçıran köpeklerde ne aldığına çok özen gösterilmelidir veya yenilen kuru yemişlerin etrafta bırakılmamasına özen gösterilmelidir çünkü çoğu zaman tüketilen kuru yemişin yanında kuru üzümde bulunur ve bunları sahiplerine fark ettirmeden yiyen köpek sayısı oldukça fazladır.

Soğan/Sarımsak

Bu ikili insanlar için her ne kadar sağlıklı olsa da veteriner hekimler tarafından yapılan araştırmalar sonucu köpekler için zararlı gıda oldukları belirlenmişlerdir. Soğan ve sarımsak köpeklerde kırmızı kan hücrelerinin yıkımına yol açar ve bunun sonucunda anemi şekillenir.

Alkol

Alkol insanlara zarar verdiği kadar köpeklere de zarar verir. Alkollü içeceklerde bulunan etanol köpeklerin merkezi sinir sistemini etkileyerek kalıcı zararlar verebilir. Etanol bulunan bir diğer gıda ise mayalanmış hamurdur mayalan hamurda aktivite gösteren maya mantarları alkol oluşturur ve oluşan alkol köpeklere zarar verebilir.