Köpekler Elma Yermi

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Eski bir söze göre her gün bir elma doktoru uzak tutar peki köpekler içinde aynısı geçerli midir?

Evet elma köpekler içinde sağlıklı bir gıdadır.Köpekler elma yiyebilir. Elma aslında köpekler için inanılmaz bir gıdadır çünkü sağlıklı, düşük kalorili ve ucuzdur. Elma vitamin A, vitamin C ve diyet lifi bakımından zengindir, köpeklerin dişlerini temizler ve nefesini tazeler.

Bu mükemmel meyve hakkında biraz daha bilgi vermek için araştırma yaptık ve bazı sonuçlar elde ettik.

Köpekler İçin Muhteşem Yiyecek Elma

Köpekler için elma lezzetli olmanın yanında düşük protein, yüksek lif ve antioksidan içerir.

Bazı yaşlı veya hastalık riski bulunduran köpeklerde mamaların protein oranını düşürmek için kullanılır. Tabi ki de sadece yaşlı ve hasta köpekler için kullanılmakla kalmıyor genç ve aktif köpeklerde de sindirim sistemini düzenlemek ve vitamin sağlamak için kullanılıyor.

Köpeklerde Elmanın Yan Etkileri

Elma ara öğünlerde mamadan sonra bir tamamlayıcı olarak veya mamanın yanında fazla mama yemeyi azaltmak için az miktarda kullanılabilir.

Köpeklere elma verilmeden önce parçalanmalı ve içindeki çekirdekleri uzaklaştırılmalıdır. Tohumlar köpekler için zararlı olabilir bunu nedeni ise elma çekirdeklerinin siyanür depolamasıdır alınan siyanür zamanla vücutta birikerek siyanür zehirlenmesine yol açabilir.  Ayrıca elmanın dilimler halinde verilmesi önemlidir büyük parça halinde verilen elma boğulmalara yol açabilir tohumların diğer bir zararlı etkisi de tüketirken solunum yollarına kaçabilmesidir.

Bütün gıdalar vücutta alerjik etki yaratabilir bundan dolayı tam olarak kullanmadan önce az miktarda verilerek vücudun tepkisi ölçülmelidir. Eğer diyabet(şeker hastalığı) ve kanser hastalıkları varsa elma şeker içerdiği için verilmemelidir. Eğer bazı sağlık problemleri varsa elma kullanmadan önce veteriner hekime danışılması gerekir.