Kediler Banyo Yaptırılır Mı?

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Bir çok insan kedilerin kesinlikle banyo yaptırılmayacağını savunur fakat kediler için banyo bazı koşullarda gereklidir. Kediler banyo yaptırılır mı? sorusuna cevabımız sadece gerektiği zamanlarda yaptırılmalıdır şeklindedir.

Kediler kendilerini yalayarak oldukça temiz tutarlar ve bakımlarını kendileri yaparlar fakat evcil kedilerde bu bakım çoğu zaman tek başına yeterli olamaz bunun yanında belirli aralıklarla fırçalamamız gerekir. Banyo da bu şekilde düşünülebilecek bir olaydır.

Kediler özellikle yaz döneminde kıştan kalan tüylerini dökmeye başlar ve oldukça dağınık bir tüy yapısı ortaya çıkar tüylerin kat temizliği yapılması için banyo yaptırılması gerekir. Ayrıca sıcak yaz günlerinde uzun tüylü kediler serinletmek amacıyla banyo yaptırılabilir fakat sık sık olamalıdır. Belirli aralıklarla banyo yaptırılacak kediler küçük yaştan itibaren suya alıştırılmalıdır bu sayede kediler suyu sever hale gelecektir.

Kedilerde banyo yaptırmanın yararlarından biride dış parazitlerin uzaklaştırılmasıdır bu sayede dış etkenlerden korunur ve daha sağlıklı bir yaşam sürer. Ayrıca kedi tüyüne karşı alerjisi olanlar kediler banyo yaptıktan sonra alerjik reaksiyonların daha az ortaya çıktığı görülmüştür.

Kedileri yıkarken bazı kurallara dikkat edilmelidir bu kurallara Kediler Nasıl Banyo Yaptırılır adlı konumuzdan ulaşabilirsiniz.