Kaniş

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Kaniş yüzyıllardır dünyada en popüler köpek olmuştur, zenginlik ve zarafetin simgesi olarak kullanılmıştır. Kanişin kökeni Fransa ya dayanmaktadır fakat birçok ülke bu köpek ırkı üzerine hak iddia etmiştir. Şu dünya üzerinde mevcut olarak üç türlü boyuta ve birçok renkte herkesin zevkine hitap eden kanişler bulunmaktadır. Biz bu yazımızda Standart Kaniş ırkından bahsedeceğiz.

Kaniş 2002 yılında Büyük Britanya da bir yarışma kazanmış ve oldukça popüler hale gelmiştir. AKC bu ırkı kayıt altına almıştır.

Kaniş Tarihi Ve Kökeni

Kanişin kökeni 13. yüzyıla kadar dayanır bunun kanıtı ise resim sergilerinde bulunan tablolardır. Kökeni hakkında birçok fikir mevcuttur fakat bazı kaynaklar Almanya yı işaret etmektedir. Kaniş(İngilizcesi Poodle) Almanca olan ve su içinde atlayan anlamına gelen “pudeln” kelimesinden gelmiştir. Aslında kanişler bir süs köpeği değil Su Retriever ‘ı olarak geliştirilmiştir.

Yakın zamanda Almanya da geliştirilen bu ırk kısa sürede popüler olup Fransa da hızlı bir şekilde yayılmıştır.

Kaniş boyut olarak üç tane varyasyonu vardır bunlar Standart, Minyatür ve Oyuncak Kaniştir. Standart Kaniş AKC tarafından sınıflandırılmıştır.

Standart Kaniş en eski kaniş türüdür ve ördek avlarında avı geri getirmesi için geliştirilmiştir.

Görünüş Ve Boyutları

Farklı boyutları olmasına rağmen görünüş her zaman aynıdır. Kaniş uzun, geniş, düz ve sarkık bir kulak yapısına sahiptir. Göğüs derin kuyruk ise yukarıda durur. Kaniş ince, yün gibi tüy yapısına sahiptir günlük olarak bakım yapılmalıdır. Kafa üstündeki tüyler genellikle toka ile bağlanır. Çok farklı tüy kesim şekilleri vardır bunlara daha sonra değineceğiz.

Standart kanişler yaklaşık 38 cm omuz yerden yüksekliğine sahiptir ve yaklaşık 20 kg dır.

Kişilik

Kaniş sürekli evde durmayı seven bir köpektir. Tek başına kalmayı sevmez insanları diğer köpeklere tercih ederler. Bu ırkta nefret duygusu ortaya çıkabilir göz ardı edilmeden tedavi edilmelidir.

Ev Ve Aile İlişkileri

İyi Su Retriever ‘ı olmakla birlikte kanişler aile ile iyi geçinip onları korurlar. Yaşlılar ve çocuklar ile iyi anlaşırlar.

Kaniş Eğitim

Kaniş çok iyi bir yüzücüdür ayrıca karada da çok başarılıdır. Bu ırk çok akıllıdır insanların yaptıkları kandırmaca oyunlarını çok çabuk çözerler ve oldukça çabuk öğrenirler. Kaniş başarılı bir şekilde itaat, avcılık hatta bekçilik eğitimi alabilirler.

Özel İlgi Ve Bakım

Tüylerinin güzelliğinin korunması için günlük olarak taranmalıdırlar. Bu köpekler uzun zaman evde tek başına durmaları sakıncalıdır çünkü kişilik bozuklukları ortaya çıkabilirler.