Kafkas Çoban Köpeği

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Kafkas Çoban Köpeği bir sürü koruma köpeğidir özellikle sürüye sahip çiftliklerde tercih edilir fakat bazen büyük gösteri köpeği ve refakat köpeği olarak ta kullanılır. Kafkas Çoban Köpeği ailesine çok bağlıdır çocuklar ve diğer hayvanlarda dâhil olmak üzere koruma işini çok ciddi bir şekilde yapar. Kafkas Çoban Köpeği aile bireylerine karşı tatlı ve naziktir. Yabancılara karşı temkinli yaklaşır ve bir sorun olduğunda yüksek sesle havlayarak size haber verir.

Kafkas Çoban Köpeği zeki bir köpektir ve özgür bir düşünce yapısına sahiptir bundan dolayı refakatçi köpek olarak kullanılacaksa iyi bir firma tarafından eğitilmelidir.

Kafkas Çoban Köpeği Tarihi Ve Kökeni

Kafkas Çoban Köpeğinin tam olarak kökeni bilinmese de birçok araştırmacı tarafından 2000 yıllık bir kökene sahip olduğu kabul edilmiştir ayrıca Tibet Mastifi ve Sivas Kangalı ile akrabalığı olduğu düşünülmektedir. Bu büyük ve tüylü köpekler sürü korumanın yanında bekçi köpekliği de yapmıştır.

1990 yılında bir çift Kafkas Çoban Köpeği Ohio eyaletine götürülmüş ve burada yetiştirilmeye başlanmıştır. 1995 yılında AKC Kafkas Çoban Köpeğini “Caucasian Ovcharka” olarak resmen tanımıştır.

Kafkas Çoban Köpeği Görünüş Ve Boyut

Kafkas Çoban Köpeğinin güçlü kemiklere, geniş bir göğüs yapısına ve güçlü kaslara sahip bir köpek ırkıdır. En dikkat çekici özelliği büyüklüğüdür. Tüyleri az olsa da uzun ve hafif olduğundan çok kabarık görünür.  Yedi farklı renge sahiptir bunlar siyah, siyah ve gri, gri, krem, açık kahverengi, pas ve beyaz dır. Ayrıca çizgili desen, alacalı ve beyaz lekeli olmak üzere üç farklı desene sahip olabilir.

Yetişkin Kafkas Çoban Köpeği 45-100 kg arasında bir ağırlığa sahiptir ve omuzlarının yerden yüksekliği 65-90 cm arasındadır.

Kişilik

Kafkas Çoban Köpeği oldukça iyi koruma içgüdüsüne sahiptir ve aile bireylerine karşı nazik bir tavrı vardır. Koruma içgüdüsü çoğu kişiye cazip gelse de ilk defa köpek bakacak acemi kişiler için önerilmez.

Kafkas Çoban Köpeği Eğitim

Kafkas Çoban Köpeği doğal olarak bir sürü koruma köpeğidir ve eğitim olmaksızın kendisi bu görevi yerine getirir fakat bazen bu köpekler refakatçi köpek olarak kullanılmak ister böyle durumlarda tecrübeli bir firma tarafından eğitim verilmelidir.

Özel İlgi Ve Bakım

Kafkas Çoban Köpeği iç tarafta astar dış tarafta dış tüyler olmak üzere çift kattan oluşan bir tüy yapısına sahiptir. Astar kısmı ince ve yumuşak, dış tüyler ise uzun ve serttir. Tüylerinin yapısının korunması için haftada en az iki kere fırçalanması gerekir. Kafkas Çoban Köpeği yılda bir kere ağır şekilde tüy dökümü yapar bu zamanda sık sık fırçalayarak ve banyo ile tüylerin etrafa dağılması engellenebilir.