İskoç Terrier

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

İskoç Terrier meraklı ve oyuncu bir köpektir. Aileler için iyi bir yoldaştır, ayrıca İskoç Terrier çoğu aile için hem bekçi köpeği hem de dadılık görevini yerine getirir.

İskoç Terrier Tarihi Ve Kökeni

İskoçya da birçok yerli aktif Terrier ırkı köpek vardı, bu köpekler güçlü karaktere güçlü bacaklara ve sert kabarık tüylere sahipti. Yüzyıllar önce İskoç çiftçiler bu küçük cesur köpekleri çiftlikteki haşereleri yakalardı. Sonunda seleksiyon uygulanarak bu köpeklerden beş farklı Terrier ırkı geliştirildi.

İskoç Terrier ırkına İskoç kralı 6. James tarafından özel ilgi göstermiştir. 17.yüzyılda Fransa ya hediye olarak 6 tane İskoç Terrier ırkı köpek göndermiştir. Burada büyük ilgi gören İskoç Terrier popüler bir köpek ırkı olmuştur.

Bilinen kaynaklara göre 1860 yılında İngiltere de birçok İskoç Terrier ırkı köpek vardı fakat daha önce bu köpekler hiç gösterilere katılmamıştı bazı yetiştiriciler karar alarak 1882 yılında İskoç Terrier Kulübünü kurmuştur.

İskoç Terrier Kişilik

İskoç Terrier cesur ve ağırbaşlı bir köpektir. Her zaman bir şey yapmak ve bir yerlere gitmek isterler sevgilerini bu şekilde gösterirler. Harekete geçmeden önce otururlar ve etrafı süzerler daha sonra aniden harekete geçerler. Bu akıllı köpekler kendi çizgilerinde özgürce serbest hareket etmek isterler bundan dolayı onları kontrol etmek bazen zordur özellikle sincap, tavşan ve bazı kedileri gördüklerinde onları sıkı sıkı tutmalısınız aksi takdirde peşinden koşup yakalamaya çalışacaktır.

İskoç Terrier köpek ırkında teritoryal bölge sahiplenme özelliği vardır bölgelerinden baskın kişilik olmak isterler. Diğer köpeklere karşı agresif olabilirler. Erken yaşta sosyalleştirilirse diğer köpeklere hatta kedilere bile alışabilirler. Bununla birlikte doğuştan içgüdüsel olarak avlanma istekleri vardır bundan dolayı küçük hayvanları kovalamak isterler bu gibi durumlarda dikkat edilmelidir.

Bu özelliklerine rağmen İskoç Terrier taşkın bir köpek değildir, sizinle iyi geçinen bir arkadaş gibidir, bütün yaşamını size adamış bir köpektir.

Ev Ve Aile İlişkileri

Nerede bakılırsa bakılsın günlük aktivitesini yapması için geniş bir alan ihtiyacı vardır bundan dolayı çitleri olan bir bahçe tavsiye edilir. İskoç Terrier iyi bir bekçi köpeğidir diğer Terrier ırkı köpekler gibi gereksiz yere havlamaz. Onun tek gayesi ailesinin güvenliğidir. Çocuklarla ile arası iyidir ve iyi bir arkadaş olabilir fakat küçük çocukların aşırıya kaçan davranışlarına karşı pek hoşgörülü değildir.

İskoç Terrier Eğitim

İskoç Terrier diğer Terrier ırkı köpeklere göre biraz daha inatçıdır bundan dolayı eğitmek zor olabilir. Ancak bol ödüllü ve övgülü bir temel itaat eğitimi tercih edilirse daha başarılı olunur. Temel itaat eğitimi alan İskoç Terrier çeviklik eğitimi de alabilir.

Özel İlgi Ve Bakım

Diğer Terrier ırklarında olduğu gibi İskoç Terrier de oyun oynamayı insanlarla vakit geçirmeyi sever. Eğer günlük aktivite ihtiyacı giderilmezse davranış problemleri çıkabilir. Bazı İskoç Terrierler içgüdüsel olarak yeri kazmaya ve küçük hayvanları kovalamaya çalışabilir bu durum gayet doğaldır.