İskender Papağanı

Kuşlar
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 2017137 yorum yapıldı.

İskender Papağanının kökeni Hindistan’dır ve bilimsel adlandırılması Psittacula eupatria şeklindedir. İskender Papağanı el ile beslenemeye alıştırılırsa harika bir ev hayvanı olur. Boyutları, güzelliği ve zekâsı ile birçok pozitif yanı olan bir ev hayvanıdır. Bu zarif papağanlar görünüş olarak İndian Ringneck e benzese de farklı bir kişiliğe sahiptir. İskender Papağanları çok sevimlidir ve genellikle itaat etmeye alışmışlardır. İskender Papağanları sahipleri televizyon izlerken ya da bir yere uzandığında yanına gelerek tüylerini okşatmayı sever. Bunun yanında halka şeklindeki boyun kısmını okşatmaktan ayrıca zevk alır.

İskender Papağanı Konuşma

İskender Papağanları oldukça net bir şekilde konuşur. Bu papağanlar çok geniş kelime haznesine sahip olabilir ama bir kere konuşmaya hakim olduklarında onları susturmak imkansızdır.

İskender Papağanları genellikle 8 aylıkken konuşmaya başlar ama konuşmaya başlama süreleri ortalama olarak 1 yıldır. Erkek ve dişi İskender Papağanlarının her ikisi de konuşur fakat erkekler daha fazla kelime öğrenebilir ve daha net olarak konuşur. Her İskender Papağanının kendine has ses tonu vardır sahibinin ses tonunu taklit etmez. Konuşmaya başlamış İskender Papağanlarının alınması tavsiye edilmez çünkü İskender Papağanları erken yaşta ev halkına alıştığında ve sosyalleştiğinde daha iyi konuşur.

Görünüş

İskender Papağanları orta büyüklükte kuşlar olsa da papağanlar arasında en büyük papağanlar arasındadır. İskender Papağanları 65 cm ye kadar ulaşabilir. Bu kadar uzun sayılmasının nedeni zarif kuyruk tüylerinin çok uzun olmasıdır. İnce bir vücut yapısına sahiptir fakat diğer Asya kökenli papağanlara göre daha tıknazdır.

İskender Papağanı Cinsiyet

İskender Papağanlarında çoğu Asya kökenli papağanda olduğu gibi Eşeysel dimorfizm görülür. Erkekler genellikle yeşil tonlarındadır ve boyun kısmında ince siyah ve ya gül renkli bir halka bulunur. Dişilerde aynı renklere sahiptir fakat dişilerde halka bulunmaz. Ayrıca her iki cinsiyette de kanatın en üst tarafında gül renginde bir leke bulunur.

İskender Papağanı Besleme ve Bakım

Bütün papağan ırklarında olduğu gibi İskender Papağanları da sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. İskender Papağanları yeşil sebzeler, taze yapraklar, tahıllar, bazı tohumlar, fındık ve yüksek kalitede formüle edilmiş pelet yemler ile beslenebilir. İskender Papağanları için taze sebzeler iyi bir beslemenin temel taşıdır.

İskender Papağanının sağlıklı bir hayat sürmedi için egzersiz yapmasına izin verilmelidir. Günde en az 3-4 saat kafes dışında oynamasına ve egzersiz yapmasına izin verilmelidir. Kafesten çıkarıldığı zaman bu meraklı kuşların kaçmaması için oda tamamen kapalı tutulmalıdır.İskender Papağanı Üreme

Üreme dönemi her ülkede farklı zamanlarda olur sıcaklığa ve mevsime bağlıdır. Yavrulama döneminde çok hırçın olurlar bunun nedeni yavruyu korumaktır bundan dolayı yavrulama dönemi koloni halinde duramazlar. Bundan dolayı üreme döneminde sert kavgalar olur ve yaralanmalardan dolayı kuşlar hayatını kaybedebilir. Her çift için ayrı bir kafes oluşturulmalıdır.

Dişiler yumurtalarını korunaklı yerlere koymak isterler bundan dolayı yumurtlama kutusu koyulmalıdır yumurtlama kutuları genellikle ahşaptır fakat İskender Papağanları ahşap malzemeleri gagalayarak parçaladığından metal kutular tavsiye edilir. Yumurtlama kutusunun zeminine talaş serilmelidir.

Üreme sezonu başladığında dişi iki veya dört yumurta yapar. Kuluçka 26 gün sürer. 26 gün sonunda yavru hava almak için küçük bir delik açar ve 24 ila 48 saat arasında yumurtadan çıkar. Yavrular 7 veya 8 haftalıkken yuvadan ayrılmaya başlar ve 10 haftalıkken anneden ayrılabilir hale gelir.

İskender Papağanı Yavru Bakım

Eğer İskender Papağanı yavrusu ileriki dönemde el ile beslenmek isteniyorsa 15 günlük iken yakalanmalı ve zaman geçirilmelidir. Yavru yakalanmadan hemen önce anne pelet yem ile beslenilmeli ve dikkati dağıtılmalıdır. Yavrular büyürken günlük olarak insanlarla etkileşime girmelidir bundan dolayı onlar ile konuşulmalı, fiziksel temas kurulmalı ve omuza alıştırılmalıdır. El ile besleme yapılacak yavrularda anneden ayrılma biraz daha uzun tutulmalıdır 12 ila 14 hafta arasında olmalıdır.


 1. SERHAN dedi ki:

  Hocam bir aydır sürekli aynı tonda bagırıyor konuşmasıda cok fazla ıken tek bır kelıme soylemekte bu durumun sebebi nedir acaba? Ne yapmamı önerirsiniz.

  Saygılarımla.

  • admin dedi ki:

   Stres faktörlerine bağlı olan bir durum olabilir, konuşma işi gerçekten çok komplike bir olay, geçen bir ayda etrafında neler değiştiğini düşünün ve bunlar stres faktörü olabilir mi diye değerlendirin.

 2. Fatih peker dedi ki:

  Hocam ben 3.5 aylık mutasyon Pakistan papağanı aldım. Bu yaşta cinsiyeti belli olur mu. Yada nasıl anlarız

  • admin dedi ki:

   İskender papağanlarının cinsiyeti boyun halkası ile belli olur fakat bu halka 17 aydan 34 aya kadar gelişir üç yaş altında bir iskender papağanının cinsiyetini söylemek için DNA analizi gerekir.

 3. Deniz dedi ki:

  Hocam her iskender papagani konusur mu konusmasi icin ne yapmamiz lazim

  • admin dedi ki:

   Yazıda olduğu gibi konuşur hatta çok net ses çıkarırlar. Papağan ile arkadaş olup onunla sürekli konuşma alıştırmaları yapmalısınız. Sizi severse zamanla sizi taklit etmeye çalışacaktır, ne söylerseniz onu taklit etmeye çalışır.

 4. Sadık dedi ki:

  Hocam iskender papağanım var 15 yıldır bizimle ama bir süredir surekli çığlık atar gibi bagiriyor.susmuyor ,evin içinde dolaşırken kanepelerin sert kısımlarını ısırıp koparmaya çalışıyor. Bagirma kismini nasil cozebilirim.

  • admin dedi ki:

   Bu durum yeni başlamadıysa ve doğduğundan itibaren bu şekilde hırçın mizaca sahipse yapacak bir şey yok maalesef. Kuşunuzun mizacını değiştiremezsiniz. Fakat bu durum yeni başladıysa yaşam alanındaki değişikliklere bağlı olarak agresyon gösteriyor olabilir.

 5. Mevlut dedi ki:

  Hocam merabalar . Bende iskender var 6 aylik ama hic ses cikarmiyor cok uysal ele geliyor omuzdan inmiyor ama ne zaman konusur bilemiyorum hic ses cikarmiyor robot gibi ayni . Ve bu kusa bi igne yaptirmalimiyim sagligi icin . Tesekkurler

  • admin dedi ki:

   Her evcil hayvanın olduğu gibi kuşlarında bazı aşılar mevcut bunu veteriner hekiminiz ile görüşürseniz size bir aşı takvimi hazırlayacaktır. Konuşma konusuna gelirsek 6 ay konuşmaya başlaması için biraz erken biraz daha zaman gerek, size yakın olması sizi daha çok taklit edeceği anlamına geliyor konuşma antrenmanı yapmanızı öneririm bu şekilde kısa sürede konuşmaya başlayabilir.

   • Kamil dedi ki:

    Slm admin, 2 sene once pakistan papagani aldim,kanatlari ucmasini engellemek icin kesilmiş. Vitamin de verdim ama kanatlarinda bi gelisme olmadi ne yapmaliyim bu konuda,bilginiz varsa beni aydinlatirsaniz sevinirim simdiden teşekkürler

    • admin dedi ki:

     Bu kadar uzun süre çıkmadıysa büyük bir ihtimalle bir daha çıkmayacaktır. Kesilirken tüy köklerine zarar verilmişse tüyler bir daha çıkmayabilir.

     • erol dedi ki:

      Hocam merhaba bizim 3 aylık bir alexander var 10 günlüktü elde besledik büyüttük ağzımızdan yemek yiyor ancak kafesinden bir şey yemiyor ve sol kanadını kabadayı gibi yukarı kaldırıp yürüyor sebebi nedir teşekkürler

 6. Dilek dedi ki:

  Merhaba hocam ben bu yaz iskender papağanı edindim aldığımda yem kırmaya başlamıştı suan bir kelime söylüyor ama çok nadir canı isterse birde boyun halkası kaç yılda koyulaşıyor suan hafif bi siyahlık var ama tamam bu erkek diyebileceğim zmaan nekadar bi zaman olur kaçıncı yilda kalın köyü siyah halka oluşur merak ediyorum

  • admin dedi ki:

   İskender papağanlarında boyun halkası cinsiyeti belirleyici bir faktördür çünkü bu kuşlar Eşeysel dimorfizm vardır yani dişi ve erkek bireylerin tüy ve renk yapıları birbirinden farklıdır. Sorun burada başlıyor iskender papağanları 3 yaşına kadar eşeysel olgunluğa ulaşmıyor nadiren dişiler 2 yaşında eşeysel olgunluğa ulaşır. Siyah halka 17 aylık olunca oluşmaya başlar ve bunun iki katı süreye kadar oluşumu uzayabilir. Erginliğe ulaşmadan iskender papağanının cinsiyetini dış bakıda söylemek doğru değildir. Erginlik yaşının beklenmeden cinsiyetin öğrenilmesi sadece DNA analizi yöntemiyle olur. İskender papağanları cinsiyet DNA analizi %99,99 doğrulukta sonuç verir. Kan veya tüylerin laboratuvara gönderilmesiyle DNA analizi yapılır. DNA analizi zor ve zahmetli bir iştir PCR ile yapılır yurt dışında iskender papağanı için DNA analizi yapan özel kuruluşlar var fakat ülkemizde yok. İngiltere yurtdışından örnek kabul etmediği için yaptırmanız çok zor. Benim bildiğim kadarıyla bu işle sadece kendi kuşlarının cinsiyetini öğrenmek için kullanan hocamız var (İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilimdalı Prof. Dr. Harun CERİT). DNA analizi külfetli ve zor bir analizdir ilgilenirseniz bize mail@vhekim.com adresinden ulaşabilirsiniz, yardımcı olamaya çalışırız.

 7. Fahri dedi ki:

  Konuşması için ezberleyeceği sözü tekrarlamam mı gerek

  • admin dedi ki:

   Kısacası evet, ne kadar tekrar ederseniz ezberleme olasılığı yükselir. Konuşmadaki temel amaç sevdiği şeyleri ve sesleri taklit etmektir.

 8. ZELİHA SOLAK dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık 8 aylık civarında bir iskender papağanımız var yani aldığımız kişi öyle olduğunu söyledi elden verdiğimiz yiyecekleri alıyor birkaç saniyeliğine gelip geri gidiyor tabi elimde yiyecek bir şeyler varsa fakat her seferinden mutlaka bir kan örneği alıyor bizden, ne yapmam gerekir bunu unutturmak için yardımcı olur musunuz kafeste kapalı tutmuyorum sürekli dışarıda ama kafesten pek ayrılmıyor t tünek aldım onuda istemedi kafesine veya tüneğine asla dokundurtmuyor (evimize geleli 4 hafta oldu) zamanla alışır mı acaba yoksa yapmam gereken ekstra bir şeyler var mı

  • admin dedi ki:

   Guide to Companion Parrot Behavior kitabında şu şekilde anlatıyor bu konuyu; Alıştırma yapılmamış egzotik bir kuşla yaşamanın en potansiyel olarak rahatsız edici yönlerinden biri, bu hayvanın insanları ısırmasıdır. Kuşun neden ısırdığını anlamanız gerekiyor, papağanlar kendi alanlarını kuruyucu kuşlardır bundan dolayı kendi alanlarını korumak içinde agresyon gösterirler yada sadece oyun oynamak için ısırırlar bunu ayırt etmek gerekiyor. Kendileri cezalandırılarak eğitilmiş birçok insan, ısıran kuşları cezalandırmak istiyor; bunun iyi bir fikir olmadığını söylemeliyim, tavsiye etmiyorum. Yavruluk zamanında şiddet görmüş kuşlar daha fazla ısırdığını tecrübelerimiz ile biliyoruz. Eğer papağanınız gelip elinizi ısırıyorsa, insanın doğası gereği yaptığı, refleks olarak elinizi geri çekmeyin bu gaga ile tutulan etin kopmasına yada yaralanıp kanamasına neden oluyor. Eğer papağan tarafından ısırıldıysanız hızlıca, bilinçsizce hareket etmeyin onu yavaşça bir yere masaya, koltuğun üzerine yada direk yere koyun, bu şekilde barışçıl bir yaklaşım ile bu davranışı bırakır. Göz teması önemlidir papağanlar göz teması kurulduğunda gagalarında bulunan şeyi bırakırlar. Eğer elinizde mama yedireceksiniz bir kağıt gibi dikkatini çekecek ısırabileceği bir şey ile dikkatini dağıtın bu şekilde eliniz yerine bu nesneye agresyon gösterir. Kısacası kuşunuzun evi kendi bölgesi ve yabancı kişilerden korumak ister sizi tam anlamıyla tanımadan evine yaklaşmayın. Sizi ısırdığında sakin olun göz teması kurun ve bir yere bırakın. Yem yedirmek istiyorsanız başka bir nesne ile dikkatini çekin.

   • ZELİHA SOLAK dedi ki:

    teşekkür ederim sanırım bizim yaramaz kendi yada evini korumak için yapıyor çünkü oyun oynamak gibi bi niyeti olduğunu düşünmüyorum baya sinirleniyor çünkü peki eldiven ile yaklaşmak yada alıştırmaya çalışmak doğru mudur direk çıplak elemi alıştırmamız gerekir elimi çekmemeye çalışıyorum ama bir gün gerçekten bir parçasını kopartıcak can yakıyor baya

    • admin dedi ki:

     Papağanlar ısırmak istediğinde eldiven bir işe yaramaz çünkü çok keskin ve sivri bir gaga yapısına sahiptirler eldiven kullanmak sakıncalı olabilir daha sonradan yokluğunda agresyona sebep olabilir.

 9. Burak dedi ki:

  İskender papaganim terramycin yedi gözlerini bile acamıyor. Yogurt yedirdim başka ne yapmam gerekiyor

  • admin dedi ki:

   Toksik ilaç zehirlenmesi yaşıyor olabilir, acil bir şekilde veteriner hekime başvurun o ilaca özel toksik doz tedavisi uygulayacaktır.

 10. Barış dedi ki:

  Merhaba. Benimde yaklaşık 1 yaşında, boynundaki siyah halkanın çokta yoğun olmadığı ama erkek olduğunu düşündüğüm bir İskender papağanım var. Çiftleşme dönemi ve yaşı ne zamandır?

  • admin dedi ki:

   İskender papağanlarının erginlik yaşı 3 yıldır. 3 yaşına gelen iskender papağanları yavru vermeye hazırdır diyebiliriz. İskender papağanlarının üreme mevsimi doğal hayatta Kasım ayında başlayıp Nisan ayında son bulmaktadır. Tabi bu kuşlar doğal yaşamlarında genellikle Asya kıtasında Hindistan çevresinde bulunsalar da biyocoğrafyalarında ülkemizde vardır bu sebepten dolayı çok küçük sapmalar dışında tespit edilen zaman aralığı üremeleri için doğru olarak kabul edilebilir.

   • Barış dedi ki:

    Yanıtınız için teşekkür ederim. 2 sorum daha olacak izninizle. 1-Papağanımın yaşını hangi özelliğine göre tespit edebilirim? Boynundaki siyah halka çok yoğun renkte değil henüz. Tüyleri ise yoğun yeşil renk. Erkek olduğunu düşünüyorum. 2- Boyundaki siyah halkanın renk yoğunluğu kaç yaşlarında artıyor? Teşekkür ediyorum.

    • admin dedi ki:

     Aşağıda ki bir yorumda da belirttiğim gibi iskender papağanlarının cinsiyetlerini tam anlamıyla belirlemek için erginliğe ulaşmaları gerek yani 3 yaşına gelmeleri gerek. Ya da ülkemizde bulunmayan kuşları için özel cinsiyet belirleme DNA testinden yaptırmanız gerekiyor. Zaten veteriner hekimler olarak hayvanların erginlik yaşına gelmeden üremesine pek uygun bulmuyoruz; doğacak yavrularda yada genç annelerde doğuma bağlı sıkıntılar, gelişme geriliği görülebiliyor.

 11. Elif yavaş dedi ki:

  Hocam yeni aldığımız iskender papağanı çok ısırıyor ne yapabilirim……biz sahiplenmeden önce başkası bakıyormuş satmak istedi be biz aldık……tam 5 haftadır bizde ama halen bir yol katedemedik yanına yaklaşınca bağırmaya ve hırlamaya başlıyor…..elimi uzatınca koparircasina ısırıyor……..Galiba biz e alışamayacak geri göndermeyi düşünüyorum ama onada acıyorum yine yerdegistirecek ve psikolojisi dahada bozulacak sizce nasıl davranmalıyım…..

  • admin dedi ki:

   Papağanlar kendi bölgelerini koruyan hayvanlardır ve buradan zorla ayrılınca strese girerler ayrıca yeni kondukları yeri koruyarak kendi bölgeleri olarak kabul etmeye çalışırlar yabancıların yaklaşmasını da saldırarak engellerler. İlk zamanlar sadece yem ve suyunu tamamlamak için yanına gidin daha sonra yeni yerini kabullenen papağan etrafı nesneleri ve canlıları keşfetmeye başlayacak. Bölgesine alışma sürecinden sonra sizi de tanıyıp arkadaş olacak. Kuşu başka bir yere göndermeyin sabredin ve güzel bir arkadaşlık kurun. İlk zamanlar çok yaklaşmayın sadece yem ve su vermek için gidin yanına.

  • Barış dedi ki:

   Merhaba. Bende İskender’i ilk aldığım zamanlar çok hırçındı, ısırıyordu, dokunamıyordum. Sabırla yaklaştım, çok güzel bir dostluk kurdum. Şimdi beni gördüğü an kıpır kıpır oluyor. Hemen üstüme çıkıyor.

  • Serkan dedi ki:

   Arkadaşlar yabani pakistan papagani yavru aldım.Hic tecrübem yoktu.Fakat çok araştırdım.Papaganlar ateş pahası bütçem el vermedi. yavru pakistan aldım.ilk gün kafeste delirdi.yanina gidiyorum kendini yerden yere attı.Fakat kesin ve kararlı bir şekilde ilk gün elimi kafese soktum.10 ardakika arayla elimi hiç kimildatmadan devamlı bu hareketi yaptım.yaklasik 5 saatimi ayirdim.ısirildim hemde ciddi fakat en ufak bir haraket yapmadım.devamlida konuştum.bunu bir kaç gün yaptıktan sonra agresifliği kalmadı.elimden yemeye başladı.bende kafesten çıkardım.odada ozurgurce ve mutlu bir şekilde takılıyor.sopaya çıkıyor.ciktikca odullendiriyorum.Fakat enteresan bir şey her yeni bir günde tekrar çok agresif olmasada geri dönüşler yaşıyorum.hemen serbest bırakıp ilgilenip konuşuyorum.1 saat sonra tekrar sakin oyuncul ele gelen elden yiyen gayet rahat mutlu bir papagan oluyor.Papagani alalı tüm bu olaylar toplam 1haftalikmevzu.egitilmeyecek hiç bir canlı yoktur.Sevgi sabır ve ilgi bunlar çok önemli.

 12. Mehmet dedi ki:

  Hocam bizim iskender papagani 10 aylik simdi konusuyor ama net degil askim diyo ama islik gibi ses cikariyo ne zaman net konusur

  • admin dedi ki:

   Net konuşma süresi size bağlı, ne kadar pratik yaparsanız o kadar kısa sürede net konuşmaya başlar.

 13. FATİH KÜNÜ dedi ki:

  İyi geceler. İskender papağanımızı 2 hafta önce aldık. Kafesin tellerinin arasına kafasını sokmaktan kafa arkasında ki tüylerinin bir kısmı dökülmüş tekrar çıkar mı ? Kafese parmağını tırnağının az gerisinden sıkıştırmıştı kanadı pansuman yaptık sardık ama bir kaç gün sonra o kısmın koptuğunu gördük. Bu iyileşir mi acaba ? teşekkürler…

  • admin dedi ki:

   İlk öncelikle kafesten dolayı kendini çok fazla yaraladığını ve ileride böyle kazaların tekrar olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmeliyim kafes tipinizin İskender papağanına uygun olup olmadığını kontrol edin refah seviyesi düşük yerlerde yaşamak örnekte olduğu gibi büyük problemlere yol açar. Kafasındaki tüyler dediğiniz gibi kafese sürtünme yolu ile döküldüyse yeniden çıkar tabi ki o bölgedeki irritasyon(irkilti) tekrarlanmaması gerekir yani kafasını yeniden tel aralıklara sokmaması gerek. Ayak bölgesindeki maddi kayıplı hasar hakkında bir yorum yapamayacağım yeniden oluşum sürecini kaybedilen doku miktarı ve bölgeye göre değişiklik gösterir.

 14. mahmut dedi ki:

  Merhabalar
  İskender papağanım var şu an bayağı konuşmaya da başladı fakat bir sıkıntım var 1,,5 sene oldu papağanımı alalı ilk saldığımda duvara çarptı ve çok kötü oldu ayakları kilitlendi bir süre bende kokudan salamıyorum dışarı .Bunun için ne yapmam gerekir uzun süre oldu çıkmayalı salınca yine duvara çarpacak yardımcı olun lütfen.

  • admin dedi ki:

   Kuşunuzun uçmasını istiyorsanız onu bir yere kapatıp engellememeniz gerekiyor zamanla uçuş koordinasyonunu kaybediyor. Tavsiyem uçuşa başlaması için kafesten elinizle alıp yerde yani daha stabil bir platformda uçuşa başlayarak koordinasyonunu yeniden yavaş yavaş kazanması, uçarken çarpabileceği havada asılı olan nesneleri kaldırın ve çok fazla hareket ederek dikkatini dağıtmayın. Gerisini kendisi halledecektir.

 15. Filiz dedi ki:

  Merhabalar
  Ben de 5aylıkken bir iskender papağanı aldım. 3 haftadır bizimle. Birkaç sorum olacak size.
  1-Kafesinin içinde durmuyor hiç. Geldiğinden beri kafesinin dışında. Sadece yemek yemek için kafesinin dışında yemliklere ulaşıyor. İçeri koyduğumuzda da yemliklerin kapısını açıp dışarı çıkıyor. Bu normal midir?
  2- Hiç ötmüyor. Sadece bazen elimi ısırmaya çalışırken sinirleniyor ve kafasını geriye çekip gözlerini küçülterek ses çıkartıyor. Konuşmayı geçtim, ses bile çıkarmaması normal mi?
  3- Çok çay içiyor. Yarım fincan kadar çayı hızlı hızlı bitiriyor. Ben de bu kadar içtiğini görünce sevdiğini düşünüp ara ara veriyorum. Doğru mu yapıyorum?
  Şimdiden teşekkürler 😊

  • admin dedi ki:

   3 hafta kafesine alışması için çok kısa bir süre zamanla alışıp orayı benimseyecektir. Ortama alıştığında iletişim kurmak için ötmeye de başlar. Çay için pek fazla bir yorum yapamayacağım tek söyleyebileceğim çayı içmeye devam ederse en azından şekersiz verin fazla şeker zarar verebilir. Acaba su içmek yerine çayımı tercih ediyor bunu kontrol edin su içmek istemiyorsa suyunu sürekli taze tutun ve yerini değiştirip su içmesini sağlayın. Yada bardaktan bir şeyler içmeyi seviyor olabilir bunu da bardağa su koyarak kontrol edin.

 16. Uğur dedi ki:

  Merhabalar,
  İki gün önce yavru bir iskender papağanı aldık. Bize alışması için, elimize kolumuza gelmesi için ne yapmamız gerekiyor?
  Ne kadar zaman geçmesi gerekiyor alışması için?

  • admin dedi ki:

   Alışma süreci ilk önce kafes ve çevre ile başlamalı ve daha sonra etrafındaki canlılar ile devam etmeli. Alışması için gerek zamanı tam olarak bir zaman belirtmek yanlış olur iyi bir şekilde gözlem yaparsanız kafesine ve çevresine zamanla uyum sağladığını fark edip aranız bir ilişki kurmak için küçük adımlar atabilirsiniz. Bu süreç haftalar sürebilir sabırlı olmalısınız. Kafesine alıştıktan sonra onu sizden korumak için size agresyon gösterebilir bu dönemde dikkatli olmalısınız ve sizi gözleyip aslında sizin tehdit oluşturmadığınızı hissetmesini sağlamalısınız.

 17. İlker dedi ki:

  Selamlar. Yaşım 14. Aleksandır almayı düşünüyorum. Kaç günlük almalıyim.kafes boyutu ne kadar olamlı.neyle beslemeliyim.Günde kaç saat ayırmalıyım. Ne kadar süre etrafa alışmasını beklemeliyim ve kendi odama koysam olurmu? Çok özür dilerim çok soru sordum fakat sizin kadar bilgisi olan biri görmedim ve bilgi almak istedim,zahmet verdiğim için özür dilerim.

  • admin dedi ki:

   Hayvanlara bakmak göründüğü kadar kolay bir iş değil bunu yaşına ithafen söylüyorum bunun sorumluluğunu almak için biraz erken olabilir. En az 6 haftalık olması gerekiyor 8 haftalık ideal diyebiliriz. Beslemek için hazır papağan yemleri kullanman gerekiyor, çekirdeği sever fakat kalsiyum fosfor oranını bozacağı için beslenme hastalığına yol açar geri dönülmez hasarlar bırakabilir dikkatli olmalısın. Aldığında ilk önce etrafa alışmasını bekle daha sonra yavaşça yanına gidip sana alışmasını sağla, ne kadar zaman geçirirsen o kadar iyidir kendi odana koyabilirsin fakat sen okula gidip gelene kadar yalnız kalacağı için strese girebilir sosyalleşebileceği bir ortamda bulunması daha iyi olur.

 18. Şahin bağ dedi ki:

  Ben Afganistan da oturuyorum bu gün 45 günlük bir erkek iskender papağanı aldım yardımcı olabilir misiniz nasıl beslemeliyim nasıl eğitmeliyim nasıl bir yok takip etmeliyim

  • admin dedi ki:

   İskender papağanlarıda diğer papağanlar gibi tahıl ve meyve çekirdekleri ile beslenirler papağanlar için yemi İnternet üzerinden yada bir petshop dan temin edebilirsiniz. Özellikle çekirdeği çok severler fakat sürekli çekirdek yedirmek kalsiyum fosfor oranını bozacağı için beslenme hastalıklarına yol açar buna dikkat etmelisiniz geri dönüşü olmayan patolojik bozukluklara yol açar. Eğitime başlamak için çevreye ve size alışmasını bekleyin daha sonra yavaş yavaş zaman geçirmeye başlayabilirsiniz.

  • RIDVAN BARAN dedi ki:

   Abi burda yorumlari okuyordum sizde birde ne goriyim.sahin bağ.😃

 19. Sema Demir dedi ki:

  Yeni iskender papağan aldım yeni yeme düşmek üzere. Yeni yeni çiğdem kırmaya başladı ama palet yem çok öneriyorlar. Ne marka nasıl palet yem kullanmalıyım acaba.

  • admin dedi ki:

   İlk öncelikle bir mama markası söylemek pek doğru olmaz markaların kendine göre artı ve eksileri var fakat şunu söyleyebilirim mama konusunda fiyat açısından elinizi korkak alıştırmayın çünkü dengesiz beslenme ileride birçok hastalığa ve gelişim bozukluğuna yol açabilir.

 20. Kürşat kurt dedi ki:

  Merhabalar ilk papağan deneyimimizi yaşayacağız bir iskender papağanı aldik 4 aylık olduğu söylendi. Kafesine koyduk şuan hicbir şekilde yanına yaklaştırmıyor elma verdik zannımca kendisine zarar vereceğimizi düşünüyor bu kuşu elimize alıştırma olasılığımız nedir sürekli bir saldırı halinde beslenme nasıl olacak eğitim nasıl olacak önerileriniz nedir

  • admin dedi ki:

   Ona alışması için biraz süre tanıyın, ilk önce kafesini daha sonra çevresini en son sizi tanımaya başlayacaktır. Alışma sürecinde yanına pek fazla yaklaşmayın çünkü İskender Papağanları teritoryal davranışlar sergilerler yani alanını korumak için saldırabilirler. En sonunda sizin zararsız olduğunuza kanaat getirip yanınıza gelecektir. Size alıştıktan sonra aynen bir çocuk eğitir gibi sabırlı ve istekli bir şekilde yaklaşmalısınız. Gerisi sizin yeteneklerinize kalıyor. Ne kadar içtenlik o kadar sıkı bir bağ demektir.

 21. Ercan dedi ki:

  Merhaba hocam bende bi İskender papağanı almayı düşünüyorum erkek almak istiyorum cinsiyetini. Nasıl öğrene bilirim 3, 4 aylık bişey alacam

  • admin dedi ki:

   İskender papağanlarının cinsiyeti boynundaki halkadan anlaşılır ve üç yaşına kadar cinsiyet tam anlamıyla belli olmaz. Cinsiyetin önceden kesin teşhisi DNA analizi ile yapılır.

 22. Ahmet dedi ki:

  Merhaba 3 gun once iskender papagani aldim ele omza geliyor kendini sevdiriyor ama kafes uzerindeki tunegine koydugumda asabilesiyor bambaska kuş oluyor neden hocam bu durum uzun surermi alanini mi koruyor acaba birde yem yemiyor kafese girip ben elimle verince yiyor

  • admin dedi ki:

   Daha yeni olduğu için sizi düşman olarak görüyor yuvasını korumaya çalışıyor biraz zaman verin alışacaktır.

 23. selim dedi ki:

  merhabalar
  55 günlük bir iskender yavrusu aldım. sürekli uyuyor ve çok hareketsiz. satan kişi gözlerine bakıp bir şeyi yok dedi ama ben yine de kaygılanıyorum. dışkısında ve iştahında sorun yok gibi görünüyor. bu durum normal midir acaba?

  • admin dedi ki:

   Uzaktan bir şeyler söylemek doğru olmaz biraz daha zaman geçmesini bekleyin bu süre zarfından sürekli iştah ve dışkısını kontrol edin herhangi bir sorun olmazsa yada bu durum uzun süreli olarak devam ederse veteriner hekime başvurun.

 24. Emrah dedi ki:

  Çift iskender Papağanı ariyorum nereden bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  • admin dedi ki:

   Petshoplar da bulabilirsiniz fakat çift olup yavru vereni bulmak biraz zor çünkü petshoplar için bir ticaret kapısına dönüşmüş oluyorlar. Forumlarda sahiplendirmek isteyen kişiler oluyor oralardan bulabilirsiniz.

 25. fatih dedi ki:

  Merhabalar herkese yorumlarinizi okudum gerçekten kayda deger bilgiler mevcut teşekkür ederim yavru bi iskender papagani ariyorum kayseride yaşiyorum buralarda pek bulamadim acaba nereden bulabilecegim hakkinda bilhi verebilirmisiniz veya yorum yapanlar arasinda varsa elinde yavru papagan iletişie geçebiliriz yönlendirme yaparsaniz çok memnun kalirim iyi çalismalar dilerim.

 26. süleyman dedi ki:

  merhabalar hocam yeni bir iskender aldım satıcı 10 aylık olduğunu söyledi ama sizin yazınızı okuyunca acaba dedim çünkü boynundaki siyahlık bayağı bir belirgin yaşı daha fazla olabilirmi.ayrıca sürekli ısırıyor ama hırlaması yok .birde sürekli kafesi açık yani canı isterse giriyor kafese isterse çıkıyor böyle yapmam doğrumu.yorumlarınız için teşekkür ederim

  • admin dedi ki:

   Yaşı tahmin etme konusunda boyun halkası bir gösterge fakat yoğunluğu bireyseldir bazılarınki erken koyulaşıyor ve erginlik dönemine kadar o şekilde kalıyor. Kafesinin sürekli açık olması güzel, bu sayede dış ortam ile daha sağlıklı bir iletişim kurmuş olur. Daha yeni aldığınız için kendini korumak amacıyla sizi ısırabilir bu gayet doğal bir olay, size alışmasını bekleyin zorla yakalama olayına girişmeyin kendi gelsin aksi takdirde sizi düşman olarak algılayacaktır.

 27. fatih dedi ki:

  Merhabalar iskender papagani aldim sonunda 2 buçuk 3 aylik civarinda mama ile besliyorum henüz 7 gün oldu aldigim kişi mama vermemi söyledi ilk 2 3 gün mama verdim ama artik mamayi fazla yemiyor kücük küçük parçalar halinde elma veriyorum ve elmayi severek yiyor mamayi çok az yiyor yuvasina koyunca da elmayi yemiyor mamayi kesmelimiyim ve elma yese sorun olurmu su hiç içmiyor diyebilirim bi sorunu olanilir mi acaba birde mama ile su ihtiyaci karsilaniyormudur çünkü ciddi manada su içmiyor

 28. Vedat dedi ki:

  Merabalar hocam benim papağanın 5 aylık ve gerçekten çok yüksek bi sesle durmadan ötüyor bu normalmidir

  • admin dedi ki:

   Alışma sürecinden dolayı böyle yapıyor olabilir yada mizacı bu şekildedir, etrafında agresyon yaptıracak tehlikeli görünen şeyleri uzaklaştırın ve kontrol edin belkide bir nesne onu rahatsız ediyordur.

 29. civan dedi ki:

  merhaba
  istanbulda yabanileşmiş iskender papağanları görüyorum. bu bölgenin iklimine uyum sağlayabiliyorlarsa balkonda veya evin bahçesinde bu kuşları beslemek mümkün olur mu? balkonda açıkta tutmak belki zor ama bahçeye erken yaşta alıştırılırsa ve kendimize de alıştırırsak ve sürekli olarak sevdiği yiyeceklerden bulundurursak uzaklaşmasını engelleyebilir miyiz? bunun bi örneği var mı sizin bildiğiniz şimdiye kadar?

  • admin dedi ki:

   Evet ülkemizde doğal olarak iskender papağanları yaşayabiliyor bu hayvanlar kışın soğuktan korunmak için göç ediyorlar yada uygun yuvalarda saklanıyorlar yani sürekli balkonda bakmak söz konusu değil. Kuşlar yem için bir ortamı mesken tutmaz sadece orada bir süre konaklar yada sürekli gidip gelirler. Daha önce sizin anlattığınız tarzda bir bakım koşuluna rastlamadım.

 30. suzan dedi ki:

  kac aylik olduklarini nasil anlariz iskender papağaninin

  • admin dedi ki:

   Ay olarak tam bir zaman söylenemez bununla ilgili kesin belirtiler yok ancak yakın tahmin olarak kaç yaşında olduğu söylenebilir.

 31. Şengül özkan dedi ki:

  Alexandır papağanı sokakta buldum 1aylık sağ kalcadan çıkık zor yürüyor veterinere götürdüm yapacak bişi yok dedi birde size sorayım yapacak birşey varmıdır yardımcı olursanız çok sevinirim

  • admin dedi ki:

   Bu alanda en iyi hocamız İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesindeki Cerrahi Anabilimdalında görev yapmakta olan Prof.Dr. SERHAT ÖZSOY kendisi kanatlı ve egzotik hayvan cerrahi üzerinde çalışan hocamız. İmkanınız varsa hocamıza başvurmanızı öneririm.

 32. Ayşin dedi ki:

  Merhaba. Biz daha yeni bir alexander papağanı aldık. Yarım saat önce falan eve geldi. Kutusunu açtık ve aniden kaçtı. Hala da kaçıyor. Kafesine koyamıyoruz. Aldığmız yerde kuşun yavru olduğumu söylediler ama bana biraz büyük geldi. Bütün tüyleri çıkmış. Ne yapmamız gerkiyor, kafrsine nadıl sokacağız?

  • admin dedi ki:

   İlk başta kaçırmamanız gerekiyordu bu konuda dikkatli olmalıydınız fakat kuşların gece göremediğini biliyoruz onun için akşamı bekleyip karanlıkta yakalamalısınız bu sırada sizi ısıracaktır bu konuda dikkatli olmalısınız kafesi yanınızda bulundurun yakalayınca hemen kafese sokun ve alışması için ona zaman tanıyın.

 33. enes dedi ki:

  hocam merhabalar iskender papağanı için uygun kafes ebatları nedir ?

 34. Mehmet dedi ki:

  Mrb hocam 2 aylik pakistan papaganim var konusma egitimine kac aylik oldugunda baslayalim ve kac aylik oldugunda konusurlar

 35. Ali dedi ki:

  Mrb hocam 3 aylik pakistan papaganim ele geliyor isirmasi yok 1 aydir bizimle ev ortamina nasil alistirabiliriz yere indirdigimde yerde durmuyo hemen ucuyor kendini duvara vuruyor nasil alistirabiliriz

  • admin dedi ki:

   Yavaş yavaş alışacaktır çevresini tanıması için biraz zaman verin, dışarı çıkarttığınızda onu korkutacak bir şeyler olmasın ki korkudan uçup kendini duvara vurmasın.

 36. İbrahim dedi ki:

  İyi akşamlar hocam 120 günlük alexanderım var sahipleneli 40 gün falan oldu. Çok sevimli çok tatlı bir kuş iyi anlaşıyoruz. Sürekli kaşınma isteği var ve yemek yedikten sonra sürekli kaşınma isteği oluyor parmağı ağzında çiğnemek istiyor ama acıtmıyor. Sanırım beni sahiplendi sürekli yanıma gelmek istiyor omuzuma çıkmayı çok seviyor elimden tereddüt etmiyor yanından geçerken bile bana kafasını kaldırıp beni kucağına al yapıyor. Ancak iğnesiz şırıngayla mama veriyorum. Sürekli ağzına mama geldiğinde yarısını alıyor yarısını ağzından döküyor hatta daha fazlasını ve sürekli kafasını sallayarak mamayı da ağzından çoğunu atmış oluyor . Yemek yedirirken her taraf mama oluyor bildiğin savaş vermiş gibi oluyor. Bu normal midir ? Değilse normale nasıl sokabiliriz?

  • admin dedi ki:

   Anne kuşların yavruları beslediğinde yavruların daha fazla pay kapa bilmek için biraz hırçın davrandığı zamanlar oluyor büyük bir ihtimalle sizin kuşunuzda daha fazla pay kapma amacıyla çılgına dönüyor ve fazla hareketli olduğun için yemi döküyor.

 37. Emrah dedi ki:

  Mrb
  Hocam iskender papağını alıcam fakat 1 yasında oldugunu soylemekte satıcı ayagında bılezik varmış 2017 diye cekindiğim konu ise bir müşteriye satmış ve 15 20 gün sonra geri getirip başka papağan almış bu süre zarfında iskender papağınına iyi bakmamış ve biraz hırcınlanmış bu durumu zamanla geçer mi ve egıtım ıcın yası normal midir hocam. Ayrıca papağan Van dan Antalya ya gelecek bu yolculukta omu sarsıp yoracaktır tahmınım sizden rıcam nasıl bır yol izlemem gerekir yardımlarınızı rica ederim.

  • admin dedi ki:

   O kadar sterse girmiş bir hayvanı sahiplenip birde üstüne yolculuk stresine sokmak pek iyi bir durum değil.

 38. Leyla dedi ki:

  Hocam merhaba ben çabuk alışması için el beslemesi bi alexsandir yavrusu istiyorum kaç haftalık iken almalıyım yazınızda 2 haftalık demişsiniz yanlış anladıysam bide iki haftalık bir bebek cinsiyet nasıl anlaşılır DNA haricinde bi yöntem var mi

 39. Mehmet dedi ki:

  Hocam mrb pakistan papaganimiz suan 7 aylik olmus ama hic sesi cikmiyor elimize geliyo sevdiriyo kendini surekli konusuyoruz ses kaydi dinletiyorum neden hic konusmuyor hic sesi cikmiyo

 40. Filiz dedi ki:

  Merhabalar
  İskender papağanımız 18 aylık oldu ancak boynunda siyah halkası ve kırmızı şerit yok. Sadece hafif bir siyahlık var. 18 ay cinsiyeti anlamak için yeterli bir süre mi?
  Şimdiden teşekkür ediyorum.

 41. Tuana dedi ki:

  Acilll!!! İskender papağanı tırnağı kesilirken kanama oldu ne yapmam gerekiyor

  • admin dedi ki:

   Eğer damarını kestiyseniz acil bir şekilde veteriner hekime götürmelisiniz. Götürürken kan kaybından öl memesi için tırnağına basınçlı pansuman uygulamanız gerekiyor. Az miktarda pamuk ile bastırarak tırnağın kanayan yerinden tutmanız ve kanamamasını sağlamalısınız.

 42. Suat dedi ki:

  Pakistan papağanları eş seçme konusunda nasıllar? Muhabbet kuşları gibi dişi erkek aynı kafeste hemen anlaşıp çiftleşiyorlar mı yoksa sultan papağanları gibi salma yapıp orda eş tutmalarını mı beklemek gerekiyor? Yılda kaç kere kuluçka yapıyorlar? Yuvalık ölçüleri hakkında da bilgi verebilir misiniz?

 43. Yusuf dedi ki:

  Adminim 90 gunluk iskender aldim erkek 2 gun oldu tunek de cekirdek yerken denge zor duruyor ayagi ile zaman ile alisir mi bir de mama takviyesi yapiyorum ne zamana kadar devam etmek gerekir mamaya

 44. Esra dedi ki:

  Dışı papağanım bugün yumurtladı ama yanında eşi yok ne yapmalıyım .

  • admin dedi ki:

   Yumurtlar döllenmemiş yani içinde yavru yok bundan dolayı yumurtaları uzaklaştırabilirisiniz. Arkadan gelecek olan yumurtların döllenmesi için erkek alabilirisiniz.

 45. Ceyda dedi ki:

  1ay önce Bi iskender papağanı buldum elime alıştı omzuma da çıkıyor öpücük de veriyor değişik tonlarda ötüyor cinsiyetini ve yaşını öğrenmek istiyorum şuan boynunda açık yeşil halka var alt gagasının kenarlarında siyah küçük tüyler var ilk geldiği zaman farketmedm hiç yaşını ve cinsiyetini öğrenmemek yardımcı olur musunuz teşekkürler

 46. Buğra dedi ki:

  Hocam 17aylık iskender papağanı sahibiyim biraz deli dolu ama iyi anlaşıyoruz palet yemler dışında hertürlü yemesi gereken meyve sebzeye alıştırdım farklı farklı hergün besliyorum. Şimdi ise hiç istemesemde mecburiyetten bir hafta evde olmicağım için anneme bırakıcam kendi büyük kafesiyle sizce bir sıkıntı yaşarmıyım stres gibi faktörlerden. teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Yer değişiklikliği elbette stres yaşatacaktır fakat endişe etmenize gerek yok. Doğru bir bakım ve ilgi ile hiçbir sorun olmaz.

 47. İbrahim dedi ki:

  4 aylık Pakistan papağanım var konuşma eğitimine ne zaman başlamalıyım

 48. Aykut dedi ki:

  Merhabalar,
  İskender papağanımı alalı 7-8 ay oldu ki aldığımda yaklaşık 2 aylıktı ve şuanda evine yuvasına çok alışık. Bizdeki durum biraz değişik kafesinin üstünde takılırken elimden çok rahat yemek yiyor, elime alıp istediğim gibi sevebiliyorum, öpebiliyorum kısacası kesinlikle saldırgan tavırlar sergilemiyor ama elideyken yani kafesinden uzaktayken elimden yemek yemiyor ve en önemlisi ilk fırsatını bulduğunda direk yuvasına uçuyor. Yanımda durması için nasıl bir yol çizmeliyim bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim yuvasına kafesine inanılmaz düşkün

  • admin dedi ki:

   Bu normal bir durum yuvasından ayrılıp size bağlanması için daha yaşı ufak diyebiliriz zamanla alışacaktır. Aranızı iyi tutun yavaş yavaş alışacaktır kuşlarda güven kazanma çok uzun süreli bir dönemdir.

   • Aykut dedi ki:

    Öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkürler. Zamana bırakıyor olacağım. Son bir soru daha sormak istiyorum. Konuşmaya yaklaşık kaç yaşında başlar ve konuşturabilmek için sadece yanındayken bazı kelimeleri sürekli tekrarlamak mı gerekiyor, yoksa konuşturmak için başka yollarda mevcut mu ?

 49. Buse dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık 5 aylık bir İskender papağanım var ve 2-3 gündür tüy döküyor yani yemesinde hareketlerinde herhangi bir değişiklik yok gayet neşeli ben mevsimsel tüy değişimi diye düşünüyorum tahminen ne zaman geçer?

 50. Yunus dedi ki:

  Kolay gelsin bende iskender papagani var daha 4 aylik ve çok kücükten beri bakiyorum tüyleri çok cansiz şuan dökülüyorlar bide alt gagasi simsiyah oldu bu nedendir bi yardimci olursaniz sevinirim

  • admin dedi ki:

   İskender papağanlarının tüylerinin tamamlanması 6 ay da biter. Bu zaman kadar yavruluk tüyleri ile değişim olur. Alt gagasına gelecek olursak bazılarının alt gagası siyah renklidir, belli bir zaman sonra normal renginden siyaha döner ve ömür boyu böyle kalır.

 51. Gökhan dedi ki:

  Hocam merhaba iskender papaganim 7 vey 8 aylik sagligi sihhati yerinde cok sukur ama kafes icinde isirmasi cok oluyor. Hocam birde veterinere goturulecek bi durum varmidir aylik veya 3 aylık bakim yapilmasi gerekirmi

  • admin dedi ki:

   Isırma huyunu yavaş yavaş bırakacaktır çünkü orası onun evi ve size daha tam olarak güvenmiyor zamanla size alıştıkça bunu bırakacaktır. İyi bir kuş hekimi bulup belirli periyotlar ile götürürseniz çok iyi olur çünkü sizin bazen göremediğiniz hastalık belirtilerini veteriner hekimler anlayabiliyor.

 52. Seyit dedi ki:

  5 aylık bir pakistan papağanım var alalı iki gün oldu. Ele alıştırdım. Kafesin içindeki haliyle dışında ki hali çok farklı içerde adeta oyuncak gibi sevdiriyor kendini. Dışarda ise kaçıp hırlıyor. Bunun nedeni nedir?
  İkinci olarak şu an eğitim vermeye başlasam konuşmaya başlar mı?
  Bir de yiyecek olarak ağırlıklı ne vermeliyim, teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Alışması biraz daha zaman alacaktır agresyon göstermesi normal. Yiyecek olarak kaliteli marka iskender papağamı yemi kullanın, paketli olanlardan. Marka olarak Versele Laga yı tavsiye ederim onun papağan yemlerinden Parakeets Prestige’i alın.

 53. Tayfun. dedi ki:

  Merhaba. 7 aylık bir iskender papağanı sahiplendik sahipleneli 20 gün oldu. Papağanımız sevdiriyor öptürüyor hiç hırlaması, bağırması yok ama arada ısırıyor özellikle elini göğsüne uzatınca ve omzumuza geldiğinde kulağımızı ısırıyor kanatacak şekilde değil ama çok can yakıyor tepki vermemeye çalışıyoruz ama vazgeçmedi hâlâ. Elimizede gelmek istemiyor anca üzümle kandırdığımızda geliyor gelincede ya hemen kafesine dönmeye çalışıyor yada omzumuza cıkıyor? Bu konuda ne yapabiliriz? Ayrıca hiç sosyal değil seviyoruz, elimizden yediriyoruz ama hiç bize kendi başına yanaşmiyor özellikle yapabileceğimiz birsey varsa bilgilendirebilir misiniz? Teşekkürler

 54. Berkan dedi ki:

  Merhaba hocam 6 gün önce pakistan papağanı aldım kanatlarını kesmişlerdi tek tek çektim tekrar çıkması için elimden yemek yiyor fakat elime almaya kalkıştığımda yada parmağımı tünek gibi yapıp ayaklarının üst kısmına getirdiğimde parmağımı çok kötü ısırıyor deliyor elimi kan falan akıyor etim görünüyor öyle bir pis ısırması var hırlama falan yok bu arkadaşımı nasıl elime alıştırırım kısa sürede şimdiden teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Keşke tüylerini siz çekmeseydiniz sizin canını acıtacağınızı sanıp saldırıyor olabilir. Biraz zaman verin kendisine alışması uzun sürecektir. Bu süre zarfında elinize almaya çalışmayın.

 55. Hakan dedi ki:

  2 yasinda disi alexander papagani aldim evcil,kedi taklidi falan yapiyor. Omuzda duruyor ama kendi kafesteyken çok tiz ötüyor apartmanda sorun oluyor. Böyle ötmemesi için ne yapmalıyım

  • admin dedi ki:

   Eğer bu ötüşü kafesten rahatsız olduğu için yapıyorsa ilk öncelikle kafesin yerini değiştirin problem hala devam ederse içerisinde bulunan bütün oyuncakları çıkarın ve tepkisini tekrar ölçün. Eğer kafese yada kafesteki nesnelerden birine karşı duyarlılık gösteriyorsa ortamın düzenlenmesi ve rahatsızlık yaratan şeyden kurtulunması gerekiyor.

   • Hakan dedi ki:

    Dediklerinizi yapıcam hocam. Dişi olduğu için mi tiz ötüyor. Çok rahatsız edici sekilde. Sanki birisini çağırıyor gibi. Sabah güneş çıktığı anda başlıyor ötmeye hocam ara ara ötüyor kulağımızı sağır edecek şekilde. Sağlığı da iyi

 56. Admin dedi ki:

  Merhaba hocam 8 aylık iskender papaganım var hiç yem yemiyorçekirdek dahil elma muz yumurta kaşar peynir yiyor yeme nasıl alıstırabilirim

  • admin dedi ki:

   Kaliteli bir kuş maması alırsanız onun içerisinde zaten birçok meyve ve bazı bitki tohumları olacaktır. Bunları sever ve yer. Versele Laga nın iskender papağanına uygun olanını alırsanız iyi olur.

 57. Kübra Nur dedi ki:

  Hocam benim İskender papağanım şu an 1 yaşında. 8 aylıkken aldığımda sadece Anne kelimesini biliyor ve az da olsa bu kelimeyi konuşuyordu. Aldığım günden beri sabah vaktiyle birlikte akşama kadar karnı tok olduğu halde çok bağırıyor. Yarım saat sessizse 2 saat bağırıyor. Bir de iştahı olduğu halde doğru düzgün yemlerini yemiyor. Yanına aynı türden bir kuş daha alırsam bağırması azalır ve yeme alışkanlığı değişir mi? Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Bağırması bir ötüş tarzı da olabilir kendini tehlikede hissettiği içinde bağırıyor olabilir. İlk öncelikle kafesinin yerini ve çevresini değiştirin bu zaman zarfında sürekli onu gözleyin eğer tehdit olarak algıladığı bir nesne ya da mekan varsa o uzaklaştığında bağırmayı kesecektir. Başka bir kuş almak çözüm olmaya bilir yeni gelen kuşu da tehdit olarak görüp daha fazla bağıra bilir.

 58. melih dedi ki:

  hocam merhaba ilk önce monk papağını bakmışlığım var
  yarı evcil pakistan 6 7 aylık diyorlar halka belirmeye başlamış çok beğendim kendisiyle kanım ısındı alabilirmiyim sizce zorlanırmıyım evde papağanları seven bir de 3 4 yaşında ufak çocuk var risk olur mu

  • admin dedi ki:

   Eğer halka belirmeye başlamışsa yaşı biraz daha büyüktür ama bu durum iyi yaşın pek bir önemi yok en azından cinsiyetini tam olarak bilmiş olursunuz. Küçük çocuklar evcil hayvanlar için her zaman risk ama kuşun kafesi çocukları erişemediği yerde olursa bir problem olmaz birde kuş serbestken dikkat etmek gerekiyor küçük çocuklar oyuncak gibi sevmeye çalışıp çok fazla sıkıp hayvanı yaralayıp hatta öldürebiliyor bu konuda dikkatli olduğunuz sürece bir problem yaşamayacaksınız.

 59. Barış dedi ki:

  Hocam merhaba 8 aylık iskender papağanı aldım evimizde 4. günü ancak devamlı kafesin dışındaki tünekte uyuyor elden besleniyor. Kafes dışında uyuması ve kafesine girmemesi normal midir ?

 60. Barış dedi ki:

  Hocam merhaba
  8 aylık iskender papağanımın kafes üstündeki tünekte oturur pozisyonda gaga gıcırtatiyor normal midir

 61. Serkan dedi ki:

  Herkese selam ben 2 gün önce pakistan papagan aldım erkek halkalı adam yavru dıye verdi ama dikkatımı bişiy çekti papagan kafesinde çok fazla hareket etmiyor ve devamlı uyuyor hasta ola bılırmı yaklasınca normal gibi duruyor ve koseye sıkılınca rahatlıkla elime alabiliyorum

  • admin dedi ki:

   Halkasının tamamlanması için en az iki yaşında olması gerek. Papağanlar oldukça hareketli hayvanlardır bir problem olabilir veteriner hekime götürün.

 62. Büşra Gül dedi ki:

  Merhabalar hocam. 1 yaşında dişi İskender papağanım var. 8 aylıkken aldım. Ancak meyve yiyor ama çekirdek vs. Mamalarını çok az yiyor. Genelde hep aç kalıyor. Yemek çok seçiyor özellikle sebzeleri. Pelet yem aldım onu da yemedi. Yem için önerebileceğiniz bir marka var mı?

 63. Hazel dedi ki:

  Hocam merhaba. Dişi İskender papağanım çok huzursuz sanırım eş istiyor. Çok fazla bağırıyor. Yanına eş almayı düşünüyorum çok ses yaparlar mı. Apartmanda oturuyorum bu yüzden kararsızım. Eş almalı mıyım?

  • admin dedi ki:

   Boş yumurta veriyor ve sürekli kızgınlık davranışı gösteriyorsa bir erkek alın, sadece kızgınlık döneminde biraz fazla ses çıkartacaklardır.

 64. Aren dedi ki:

  Slm bir pakistan papağani aldım satıcı 6 aylık olduğunu söyledi bugün evde ikinci günü kafesinin kapısını açtım dışarı çıkıyor elime almaya çalıştım ısırıyor alışması için ne kadar zaman geçmelidir bir de egitilirmi sizce şimdiden teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Eğitim her yaşta başlayabilir hatta ne kadar erken o kadar iyi. Alışması için gereken süreyi kuşun mizacı ve sizin yaklaşımınız belirler bunun net bir zamanı yoktur.

 65. Erkan dedi ki:

  Ben de bugün 45 günlük bir yavru aldım. Bilgi sahibi olmak adına neredeyse tüm yorumları ve cevapları tek tek okudum. Böylesine güzel bir platform hazırladığınız için teşekkür etmek istedim.

 66. Selman dedi ki:

  Merhabalar 35 günlük alexander papağanı aldım 3,4 gün oldu şırınga ile besliyorum 8 saate bir 10ml 10ml 20 ml verilmesi söylendi ama 20ml de çok doymuş gibi durmuyor hala istiyor A21 vergasele toz mama veriyorum ne kadar Daha vermem gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  • admin dedi ki:

   Ne kadar besleneceği tamamen verdiğiniz yemle değişmekle birlikte A21 Verselelaga kullandığınızı belirtmeniz çok iyi olmuş. Bu mamanın kullanım talimatları üzerinde yazıyor ancak yinede biz bilgi verelim. Mamanın yanında çıkan ölçek ile 5. günden sonra günde 1 ölçek mamayı 2,5 ölçü su ile hazırlayıp vermeniz gerekiyor. Mama sıcaklığının 39 derece olduğundan emin olun yoksa bu sindirim sistemi problemlerine yol açacaktır. Önemli bir ayrıntı daha: Her yem verilmesinden önce yeni bir karışım hazırlanmalısınız. Bu yüzden küçük miktarlarda karışım yapmanızı tavsiye ederiz.

 67. Mevlüt dedi ki:

  Makaleyi ve yorumları tamamen okudum gerçekten tebrik ediyorum sizi.
  Bu hafta 2 adet iskender bebek edineceğiz