İngiliz Cocker Spaniel

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20171 yorum yapıldı.

Cocker Spaniel ırkı en popüler köpek ırkları arasında yer alır ve bu ırkın iki tane alt tipi vardır. Amerikan Cocker Spaniel daha arkadaş canlısı ve daha küçük olarak bilinir. İngiliz Cocker Spaniel ise genellikle av hayvanı olarak kullanılır ve ayrıca daha güzel bir görünüme sahiptir. Bizim yazımızda ele alacağımız İngiliz Cocker Spaniel ırkı av köpekleri sınıfının en küçük üyesidir ve Amerikan Kennel Club tarafından 1892 yılında kayıt altına alınmıştır.

İngiliz Cocker Spaniel Tarihi Ve Kökeni

İngiliz Cocker Spaniel yüzyıllardır insanların sadık av hayvanı olmuştur. Bu köpek ırkının tarihi literatürlerde 1300 lü yıllara kadar dayanır. Bu yıllarda av grubu kendi içinde kara ve su avı köpeği olarak ikiye ayrıldı. Daha sonra kara avı için kullanılan Cocker Spaniellerin üretimi daha iyi oldu. 19. Yüzyılda üretim daha profesyonelce yapıldı ve hat İngiliz Cocker Spaniel ve İngiliz Oyuncak Spaniel olarak ikiye ayrıldı.

Cocker adı büyük bir ihtimal çulluk(İngilizcesi woodcocks) tan geldiği düşünülüyor çünkü bir zamanlar bu ırk çulluk avı için kullanılmıştır.
18. yüzyılda Cocker Spaniel Amerika ya götürüldü ve burada yeni bir varyasyon geliştirildi bu varyasyonda renk ve boyutlar değişti. Son olarak 1946 yılına Amerikan Kennel Club Amerikan ve İngiliz Cocker Spaniel ‘in her ikisini de tanıdı.

Görünüş Ve Boyutları

İngiliz Cocker Spaniel orta boyutlu çok güzel bir köpektir. Kafası pürüzsüz alnı ise yuvarlak bir yapıya sahiptir. Burun yapısı geniş, çenesi keskin yapılı ve kulakları sarkıktır. Kuyrukları ise tarih sayfalarında yer aldığından bu yana hep kısa olmuştur. Baş yapısında Amerikan Coocker Spaniel ile farklılıklar vardır. Amerikan tipinde kafa yapısı biraz daha keskin ve burun daha kısadır.

Kürk yapısı bu ırk için ayırt edici bir özelliktir. Tüy yapısı dalgalı, uzun ve ipeksi bir görünüme sahiptir. İngiliz tipinin tüy uzunluğu Amerikan tipine göre daha kısadır. Bu ırkın tüyleri aşağıya doğru sarkarak astar denilen yapıyı oluşturur ve bu sayede soğuk ve nemli havadan iyi bir şekilde korunmuş olur. İngiliz Cocker Spaniel bir çok renk varyasyonuna sahiptir; siyah, siyah ve kahverengi, krem, koyu kırmızı, devetüyü rengi ve birçok renge daha sahiptir.

İngiliz Cocker Spaniel ile Amerikan Cocker Spaniel arasında boyut farkı vardır Amerikan tipi biraz daha küçüktür. İngiliz Cocker Spaniel ‘in omuzunun yerden yüksekliği 38-43 cm arasında iken ağırlığı 11-15 kg arasında değişir.

Kişilik

İngiliz Cocker Spaniel genellikle neşeli bir köpek ırkıdır. Bu ırk enerjiktir ve bu enerjilerini spor yaprak atmaları gerekir. Eğer bu köpekler enerjilerini atamazlarsa yani spor yaptırılmazsa davranış problemleri ortaya çıkabilir.

Ev Ve Aile İlişkileri

Şehir hayatına uygun bir köpek denilebilir ayrıca bekçilik içgüdüleri vardır ve iyi bir bekçi köpeği olabilir. Eğer bir çocuğa bakabiliyorsanız bir Cocker Spaniel e rahatlıkla bakabilirsiniz demektir. Büyük bir Cocker Spaniel ilk defa çocuklar ile karşılaşıyorsa onlara tahammül edemeyebilir.

İngiliz Cocker Spaniel Eğitim

İngiliz Cocker Spaniel ırkı doğal olarak avlanma içgüdüsüne sahiptir bundan dolayı eğitilirse iyi av köpeği olurlar. Oyun oynamak için kolayca eğitilebilir özellikle geri getirme oyununu çok severler. Av eğitimine ek olarak çok kolay bir şekilde temel itaat eğitimi alabilirler.

Özel İlgi Ve Bakım

Cocker Spaniel uzun süreli olarak tek başına bırakılmamalıdır. Tek başına bırakmak davranış bozukluğuna ve çevreye zarar vermeye yol açabilir. Bu ırk popülaritesi nedeniyle mizaçlarına bakılmaksızın üretime başlandı bundan dolayı saldırgan Cocker Spanieller ortaya çıktı bu yüzden bu ırk köpekler alınırken dikkat edilmelidir.

Uzun ve ipeksi tüylere sahip olduğundan bakım için günlük olarak taranmalıdırlar.


  1. CaseyDum dedi ki:

    Çok güzel bir köpek ırkı.