İngiliz Bulldog

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

İngiliz Bulldog çok eskiden beri İngiliz kökeni taşıyan bir ırktır. İngiliz Bulldog 1800 lerden beri popüler köpekler arasında yer almıştır. Diğer köpeklere göre nispeten uysaldır. Başlangıçta gaddarlığı ve cesaretinden dolayı yetiştirilmiş bu köpek ırkı şimdilerde bu davranışlarını bırakıp sadık ve tatlı bir aile üyesine dönüşmüştür.

İngiliz Bulldog Tarihi Ve Kökeni

İngiliz Bulldoglar azim ve inatçılığın simgesidir. Bu ırk yüzyıllar boyu “Bandogge” adıyla anılmıştır. Bulldog ismine ise eski kaynaklara göre 1609 yılında rastlanmıştır.
İngiliz Bulldog 2008 yılında en popüler 10 köpek arasında yer almayı başarmıştır.
Bulldoglar aslında ilk başlarda kasaplar tarafından asi öküzleri tutmak için kullanılmıştır. Aynı zamanda bekçi köpeği, av köpeği ve yaygın olarak ta dövüş köpeği olarak kullanılmıştır.
Kan sporları şuan vahşi ve acımasızca olarak görülse de özellikle 13. yüzyılda oldukça popülerdi. Bu spor diye tabir edilen etkinlin te bir at, maymun ve boğa gibi hayvanlar köpeğin karşısına çıkarılır ve birbirlerini yemeleri izlenilirdi. Daha çok boğa (İngilizcesi bull) kullanıldığından bu ırkın ismi bundan dolayı Bulldog olarak anılmaya başlanmıştır. Bulldoglar boğaların burnundan tutar ve onları boğana kadar yerde sabit tutaya çalışırlardı ancak 1835 yılında bu etkinlik artık yasaklanmış ve yasadışı olarak tanımlanmıştır.

İngiliz Bulldog 1976 yılında AKC tarafında Bulldog adıyla tanınmıştır.

Görünüş Ve Boyutları

Bulldog boğa boğmak için yetiştirildiğinden bu özelliği görünüşüne yansımıştır. Kısa bir burun ve mengene gibi sağlam bir çene yapısına sahiptir. Dövüş sırasında rahat nefes alabilmek için burun delikleri büyük ve etlidir. Artık kan sporlarında kullanılmasa da eski yüz yapısı değişmeden kalmıştır.

Bulldoglar tıknaz yapıya sahip geniş göğüs kafesli köpeklerdir. Bacakları kısa ve çarpıktır ayrıca kuyrukları kıvrımlı bir yapıdadır. Yüzlerinde çokça kırışıklık vardır ve yüz alt çeneye doğru sarkıktır. Tüyleri kısadır olmakla birlikte siyah, beyaz, kahverengi veya bu renklerden üçüne birden aynı anada sahip olabilir.

Bulldoglar 30-40 cm arasında yüksekliğe sahipken 22-27 kg arasında bir ağırlıktadır.

Kişilik

Bulldog inatçı bir köpektir ancak oldukça sadık ve uysaldır. Parkta yürüyüş yaptırıldığı sürece evde bakılmaya uygundur. Bulldoglar spor yapmaya pek meraklı değildir ayrıca çokta enerjik bir köpek sayılmaz. Genel olarak tercihi evin bir yerine serilip gün boyu yatmaktır.

Ev Ve Aile İlişkileri

Bulldoglar ailenin bir parçası olmayı severler ve çocuklarla da iyi anlaşırlar. Bu ırk yabancı kişilere karşı havlama ve hırlama ile tepki verir ancak saldırmazlar. Heybetli ve zalim görünüşü yabancıları korkutup kaçırmak için yeterli olur.

İngiliz Bulldog Eğitim

Bulldoglar temel itaat eğitimine pek uymazlar. Onlar inatçıdır ve verilen talimatları hemen yerine getirmek istemezler. Bu köpekler akılsız olarak sayılabilecek bir durumdadır fakat sahiplerinin reflekslerine göre tepki verirler.

Özel İlgi Ve Bakım

Bazı köpek yetiştiricileri köpeklerin mizaçlarını hesaba katmadan bir üretime tabi tutmuştur bundan olayı bazı köpeklerde saldırganlık sorunu baş göstermiştir. Bundan dolayı bu ırkı alırken güvenilir bir satıcıdan alınmalı ve erken yaşta sosyalleştirilmelidir.