Golden Retriever

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Golden Retriever en sevilen ev hayvanları listesinde en üstteki yeri kalıcı olarak almıştır. Bu ırk genellikle çocuklarla olan ilişkililerinden dolayı sevilir. Bu ırk yüzücülük yeteneği ve doğal olarak içinde bulunan geri getirme içgüdüsünden dolayı avcıların en iyi arkadaşı olarak görülür.

Bu ırkın AKC tarafından aile soy ağacı tutulmaktadır.

Golden Retriever Tarihi Ve Kökeni

Golden Retriever ırkının kayıtlı tarihi 1800 lü yıllara dayanır bu yıllarda popüler İskoç av köpeğiydi. Bu ırk hem karada hem suda avlanma yeteneğinden dolayı sürekli takdir edilmiştir. Atletik yapısı ve yetenekleri ile avcıları memnun ederken nazik ve samimi yapısı ile aileleri memnun etmeyi başarmıştır. Kuzey Amerika ya götürülen bu ırk 1925 yılında AKC tarafından tanınmıştır ve kayıt altına alınmaya başlanmıştır.

Yıllar geçtikçe, Golden Retriever zekâsı, eğitilebilirliği, çok yönlü mizacı yanı sıra insanlarla iyi geçinmesi nedeniyle kör, sağır ve diğer engelli bireyler için rehber köpekler gibi yararlı bir hale gelmiştir. Onlar huzurevinde ve duygusal olarak rahatsız çocukları rahatlatmak için terapi köpeği olarak eğitilmiştir.

Görünüş Ve Boyutları

Golden Retriever tam anlamıyla orta büyüklükte güçlü bir köpektir. Orta büyüklükte yuvarlak bir kafa orta büyüklükte kahverengi gözler ve orta büyüklükte bir vücut yapısına sahiptir. Kulakları üçgen yapıda olup aşağıya doğru sarkar yaklaşık olarak çenesine kadar uzanan kulak büyüklüğüne sahiptir. Dış tüyleri su geçirmez yapıda olup kalın ve yumuşaktır fakat ipeksi bir yapıya sahip değildir. Adından da anlaşılacağı gibi bu ırk altın rengine yakın bir renge sahiptir. Tüyleri boyun, karın altı ve kuyruk kısmında astar olarak adlandırılan uzun tüy yapısına sahiptir. Karın ve boyun tarafındaki astarları orta yoğunluktadır.

Yetişkin bir Golden Retriever 53-60 cm arasında omuz yüksekliğine sahipken 25-34 kg arasında ağırlığa sahiptir.

Kişilik

Golden Retriever sevimli kişiliği ile oyun sever ve sevecen bir köpektir. Eğer boyutları sorun olmayacaksa bir Chihuahua gibi kucak köpeği olarak görebilirsiniz. Genellikle gürültü yapan bir köpek değildir fakat bu hayvanlar yabancılar habersizce evinize girerse sizi uyarır.

Ev Ve Aile İlişkileri

Golden Retriever ırkı köpekler muhteşem ev hayvanlarıdır çocuklar ve diğer hayvanlar ile çok iyi anlaşır. Kontrol etmesi çok kolay olan bir köpek olduğundan ilk defa köpek bakacak kişilere tavsiye edilir.

Golden Retriever Eğitim

Golden Retriever gerçek anlamda zeki ve son derece eğitilebilir bir köpek ırkıdır. Mükemmel av köpekleri olmalarının yanı sıra çok iyi birer rehber köpek olabilirler bu şekilde körlere ve engellilere çok büyük yarar sağlarlar. Golden Retriever gelişmiş koku duyusu ve zekâsı sayesinde narkotik köpeği ve arama kurtarma köpeği olarak ta kullanılabilir.

Özel İlgi Ve Bakım

Av yapmasına izin verilen ya da bu iş için özel olarak kullanılan Golden Retriever ırkı köpeklerde bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Ormanın toprak kısmına yakın bulunan otlar, çalılar ve ince dallar gözlerine zarar verip iltihaba yol açabilir ayrıca bazı otlar kulağına kaçarak büyük zararlar verebilir bundan dolayı sık sık kontrol edilmelidir.

Golden Retriever ırkı köpekleri günlük olarak fırçalamakta fayda vardır. Fırçalamak tüylerin kalitesini arttırıp parlamalarını ve az dökülmelerini sağlayacaktır. Tüyleri karışarak düğümler oluşturabilir ve bu tarama esnasında acı verir eğer bu düğümler çoksa bir veteriner hekime danışmakta fayda var.