Fransız Bulldog

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Fransız Bulldog, yarasaya benzeyen kulakları; sert, sıkı ve küçük yapısı ile sevimli bir köpektir. Bu ırk çok uzun yıllardır ailelerin önemli üyeleri olarak sayılmıştır. Fransızlar kökeninin kendi topraklarına dayandığını savunsa da büyük bir ihtimal soyu İngiliz Bulldog dan geldiği tahmin ediliyor.

Fransız Bulldog Tarihi Ve Kökeni

Fransız Bulldog sevimli bir köpek ırkıdır, bu ırk muhtemelen İngiliz Bulldog, İngiliz ve Fransız ırkları diğer köpeklerin ıslahından elde edilmiştir. Fransız Bulldog oldukça popüler bir köpek ırkıdır ve 1800 lü yıllarda Kuzey Amerika ya götürülmüştür. Fransız Bulldog Non-sporting köpek grubunda yer alır ve ailesi ile birlikte zaman geçirmeyi sever. AKC 1898 yılında Fransız Bulldog’ u kabul etmiştir ve sınıflandırmaya dahil etmiştir.

Görünüş Ve Boyut

Fransız Bulldog, küçük boyutu, geniş omuzları, derin göğsü, kalın boynu ve belirgin kas yapısı ile cüce bir Mastiff gibi görünür. Tüyleri kısa ve parlaktır. Köpek gösterilerinde kabul edilen renkleri kahverengi, kahverengi ve beyaz, açık kahverengi ve beyaz renklerinin den oluşur. Diğer görülen renkler ise siyah ve gridir bunlar köpek gösterilerinde kabul görmez.

Fransız Bulldog ilginç bir kafa yapısına sahiptir. Kulakları klasik yarası görünümü şeklindedir. Kulakları dik durur, geniş ve uçları yuvarlaktır. Kulak girişi öne doğru yönelmiştir. Fransız Bulldog oldukça kısa bir burun yapısına sahiptir. Üst dudakları burunun yan tarafında sarkıktır ve alt dudak alt tarafa doğru sarkmıştır. Baş ve omuz kırışık cilt yapısından oluşmuştur.

Yetişkin bir Fransız Bulldog 28-30 cm arasında omuz yüksekliğine ve 8-13 kg arasında bir ağırlığa sahiptir.

Fransız Bulldog Kişilik

Fransız Bulldog genellikle enerjik ve sevecen bir köpektir. Fransız Bulldog sahipleri köpekleri ile sıkı bağlar kurması çok uzun sürmez. Bu ırk sadık bir bekçi köpeğidir ve sahibi ile birlikte zaman geçirmekten zevk alırlar. Egzersiz gereksinimleri orta derecedir bu ırk spor yaptırmak için pek uygun değildir.

Ev Ve Aile İlişkileri

Fransız Bulldog iyi bir aile köpeğidir ancak yaşlı kişileri ile daha iyi anlaşırlar. Fransız Bulldog küçük çocukların yaptığı maskaralıklara karşı toleranslı değildir. Eğer diğer hayvanlar ile küçük yaştan itibaren büyütülürse onlara tolerans gösterir. Fazla egzersiz yapmayı sevmez ve genellikle tek evcil hayvan olmak isterler.

Fransız Bulldog Eğitim

Fransız Bulldog nazik, zeki ve kolay eğitilebilir bir köpektir. Özellikle aileler için vazgeçilmez bir köpek olarak görülür.

Özel İlgi Ve Bakım

Fransız Bulldog aşırı egzersiz, aşırı heyecan ve yüksek çevre sıcaklıkları gibi durumlarda nefes alma problemi yaşarlar. Bu duruma kafanı genel yapısı ve burnun kısalığı yol açmaktadır. Bu durum bazen köpeğin hayatını tehdit edici olabilir bundan dolayı sıcak havalarda beş dakikadan fazla yürüyüşe çıkarılmamalıdır.