FCI Nedir?

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

FCI Hakkında

Federation Cynologique Internationale kısa ismiyle FCI bir dünya köpek örgütüdür. FCI’ın Türkçe çevirisi Dünya Köpek Federasyonudur. FCI 22 Mayıs 1911 tarihinde kinoloji ve safkan köpek ırkları teşviki için oluşturulmuştur.  5 Mart 1968 tarihinde ise kanunen kabul görmüş ve resmi olarak kurulmuştur. Beş kurucu ülkeden oluşup bunla; Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda dır.

FCI’ın her ülke için bir tane olmak üzere toplam 91 tane üyesi vardır üyeler o ülkeyi temsil eder. Bu üyelerin görevi kendi bölgelerinde bulunan köpeklerin soy ağaçlarının kayıtlarını tutmak ve bunun yanında FCI’ın düzenlediği çalışmalar için hakem yetiştirmektir. Bu kayıtları ve eğitimleri genellikle veteriner hekimler yönetir.

FCI beş büyük ana bölgeden oluşmaktadır bunlar; Avrupa, Amerika ve Karayipler, Asya ve Pasifik, Orta Doğu ve Afrika dır.

FCI Görevi

Bu kuruluşun görevi safkan ırk bilgilerini standart haline getirmektir. Şuana kadar toplam 344 köpek ırkının sınıflandırmasını yapmıştır ve hâlâ devam eden çalışmaları mevcuttur. Her ülke kendi bölgesinde bulunan o bölgeye ait yerel ırkların standartlarını belirler ve yazar. Irk standartları belirlenirken bilimsel komisyonlar ile birlikte çalışılır. Ayrıca belirlenen ırk özellikleri FCI tarafından 4 dile çevrilir bunlar; İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca dır.

FCI bütün ırkları toplam on tane ana dal içinde ayırmıştır. Bunlar;

 1. Sheepdogs and Cattledogs (Koyun Kennel ve Sığır Çoban Köpekleri)
 2. Pinscher and Schnauzer – Molossoid and Swiss Mountain and Cattledogs (Pinscher ve Schnauzerler-Molosserler- İsveç Dağ ve Sığır Köpekleri)
 3. Terriers (Teriyerler-Küçük Av Köpekleri)
 4. Dachshunds (Mastı-Porsuk Tarzı Köpekler)
 5. Spitz and primitive types (Spitzler ve İlkel Irklar)
 6. Pointing Dogs (Pointerlar)
 7. Sighthounds (Görerek İz Süren Tazılar)
 8. Scent hounds and related breeds (Koklayarak İz Süren Tarzı)
 9. Retrievers – Flushing Dogs – Water Dogs (Retrieverlar, Av Ürküten, Su Köpekleri)
 10. Companion and Toy Dogs (Refakatçi ve Süs Köpekleri)

Yaptıkları

FCI yarışma takvimleri hazırlar ve yıl içerisinde yarışmalar ve etkinlikler düzenler. FCI tarafından her yıl düzenli olarak Uluslararası Güzellik, Koşu Yarışı, İtaat, Çeviklik ve Sürü Gütme yarışmaları düzenler. Bu yarışmalar için sertifika verir bu sertifikalar; CACIB, CACIT, CACIL, CACIOB, CACIAG ve CACITR dır.

 • CACIB; Uluslararası Güzellik Şampiyonası için Yetenek Belgesi
 • CACIT; Çalışma Uluslararası Şampiyonası için Fitness Belgesi
 • CACIL; Uluslararası Yarışları Şampiyonası için Yetenek Belgesi
 • CACIOB; Uluslararası İtaat Şampiyonası için Yetenek Belgesi
 • CACIAG; Uluslararası Çeviklik Şampiyonası için Yetenek Belgesi
 • CACITR; Uluslararası Sürü Şampiyonası için Yetenek Belgesi