Doberman Pinscher

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Doberman Pinscher diğer köpek ırklarına nispeten daha yeni sayılabilecek bir ırktır ve 1900 lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Doberman Pinscher her ne kadar saldırgan ve korkutucu bir bekçi köpeği olarak yetiştirilse de zamanla mizacı değişikliğe uğramış ailesini seven ve sağdık ama bir o kadarda korumacı bir köpek ortaya çıkmıştır.

Doberman Pinscher Tarihi Ve Kökeni

1800 lü yıllarda Almanya da ki Türingiya şehrinde bulunan Louis Dobermann nihai bekçi köpeğini geliştirmek istedi. Doberman Pinscher ın kökeni tartışılsa da Rottweiler, Alman Pinscher ve Siyah Teriyer den geldiğine inanılıyor.

1890 yılında Doberman Pinscher elde edildi ve 1900 yılında resmen tanındı. 1921 yılında Amerika a götürülen bu köpek kısa sürede popüler oldu ve Doberman Pinscher kulüpleri kuruldu.

Görünüş Ve Boyutları

Doberman Pinscher asalet ve zarafet sahibi bir duruşu vardır. Bu köpek sıkı ve çok düzgün bir yapıya sahiptir. Tüyleri kısa olup farklı renklere sahiptir renkleri şu şekilde olabilir; siyah, siyah ve pas, siyah ve kahverengi, kırmızı ve pas rengi.
Doberman Pinscher uzun ve dik bir kafa yapısına sahiptir. Kulakları uzundur ve bir yerden ses geldiğinde odaklanmak için kulaklarını kaldırıp oraya dikerler normal duruşunda kulaklar sarkık durur. Kuyruk uzundur fakat genellikle kestirilir.

Doberman Pinscher’ın omuzlarının yerdenyüsekliği 66-71 cm arasındadır ve ağırlığı ise 27-45 kg arasındadır.

Kişilik

Doberman Pinscher ideal bekçi köpeği olarak geliştirilmişlerdir. Doberman Pinscherların orijinal hali günümüzdekilerine göre daha agresif bir tavrı vardı. Şimdi Doberman Pinscherlar daha arkadaş canlısıdır fakat hala bekçilik yapabilirler. Doğru sosyalleşme ile Doberman Pinscherlar sevgi dolu, sağdık bir bekçi köpeği olabilirler.

Ev Ve Aile İlişkileri

Doberman Pinscher insanlar için iyi bir yoldaştır fakat çocuklar için en iyi ırk diyemeyiz. Sadık ve koruyucu olmasına karşın bazen agresif olabilirler. Bu ırk bazen agresif ve baskın olmayı seçebilirler bundan dolayı ilk defa köpek besleyecek kişilere bu ırk tavsiye edilmez.

Doberman Pinscher soğuktan çok çabuk etkilenir bundan dolayı bekçilik yapacaksa soğuktan korunması için bir kulübe yapılmalıdır. Hatta bu köpekler bundan dolayı iyi bir ev köpeği olur diyebiliriz.

Doberman Pinscher Eğitim

Doberman Pinscherlar temel itaat eğitimini kolay bir şekilde alabilir fakat bazıları inatçı olduklarından iyi bir firma tarafından eğitilmelidir. Bu köpekler yetenekli ve çabuk öğrenen köpeklerdir bundan dolayı refakatçi köpek olarak kullanılabilirler

Özel İlgi Ve Bakım

Doberman Pinscher’ın popülerliği bazı ıslah problemlerine yol açmıştır bundan dolayı bazı Doberman Pinscherlar agresif mizaçlı olmuştur. Bundan dolayı bu ırkı tedarik eden firmalara dikkat edilmelidir.