Danua

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Danua dikkat çekici ve muhteşem bir köpektir. Güçlü ve zarif olan bu ırk birçok  yerde “Kibar Dev” olarak adlandırılır.

Danua Tarihi Ve Kökeni

Danua eski bir köpek ırkıdır diğer iş köpeklerinden farkı vücut büyüklüğüdür. Birçok ırk gibi kökeni belirsizdir. Bazı bilgilere göre M.S 407 yılında Alman ve Galyalılar, İtalyan ve İspanyolların bir parçasını işgal etti ve buradan güçlü Mastiff köpekleri getirildi. Daha sonra İrlanda Kurt Köpeği ve Eski İngiliz Mastiff ile birlikte kullanılarak mükemmel bir domuz tazısı elde edildi.

Danua dünya çapında birçok farklı isimle anılır bunlardan bazıları Alman Mastiff ve Grand Danois isimleridir. Bu ırk AKC tarafından iş köpekleri grubunda sınıflandırılmıştır.

Görünüş Ve Boyutları

Danua muhteşem büyüklüğü ve zarafetiyle ortaya çıkan bir köpektir hatta yabancı ülkelerde yunan mitolojisinde geçen “Apollo” ile bir bütün olarak görürler ki bu büyük bir unvan sayılır.

Danua ırkının baş yapısı uzun ve dar olup etkileyici bir görünüşe sahip olmalıdır. Gözeleri orta büyüklükte, yuvarlak, derin duran ve zekiliğini yansıtan bir yapıya sahiptir. Göz kenarları ve kaşları siyah olup büyük göz etrafını kaplar. Burun, alacalı ve mavi renkleri hariç her zaman siyahtır. Kulakları doğal veya kırpılmış olabilir. Ülkemizde kulak kırpmak yasaktır ama bazı ülkelerde bu uygulama hala sürüyor bu şekilde olursa kulaklar daha dik durur doğal halinde ise uç tarafları dışarı doğru sarkık durur ki doğal hali bu köpeğin karakteristik bir özelliği sayılabilir. Kuyruğu uzundur ve sivrilerek gider. Danua kalın, kısa, pürüzsüz ve parlayan bir tüy yapısına sahiptir. Danua çok fazla renk çeşidine sahiptir bunlardan en çok görülenleri; çizgili, açık kahverengi, mavi, siyah, boston ve alacalıdır.

Danua ırkı köpeklerin omuzlarının yerden yüksekliği 81 cm ye kadar çıkabilir ve 55-72kg arasında bir ağırlığa sahip olabilirler.

Danua Kişilik

Danua asilliği ve cesareti ile öne çıkmakla birlikte dayanıklı ve hızlı bir köpek ırkıdır. Onlar arkadaş canlısı, cesur ve güvenilir köpeklerdir fakat onlar insanlar ve hayvanlar tarafından kışkırtılırsa saldırgan olabilirler.

Ev Ve aile İlişkileri

Danua ailesine karşı iyi huylu ve sadık bir köpektir. Danua sevecen ve tatlı bir köpektir ayrıca sizi incelikle dış etkenlerden korur. Danua hayatınızda size eşlik edebilecek iyi bir köpektir fakat yaşamak için büyük bir oda ve sürekli egzersiz gerekir.

Danua Eğitim

Danua kararlı ve tatlı mizacı ile temel itaat eğitimine uygun bir köpektir. Ne yazık ki bazı Danua ırkı kötü ıslah ve kötü eğitimden dolayı kötü bir üne sahip olabilir. Doğru sosyalleşme ve eğitim ile bu gibi sorunlar aşılabilir.

Özel İlgi Ve Bakım

Danua çok özel bir bakıma gerek duymaz. Kalça çıkıklığına yatkın olduğundan röntgen çekilip erken yaşta bu sorun halledilmelidir.

Danua kısa ve kalın tüylere sahiptir parlaklığını korumak için günlük olarak fırçalanmalıdır.