Chow Chow

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Chow Chow Türkçe telaffuzu ile çov-çov antik geçmişe sahip orta boyutlu bir köpektir. Günümüzde belirgin bir şekilde en popüler köpekler arasında yer almaktadır. Orijinal kökeni Çin olan bu köpek kabarık tüyleri, kırışık yüzü ve siyah dili ile tanınır. Ailesine bağlı olan Chow Chow yabancılar ile pek yakın değildir.

Görünüş Ve Boyutları

Chow Chow kaslı, tıknaz ve tüylü bir köpektir. Bu ırk geniş düz bir baş yapısına sahiptir ve oldukça büyüktür, kısa bir burnu ve doğuştan gelen kırışık bir yüzü vardır. Kulakları dik, yuvarlak ve küçüktür. Sarmal bir kuyruğu vardır ve hep sırt hizasının üstünde durur. Köpekler içinde nadir olan mavi veya siyah dil bu köpekler için bir ırk özelliğidir.  Çift katlı yumuşak bir tüy yapısına sahip olup renkleri kırmızı, siyah ve tarçın rengindedir. Chow Chow ırkının omuzlarının yerden yüksekliği 48-55 cm arasında iken ağırlıkları 20-25 kg arasında değişir

Kişilik

Chow Chow güçlü bir kişilik ve demir gibi bir iradeye sahiptir fazla ilgiden pek hoşlanmaz. Chow Chow aslında saldırgan bir köpek değildir sadece halk tarafından böyle tanımlanır ne yazık ki küçük yaşta iyi sosyalleşmemiş köpeklerden dolayı böyle bir ön yargı gelişmiştir. Bu konuda birçok insan tarafından yanlış tanınan bir ırktır.

Ev Ve Aile İlişkileri

Aile bireylerine karşı sevgi dolu ve sadıktır fakat yabancılar bu özelliklerin dışında kalır. Bundan dolayı tanımadığı herkese karşı saldırgan olabilir. Evde tek köpek olmayı sever arkadaşlık etmek istemez aile bireyleri ile çok güçlü bağlar geliştirebilir. Bu antik ırk çok  hoşgörülü olmadığından çocuklu ailelere tavsiye edilmez.

Eğitim

Chow chow inatçı bir köpek değildir bundan dolayı temel itaat eğitimi rahatlıkla verilebilir. Bu ırkın doğal olarak koruma içgüdüsü bundan dolayı ayrıca eğitim verilirse çok iyi bir koruma köpeği olur.

Özel İlgi Ve Bakım

Chow Chow kabarık tüylü bir ırktır bundan dolayı tüylerinde oluşabilecek topaklanmaları önlemek için günlük olarak taranmalıdırlar. Ayrıca veteriner hekimler bakım yapılırken etrafta çocuk ve yabancı bulunmaması gerektiğini belirtiyor.