Boston Terrier

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Boston Terrier gerçekten Amerika kökenine sahip birkaç köpekten biridir. Boston, Mass ta geliştirilmiştir ve 1800 lü yıllardan itibaren Boston Terrier sürekli artan bir popülerliğe sahip olmuştur. En iyi köpekler sıralamasında yer almasa da Boston Terrier renkli karakteri ve dış görünüşü ile kolayca tanınabilen bir köpek ırkıdır.

Boston Terrier Tarihi Ve Kökeni

Boston Terrier ‘in orijinal kökeni İngiliz Bulldog ve İngiliz Terrier ‘in kendi aralarında çaprazlanması ile oluşturulmuştur oluşan bu soy “yuvarlak kafa” veya “Bull Terrier” olarak adlandırılmıştır. 1870 lerde bu soydan gelen bir köpek Boston eyaletine getirildi ve adı “Yargıç (Judge)” dı. Daha sonra sıkı ve planlı bir çalışma ile günümüzdeki Boston Terrier olarak adlandırdığımız köpek ırkı elde edildi.

1889 yılında 30 adet Boston Terrier yetiştiricisi tarafından Amerikan Bull Terrier Kulübü kuruldu. Daha sonra Bulldog yetiştiriciler ve Bull Terrier yetiştiriciler arasında isim muhalefeti başladı bundan dolayı kulübün adı Boston Terrier Kulübü olarak değiştirildi ve bu ırka Boston Terrier adı verildi. 1893 yılında American Kennel Club tarafından resmen tanınan bir ırk oldu.

Görünüş Ve Boyutlar

Boston Terrier küçük, sıkı ve kaslı bir köpektir. Göğüs yapısı geniştir kuyruk ise düz veya kıvrımlı olabilir. Boston Terrier düz geniş bir kafa yapısına sahipken burun kısa kulaklar ise diktir. Tüyleri kısa, yumuşak ve parlaktır. Klasik Boston Terrier rengi siyahtır ve karın ve burun kısmında beyaz bölgeler vardır.

Yetişkin bir Boston Terrier 35-38 cm arasında omuz yüksekliğine sahipken 7-11 kg arasında bir ağırlıktadır.

Kişilik

Boston Terrierler nazik köpeklerdir nadiren kavga ederler. Zarif ve küçük boyutları onu iyi bir apartman köpeği haline getirmiştir. Pek dövüşmeseler de ailelerini korur ve onlara çok sadıktır.

Ev Ve Aile İlişkileri

Boston Terrier çocuklar ve yaşlılar için mükemmel bir yoldaştır. Onlar sürekli neşelidir çocuklar ile elbise giydirme oyunu bile oynar ve zaman geçirmeyi sever çocuklardan kalan zamanlarda ise sahibi ile yatarak zaman geçirmeyi sever.

Boston Terrier Eğitim

Boston Terrier akıllı ve hevesli bir köpektir. Bu ırk zaman ve sabır ile ev ortamına kolayca alışabilir ayrıca itaat eğitimi alabilir ve güzel numaralar öğrenebilir.

Özel İlgi Ve Bakım

Boston Terrierler kısa burunları nedeniyle hırlayarak ya da horlayarak uyumaya eğilimlidir. Sık sık banyo yaptırmaya gerek yoktur arada tüylerinin taranması yeterli olacaktır.