American Staffordshire Terrier

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20172 yorum yapıldı.

American Staffordshire Terrier kötü bir tarihe sahiptir bunun nedeni ise agresif bir köpek olduğundan dolayı köpek dövüşleri için yetiştirilmiş olmasıdır. Bu ırk genellikle pit bull ile karıştırılır ki bu iki ırk ayrıdır.

Tarihi Ve Kökeni

Amerika da 1861-1865 yılları arasında yaşanan iç savaş sırasında köpekler önemli yer tutmaktaydı, köpekler dövüşler için kullanılıyordu. Bu yıllarda İngiliz Bulldog, Bull Terrier, İngiliz Terrier, Staffordshire Terrier ve diğer Terrier ırkları getirildi ve Amstaff olarak ta bilinen American Staffordshire Terrier geliştirildi. Ne yazık ki bu ırk ıslah edilirken hedef nihai dövüş makinesini ortaya çıkartmaktı. Bundan dolayı sağlam, güçlü ve saldırgan bir köpek ortaya çıktı. Neyse ki köpek dövüşleri yasa dışı bir eylem olarak sayıldı ve yetiştiriciler cesaret, sadakat ve dayanıklılığını koruyarak saldırganlığını azaltma yolunda ıslaha başladı. Son olarak rutin olarak saldırgan olmayan korumacı ve cesur bir köpek ortaya çıktı.

Orijinal saldırgan ırk ilk olarak  Pit Bull Terrier, American Bull Terrier ve Yankee Terrier olarak servis edildi. Bundan olayı birçok kişi tarafından American Pit Bull Terrier ile karıştırılır. 1936 yılında Staffordshire Terrier olarak AKC ye kayıt edildi ve 1972 yılında American Staffordshire Terrier olarak ismi değişti ve 1974 te UKC tarafından American Pit Bull Terrier olarak kayıt edilen köpek ırkından ayrı bir ırktır.

Görünüş Ve Boyutları

American Staffordshire Terrier’ in güçlü kas yapısı ve sağlam bir gövdesi vardır ayrıca siyah gözlere sahiptir. Kulakları üçgen şeklinde olup diktir ve uçları aşağıya doğru düşer. Kuyruk kısadır ve aşağıya doğru düşük durur. Tüyleri kısa ve kalındır. Birçok renge sahiptir fakat yüzde de leke olmak koşuluyla %80 lik kısmı beyaz olmalıdır. American Staffordshire Terrier , 43-48 cm arasında omuz yüksekliğine sahipken 18-22 kg arasında bir ağırlıktadır.

Kişilik

American Staffordshire Terrier tanıdığı kişilere karşı nazik ve sevecek bir tavır sergiler fakat diğer hayvanlara karşı saldırgan olma eğilimi vardır. Eğer erken yaşta eğitilirse zeki ve itaatkâr olurlar.

Ev Ve Aile İlişkileri

American Staffordshire Terrier çok harika koruma köpeğidir ve iyi bir yoldaştır. Son derece sadık ve yüksek derecede koruma içgüdüsüne sahiptir. Çocukları, sahiplerini ve evleri korurlar. Amstaff çocuklar ile iyi geçinir fakat yabancılara karşı agresif olabilirler.

Eğitim

American Staffordshire Terrier temel ve ileri itaat eğitimine ihtiyaç duyar erken yaşta eğitime başlanılmalıdır. Bir firma tarafından eğitilmelidir ayrıca nazik olunup çokça sosyalleştirilmelidir. Bu ırka dövüş iç güdüsünü nasıl kontrol edebileceği öğretilmelidir.

Özel İlgi Ve Bakım

Amstaff kamuya açık alanlarda tasma ile gezdirilmelidir bunun nedeni agresif bir köpek olup yabancılardan pek hoşlanmamasıdır saldırgan davranışlarda bulunabilir.


  1. Burak dedi ki:

    elinizde yavru American Staffordshire Terrier mevcut mu?

  2. Serkan dedi ki:

    Elinizde yavru var mı ?