Akita

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Ayrıca Japon Akita olarak da bilinen bu ırk Japonların ulusal bir anıtı olarak görülür. Yumuşak kalp, yüksek güç bu köpek ırkını anlatmak için iyi bir tanımdır. Akita ailesine sağdık yabancılara temkinli aklaşan bir köpektir ve ayrıca evde tek köpek olmayı ister.

Görünüş Ve Boyut

Akita güçlü ve kuvvetli bir duruşa sahip köpek ırkıdır. Baş yapısına bakacak olursak kısa bir yüz yapısına sahiptir ve hiçbir sarkma yoktur. Göğüs yapısı derin ve geniştir. Akita ırkının kulakları küçük ve diktir gözleri ise küçük ve çekik bir yapıya sahiptir. Gözlerinin içleri bakıldığında karanlık bir şeye bakıyormuşsunuz hissi verir. Akitaların kuyruklarının karakteristik özellikleri ise şöyledir; kuyruk uzun yüksekte taşınır ve sırta doğru kıvrımlıdır. Akita genel olarak kaslı ve uzun bir görünümüne sahiptir.

Renk varyasyonuna bakacak olursak her rengin karışımı şeklinde olabilir.

Akitaların omuzlarının yerden yüksekliği 66-71 cm arasındadır ve 36-54 kg arasında kiloya sahiptir.

Kişilik

Akita zeki ve çevik bir köpektir ancak baskın bir kişiliğe sahiptir başına buyruk şekilde davranabilir. Bu ırk ilk kez köpek alacaklar için iyi bir seçim değildir sahiplerine karşı saldırgan olabilirler.

Akita dışarıda saldırgan olabilir bundan dolayı dışarıda serbestçe tasmasız dolaştırılmamalıdır. Bu ırk çok titizdir ve hijyen konusunda kediler ile karşılaştırılabilir.

Ev Ve Aile İlişkileri

Akita aile fertleriyle iyi anlaşan sağdık bir köpektir fakat yabancılara güvenmez. Bu ırk çok iyi bekçi köpekliği yapar fakat çocuklar ile tek başına bırakılmamalıdır. Akita evde tek köpek olmayı tercih eder fakat yavru döneminden itibaren diğer köpek ile beraber büyütülürse bu durumu kabullenir. Küçük çocuklar ile oynamayı sevmez ama büyük çocuklar ve diğer köpekler ile oyun oynamayı severler.

Akita Eğitim

Akitanın eğitimi profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır ve eğimden sonrada iyi bakım ve pozitif destek verilmelidir. Bazı çok tecrübeli köpek sahipleri de bu işi yapabilir fakat çok zor bir iştir.

Özel İlgi Ve Bakım

Akita ırkının tüyleri yumak olmak için müsaitti bundan dolayı sık sık taranmalıdır. Ayrıca Akita ırkı yılda iki kere ağır bir şekilde tüy döker.