Yorkshire Terrier

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20174 yorum yapıldı.

Yorkshire Terrier genellikle ufak boyutları ve uzun tüyleri ile tanınır ama biraz sinirli bir köpektir. Köken olarak fareleri yakalamak için kullanılan bu köpekler daha sonradan süs köpeği kategorisindeki en popüler köpek olmuştur.

AKC ve FCI kulüpleri tarafından tanınan bu ırkın aile soy ağacı uzun süredir kayıt altına alınmıştır.

Yorkshire Terrier Tarihi ve Kökeni

İskoç dokumacılar 19.yüzyılda İskoçya’dan İngiltere’ye göç ederken bu köpekleri yanlarında fareleri yakalamaları için getirmişlerdir. Zamanla İngiltere de bulunan terrier ırkları ile çiftleştirilerek günümüzdeki halini almıştır.

Orijinal ismi aslında “kırık tüylü İskoç terrier” dir 1870 yılında yapılan yarışmalarda Yorkshire kentinde bulunan bir köpek herkes tarafından kabul gören özellikleri bir arada bulundurması nedeniyle çok ünlenmiş ve ismi Yorkshire Terrier olarak kalmıştır.

Yorkshire Terrierler İngiltere de Viktoria dönemi olarak anılan yıllarda moda ve süs köpeği özellikleri ile daha çok ön plana çıkmıştır daha sonra resmi olarak 1872 yılında ABD ye giriş yapmıştır ve en popüler süs köpeği ırkı olmuştur.

Görünüş Ve Boyut

Yorkshire Terrierler sınıflandırmada süs köpeği grubuna dâhil edilir. Kulakları dik ve kuyrukları kısadır. En çok dikkat çeken özelliği ise sürekli bakım isteyen uzun tüyleridir. Yüz bölgesindeki tüyler gözleri kapatmaması için kafanın üzerine toka ile tutturulur. Uzun tüyleri her iki yana açılır ve genellikle çelik mavisi rengindedir.

Yorkshire Terrierler ortalama olarak 20 cm yüksekliğinde ve 3 kilo ağırlığındadırlar.

Kişilik

Yorkshire Terrierler çok sağdık hayvanlardır ve aile bireylerini koruma içgüdüleri yüksektir. Dişileri erkeklere göre daha korumacı yaklaşım gösterir.

Yorkshire Terrierler diğer köpekler gibi içine kapanık değildir aile bireyleri ile çabuk kaynaşırlar ve iyi geçinirler. Doğru bakım ve iyi bir ilgi ile her yerde yaşayabilirler.

Ev Ve Aile İlişkileri

Bu ırkın çocuklara karşı toleransı çok düşüktür ancak beraber büyüdükleri çocuklar ile iyi anlaşır. Yorkshire Terrierler aileye sağdık ve sevecendir fakat iyi sosyalleşmeyenler dışarıya karşı agresif ve saldırgan olabilir.

Yorkshire Terrier Eğitim

Yorkshire Terrierler akıllı köpekledir temel eğitimi kolaylıkla alabilirler.

Özel İlgi Ve Bakım

Bu ırk her ne kadar süs köpeği olarak kabul edilse de içgüdü olarak Terrier ırkı özelliklerini taşırlar. Özellikle kemirgenler ile tek başına bırakılmamalıdır onlara zarar verebilirler.

Veteriner hekimler tarafından tavsiye edilen uzun ve narin tüylerine günlük bakım yapılmasıdır aksi takdirde güçsüz ve mat görünürler.


 1. mustafa dedi ki:

  Merhaba bende iki buçuk aylık yavru yorkshire var aldığımda fark edemedim kuyruk dibinde mantar var veteriner hekim sprey verdi kullanıyorum ama sırt tüyleri çok seyrek düzelir mi yoksa normal mi?

  • admin dedi ki:

   Deride bulunan mantar enfeksiyonlarında tüy dökülmesi görülmesi normaldir veteriner hekiminizin önerdiği tedaviye devam edin mantar lezyonları zorlu ve sabırlılık isteyen bir tedavi sürecidir.

 2. Yasemin dedi ki:

  Merhaba york shire 1 yaşında oğlum var tüylerin de kıtık oluştu kıyafet giydiğimiz için kestirmeden açma şansım var mı yoksa en sağlıklı olanı traş olması mıdır?

  • admin dedi ki:

   Kestirmeden açma işi biraz zor, önerim profesyonel bir kuaför hizmeti alıp tüylerin güzel ve bakımlı görünmesini sağlamanız. Yorkshire Terrier lar tüylerinin güzelliği sayesinde kraliyet aileleri tarafından özenle bakılan köpek ırkları arasındadır, kıyafet giydirmenizi tavsiye etmem, tüylerini güzelce tarayıp uygun uzunlukta tutmanız köpeğinizin güzelliğinizi ortaya çıkaracaktır.