Yavru kedilerin gözleri kaç günde açılır?

Yazar: admin Tarih: 4 Haziran 2017 16 yorum yapıldı.

Yavru kedilerin gözleri doğduklarında kapalıdır. Tam olarak yavru kedilerin gözlerinin açılması 9-14 gün arası sürer.

Gözlerin açılma döneminde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır bunlardan biri temizliktir. Yavru kedilerin gözleri açılırken temiz tutulmalıdır anne varsa zaten yalayarak temizlik yapacaktır fakat yavrunun annesi yoksa bunu siz yapmalısınız. Dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise ışıktır. Gözleri yeni açılan yavru kediler çok fazla ışığa maruz bırakılmamalıdır. Bunun nedeni yeni açılan gözlerde göz bebeğinin kısılma fonksiyonu tamamen gelişmemiş olmasından kaynaklanır. Fazla ışık geldiğinde göz bebeği kısılmaz ve fazla ışıktan dolayı yavru kedi rahatsız olur.

Bazen yavru kedilerde bir göz diğer gözden bir gün sonra açılır bu durum normaldir fakat diğer göz bir kaç gün kapalı kalırsa enfeksiyon riski göz önünde bulundurulmalı ve veteriner hekimden yardım alınmalıdır.


 1. Büşra dedi ki:

  Yavru bir kedi buldum. Ailem duyarlı insanlar değiller. Bu sebeple kediye yaklaşmıyorlar ve benim de dokunmamdan rahatsız oluyorlar. Kendi başıma ne yapabilirim?. Annesi yavruya yaklaşmıyor. Ne önerirsiniz? Eve de almama izin verilmiyor.

  • admin dedi ki:

   Maalesef anne kedi yavruya bakmıyorsa siz bakmalısınız. Soğuk, açlık ve bakımsızlıktan dolayı tek başına en fazla 12 saat yaşayabilir. Tavsiyem en azından balkonunuzda küçük bir yer ayırarak bakmanız. Şunuda belirtmekte fayda var, gözleri açılmamış yavru kedinin bakımı çok zordur. Tuvaletini bile sizin yaptırmanız gerekecek.

   • Numan kaplan dedi ki:

    Merhablar sayın admin annesin terk ettiği bir yavru kedi buldum 2gün boyunca en iyi şekilde bakmaya çalıştımbugün fark ettim ki annesi ve kardeşleri 20 m ilerideki komşunun bahçesindeymiş ne yapmalıyım yavru yu götürsem annesi kabul edermi

    • admin dedi ki:

     Deneyebilirsiniz fakat kabul etmesi çok zor. Annenin yanına dikkatli bir şekilde koyun, izleyin eğer ilgileniyor ve süt emmesine izin veriyorsa kabul etmiş demektir.

 2. Selinay dedi ki:

  Merhaba. Göbek bağı yeni düşmüş 2 tane yavru kedi buldum 3 gün olacak bendeler. Çocuk devam sütünü sulandırarak ve kavanoz mama (meyve püreli , pirinç unlu). Kolay sindirmeleri için su da veriyorum bunları enjektörle yapıyorum. Erkek olan kedim sürekli miyavlıyor emme hareketi yapıyor acıktığını düşündüğüm için mama veriyorum tekrar uyutuyorum sıcak bir yerde. Tuvalet ihtiyacını gideriyorum bebek yağıyla ve peçete yardımıyla ovarak …. Ailem çok ilgileniyorsun diyor ama ilgilenmezsem ölecekler. İşin kötü yanı da erkek olan kedim tuvaletini yaparken zorlanıyor çok ıkınıyor kakası da yumuşak aslında yardımcı olursanız sevinirim 😔😔

  • admin dedi ki:

   Çocuk devam sütü iyi bir seçim fakat kavanoz mama etçil olan bu hayvanlar için bir yarar sağlamıyor maalesef. Dikkat etmeniz gereken şey kedilerin taurin denilen aminoasite ihtiyaç duymaları. Bu aminoasit maalesef sütte yeterli kadar yok. Yapmanız gereken yavru kediler için özel olarak hazırlanmış yavru kedi mama tozunu sulandırarak beslemek. Ayrıca enjektör ile beslemek zor ve tehlikeli, birden fazla süt verip akciğerlerine kaçırabilir ve bunun sonu ise ölümle sonuçlanıyor. Yavru kedi süt tozu alırken yanında kediler için tasarlanmış küçük biberonlardan almanız. Anlattığımız şekilde beslemeyi yaparsanız sindirim problemleri de çözülecektir. Yavru kediler çok ilgi ve uğraş istiyor aksi taktirde kendi başlarına yaşayamıyorlar. Kendi başlarının çağresine bakmaları için en az bir aylık olmaları gerekiyor. O zamana kadar size kolay gelsin.

 3. Sevgi dedi ki:

  Kedim ayın1 temmuzda doğum yaptı 2 taneydi biri kayboldu sanırım yedi 1tanesininde gözleri açılmadı henüz ne yapmamı öerirsiniz

  • admin dedi ki:

   Bazen anne kediler ölen yavru kedileri yiyerek ortadan kaldırabiliyor. Diğerine bakıyor ve süt emmesine izin veriyorsa ortada bir sorun yok demektir. Eğer bakmıyorsa annelik iç güdüsünde bir problem var demektir ve yavruya sizin bakmanız gerekiyor demektir.

 4. Yahya dedi ki:

  Merhaba sayın admin sokakta yavru kedi buldum şırıngayla süt veriyorum sizce doğru mu değilse. Sizce napmalıyım

  • admin dedi ki:

   Yavru kedi bakımı zor bir iştir ilk öncelikle bunu bildirmek doğru olur. Eğer gözleri açılmadıysa ve çok küçükse tuvalet ihtiyacını bile kendisi gideremez karnına masaj yaparak tuvaletini yaptırmalısınız. Süt vermek aslında biraz problem yaratıyor bunun yerine kedi sütü ve yavru kedi biberonu temin etmeniz gerekiyor. İneksütünde fazlaca laktoz olduğundan dolayı kedilerde sindirim sistemi problemlerine yol açıyor.

 5. Lale dedi ki:

  Kediler bahçemizde yaşıyorlar anneleri de var ve ilgileniyor ama 4-5 haftalık olmalarına rağmen sadece 1 inin gözü açılmış ikisinin tek gözü birinin de iki gözü de açılmamış yani kör olmasından şüpheleniyorum önerebileceğiniz bir şey var mı acaba ne yapmamız gerekiyor

  • admin dedi ki:

   Gözleri şimdiye kadar açılması gerekiyordu. Gözlerini enfeksiyondan dolayı kapalı olabilir ve durumları çok kötü olabilir yada doğmasal bir anomoli olarak göz kapakları yapışıkta olabilir. Tam olarak birşey söylemek için veteriner hekim muayenesi gerekiyor.

 6. Tuna dedi ki:

  Merhabalar bir sorum olacaktı. Arka bahçede anne kedi 3 yavru doğurmuş 1’ini almadan gitmiş. Kedi daha 2 gün önce doğdu. Dün farkettik aldık içeride Küçük bir sepet altına beze sarılmış sıcak su torbası koyduk yavru kedilerin 37-39 derece sıcaklıkta olması gerektiğini öğrenince. Veterinerden kedilere özel şu süt tozu’nu mu ne aldık. Şırınga ile ondan veriyoruz. Tuvaletini yaptırırken hafif ıslak peçeteyle arka kısmını ovalıyoruz öyle idrarını giderebiliyor fakat bu yanlış mıdır? Ayrıca ateşi genellikle 36.8 oluyor bu iyi bir sıcaklık mıdır? Göbek bağı ne zaman düşer? Diğer tavsiyelerinizide lütfen eksik etmeyin.

  • admin dedi ki:

   Yavru kedi maması almakla iyi yapmışsınız bu çok önemli ama enjektörle değilde yine yavru kediler için özel tasarlanmış küçük biberonlardan alın. Her üç saate bir beslemeyi unutmayın çünkü çok küçük tek seferde fazla yiyemez ve hemen acıkır. Tuvalet kısmında aynen bu şekilde devam edin doğru yapıyorsunuz. Vücut sıcaklığı 38 olsa çok iyi olur fakat termometreler pek hassas olmuyor doğru ölçüp ölçmediğinden pek emin olamıyoruz ama 36.8 de kötü değil yanında sıcak su torbası varsa problem olmayacaktır.

 7. Özcan dedi ki:

  Merhaba admin bey , 3 tane kedi yavrusu buldum , sanırım 1 haftalıklar ve anneleri onları bırakmış . Toz süt ile besliyorum . Doyduklarını ve tuvalet ihtiyacı olduğunu nasıl anlayabilirim?

  • admin dedi ki:

   Sütü ne kadar vereceğiniz kedi mamasının paketinin üstünde yazıyor ona göre besleyin. Yavrular çok küçükse hr 3 saate bir beslemeniz gerekiyor ve üşümediklerinden emin olun. Tuvalet ihtiyacını gidermek için karnının biraz altına masaj yapmanız gerekiyor. Her iki beslemeden sonra yani 6 saate bir masaj yapın. Bazen uzun süre yapmıyorlar dikkatlice takip edin eğer 24 saaten fazla yapmayan olursa ona biraz fazladan yapana kadar masaj yapın.