Yaşlılar İçin En İyi Köpek Irkları

Köpek Irkları
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Yaşlılar için hayat bazen yalnız olabilir. Ancak, yapılan araştırmalara göre köpekler onlarla sevgilerini paylaşıyor, kaygılarını ve can sıkıntılarını azaltıyor hatta sağlıklarına iyi geliyor. Yaşlılar için en iyi köpek ırkları nı seçerken bazı kriterlere dikkat etmelidir, basit olarak boyutu, karakteri ve mizacına dikkat edilmelidir.

Tipik olarak küçük köpekler daha en iyisidir. Eğer köpek hastalanırsa veterinere götürülmesi daha kolay olur. Ayrıca sevilmekten ve okşanmaktan hoşnut olmalı. Bu köpekleri en iyi anlatan basit kelime “kucak köpeği” dir. Bazı köpekler aşırı egzersiz ister ve biraz taşkın olabilir bu konuda dikkat edilmelidir.

Her zaman hatırlanmalıdır ki her ırk köpeğin içinde genel özelliklerini göstermeyen bireyler vardır buna dikkat edilmelidir. Yaşlılar için en iyi köpek ırkları şöyledir:

Pug

Bu küçük köpekler için pugların vücutlarının için sevgi ile doldurulmuştur şeklinde bir söylem vardır. Doğal olarak mizacı bir palyançoya benzetilir, oldukça fazla sevgi ve şefkat ister ancak verdiğiniz sevgi ve şefkat size iki katı ile geri döner. Çok oyuncu bir köpektir ve sahibi ile zaman geçirmeyi sever.

Schnauzer

Standart ve minyatür Schnauzer lar yaşlılar için mükemmel bir yoldaştır. Ailesini memnun etmek ve güvende tutmak için isteklidir, bu ırk günlük taranmaya ve egzersize ihtiyaç duyar. Tarama ve egzersiz köpek ve sahibi arasındaki ilişkiyi güçlendirir.

İskoç Terrier

Çalışma köpeği grubunda olan köpek ırkı Kuzey İskoçya kökenlidir ve 7-9 kg arasında ağırlığa sahiptir. Genellikle siyah tüy rengine sahiptir, İskoç Terrier diğer adıyla Scottie yüksek zekaya sahiptir ve günlük olarak egzersize ihtiyaç duyar. Sert ve sıkı yapıda olan Scottie sadık bir köpektir ve aile üyelerini güvende tutmak ister.

Shih Tzu

Onurlu ve zeki Shih Tzu Tibet ve Çin kökenlidir. Adının anlamı “Aslan Köpek” tir çünkü görünüşü aslana benzer. Bu ırk uyarımlar ve merak ile insanlarla olan arkadaşlığını büyütür.

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier küçük fakat içi cesaret dolu bir köpektir. Bu ırk sizinle birlikte kanepede zaman geçirmeye bayılır fakat düzenli olarak taranması gerekmektedir.

Cocker Spaniel

Bu popüler köpek kıvırcık tüyleri ve hüzünlü bakışı ile yaşlılar için iyi bir seçimdir. Temel egzersizler ihtiyaç duyar, genellikle kanepeye yayılarak sahibinin gelmesini bekler ve zamanını sahibi ile geçirmeyi tercih eder.

Welsh Corgi

11 kg civarında olan Pembroke Welsh Corgi popüler bir köpek ırkıdır. Tıknaz vücudu ve kısa bir kuyruğa sahiptir günlük olarak egzersize ihtiyaç duyar fakat geniş bir yaşam alanına ihtiyaç duymaz.

Amerikan Eskimo

Alman Spitz soyundan gelen Amerikan Eskimo eski tarihlerden beri insanlar tarafından bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. Orta boyutlu küçük bir köpek ırkıdır bu özelliği ailesi ile daha rahat bağlar kurmasını sağlar ve yabancılara karşı güvensizlik duyarlar.

Boston Terrier

Küçük, kaslı ve sıkı yapıdaki Boston Terrier, Amerika’nın birkaç gerçek yerli ırkındandır. Onlar nazik, arkadaş canlısı, ailesini ve evini koruyan bir köpek ırkıdır. Boston Terrier doğal olarak bekçilik içgüdüsüne sahiptir ve yaşlıların güven içinde hissetmelerini sağlarlar.

Chihuahua – Şivava

Chihuahua küçük bir köpektir fakat çok yüksek sesle havlar. Onun yüksek sesle havlaması sanki 15-22 cm boyunu ve 2,5 kg ağırlığının dezavantajını bastırmak içindir.  Yaşlılar için mükemmel bir köpektir ve eve girmeye çalışan davetsiz misafirler için sizi havlayarak uyaracaktır.

Oyuncak Kaniş

Kaniş insanların sevgisine ortak olayı seven bir köpektir. Aslında diğer köpekler yerine insanlarla olmayı tercih eder. Bu ırktan genellikle nefret edilir fakat bu düşünce yersizdir ve düzeltilmelidir onların sadece bir köpek olduğu unutulmamalıdır. Birilerini şımartmayı seven yaşlılar için çok ideal bir köpektir sürekli bunu ister.

Maltese – Malta Köpeği

Adında anlaşılacağı gibi Malta köpeğini adı kökeni olan Malta adalarından gelmektedir. Hemen incinecek gibi görünse de oldukça esnek bir vücut yapısına sahiptir. Uzun sırım tüyleri günlük olarak bakım ister. Bu köpekler zeki, oldukça sevecek ve insan aşığıdır.

Pomeranian

Eğer cesur ve şımarık küçük bir köpek arıyorsanız kendinizi daha fazla yormayın. Kökeninin Almanya da bulunan Pomeranya dan geldiği inanılmaktadır. Pomeranian uyanık ve uysal bir yol arkadaşı olarak sayılır. Küçük ve sıkı bir vücut yapısına sahiptir havalı ve kabarık tüyleri ile aynı bir oyuncak ayıyı andırır.

İngiliz Oyuncak Spaniel

Oyuncak Spaniel, Cavalier King Charles Spaniel in küçük boyutlusu olarak görüne bilir fakat burunu daha basıktır. Bu ırk hoş ve neşelidir fakat yabancılara karşı dikkatli olmalıdır.