Sultan Papağanı | Veteriner Hekim

Sultan Papağanı

Kuşlar
Yazar: admin Tarih: 4 Haziran 2017 28 yorum yapıldı.

Sultan papağanı tatlı tavırları, hoş sesi ve zarif görünümü ile her yaştaki insan için ideal bir ev hayvanıdır. Sultan papağanları yaklaşık 100 yıl önce evcilleştirilmişlerdir. Bu evcilleştirme döneminde insanlarla iyi anlaşan ve en yatkın kuşlar seçilerek üreme olanağı tanınmış ve sonuçta yapay bir seleksiyon ile evcil Sultan Papağanı elde edilmiştir. Sultan Papağanları yaklaşık 27-30 cm arasında boya sahiptir. Sultan Papağanları yaklaşık 15 yıl kadar ömre sahiptir fakat bazen 20 yıla kadar yaşayabilirler.

Sultan papağanları yumuşak ve tiz sesler çıkarak konuşur fakat ıslık ve melodileri hızlı bir şekilde öğrenip taklit ederler. Erkek Sultan papağanları seçtikleri dişiye kur yapmak için şarkı söyler ve shuffle dansı yapar.

Sultan papağanları Kakadu papağanlarının minyatür hali olarak düşünülse de aslında bu ırk farklı bir familyaya aittir yani bir ilişkisi yoktur. Sultan papağanları Avusturalya da geniş topluluklar halinde bulunur, kurak ve yarı kurak bölgelerde yaşarlar. Mevsimsel göçebedir ve 1000 kuşluk sürüler halinde yol alırlar. Gittikleri yerlerde ağaç meyveleri, tohumlar, tahıllar ve küçük böcekleri yerler.

Görünüş

Bir Sultan papağını alırken küçük olduğunu anlamak için gözlerine bakmak gerekir küçüklerde gözler tamamen siyahken büyüklerde gözler koyu kahverengidir ve ayrıca küçüklerde yanaktaki turuncu leke daha az belirgindir yaş ilerledikçe belirginlik artar.Gri Sultan papağanları şık ve zarif bir görünüme sahiptir ve görkemli bir duruşu vardır. Hepsinde olduğu gibi ibik vardır ve bu tehlike anında kalkarak harika bir görünüş oluşturur.

Sultan Papağanı Cinsiyet

Sultan papağanlarının dişi ve erkeklerinin kulak kısmında turuncu yuvarlak bir leke vardır fakat erkek Sultan papağanlarında bunun yanında beyaz büyük bir leke vardır turuncu lekenin arka kısmındadır ve ibiğe kadar uzar.

Sultan Papağanı Renk Çeşitleri

Lutino: Bu tip Sultan papağanı beyaza yakın sarı renge sahiptir. Lutino Sultan papağanlarında yanaklarındaki turuncu leke kendini korumuştur ayrıca gözler siyahtır. Lutino tipinde genellikle tepede kel bir alan bulunur. Ayrıca gece korkusu vardır ve karaciğer yağlanmasına yatkındır.

Albino: Gerçek albino Sultan papağanları tamamen beyaz tüylere sahiptir ve gözleri kırmızıdır. Gri Sultan papağanlarına göre daha az dayanıklıdır ve yavru iken diğer renk varyeteleri ile birlikte bakılmamalıdır aksi takdirde dayanıklılığı düşük olduğu için yavru hayatına kaybedecektir.

Tarçın(Cinnamon): Gövdesindeki tüyler açık tarçın rengine benzer.

Beyaz Surat(White Face): Bu Sultan papağanı yüzündeki sarı ve turuncu renkleri kaybetmiştir ve yüz beyaz tüyler ile kaplıdır.

Alaca(Pied): İsminden de anlaşılacağı gibi bu tip vücudunun birçok yerinde farklı renkte tüye sahiptir.

İnci(Pearl): Bu tipteki farklılık kanatlarda bulunan gizli tüylerdedir kanat açıldığında bu gizli tüylerde benekli bir beyaz görüntü vardır. Gençlik döneminde hem erkek hem de dişide bulunurken tüy dökümünden sonra erkeklerde bu tüylerin yerini gri tüyler alır dişilerde ise aynı görüntü devam eder.

Sultan Papağanı Bakım

Büyümüş tırnaklar insanlar için acı verici ve yaralayıcı bir unsur olabilir eğer Sultan Papağanın tırnakları çok uzarsa uçlarından dikkatlice kesilmelidir. Tırnak kesilirken tırnak içindeki kılcal damara dikkat edilmelidir aksi takdirde kanama olur ve durdurulamaz. Tırnak kesimi hakkında bloğumuzda yazılar mevcuttur uygulamadan önce dikkatlice okumalısınız.

Sultan Papağanı kendini temizlemek için pudra benzeri bir madde üretir bu madde bazı insanlarda alerji yapar bundan dolayı banyo yapmaları gerekir kuş banyosu malzemeleri alınmalı ve haftada en az iki kere banyo yapmasına izin verilmelidir bu şekilde tüyleri daha güzel ve hoş görünecektir.

Sultan Papağanı Besleme

Sultan papağanları doğal yaşamlarında tohumlarla beslenirler fakat bunu ev ortamında sağlamak pek mümkün değildir. Yüzlerce farklı tohumdan yararlanan bu kuşları sadece belirli başlı tohumlarla beslemek, beslenme kaynaklı hastalıklara yol açacaktır. Ev ortamında kuşlar pelet yem verilir fakat sadece pelet yem ile besleme yapılırsa böbrek problemlerine yol açabilir bundan dolayı pelet yem yağlı bir tohum olan çekirdek ile verilmelidir. Oranı %50 ye %50 olabilir.

Sultan papağanları yeni gıdalara alışmakta zorluk çeker ve az miktarda meyve yerler. Tam buğday ekmeği, rendelenmiş havuç, haşlanmış yumurta ve ufaltılmış yeşillikleri severler. Bu gıdalar damızlık Sultan Papağanları için birebirdir. Sultan Papağanları elma ve brokoliyi sever. Brokoli günlük olarak verilmemelidir çünkü içinde oksalit asit bulunur ve böbreklere zarar verir.

Sultan Papağanı Üreme

Sultan Papağanı 1 – 1,5 yaşları arasında erişkin hale gelip üreyebilir. Dişiler yıl boyunca doğurabilir fakat bu güçlerinin tükenmesine yol açar. Doğada yaşarken yazları üremeye ara verip dinlenmeye geçerler çünkü bu kuşlar sıcağa dayanıklı değildir aksi takdirde sağlık problemleri ortaya çıkar.

Dişiler tek seferde 3 ila 8 arasında yumurta verebilirler ama genellikle 4 tane yumurta ile kuluçkaya yatarlar. Kuluçka süresi 21 gündür. Her iki ebeveyn de yavru bakımını üstlenir ve 6 hafta boyunca yuvada yavrulara beraber bakarlar. Yavrular yaklaşık 4-5 hafta içinde tüylenirler. Yavrular el ile beslenecekse en az 3 hafta annenin yanında kalmalıdır.


 1. Cansu dedi ki:

  Merhaba sultan papaganımın yanaklarındaki kırmızı tüylerde dökülme oluyor ve kulaklarının içi kepek gibi kabuk oluyor kapanıyor sebebi nedir acaba yardımcı olur musunuz

  • admin dedi ki:

   Beslenme hastalığı yada paraziter bir hastalık olabilir bu konuda yetkin bir veteriner hekime danışmanızı tavsiye ederim.

 2. Ali dedi ki:

  Sultan papağanı aldım daha yeni 5gün oldu ilk iki günü çok canlıydı daha sonradan kabarmaya başladı iki gözünü yumuyor ve dışkısı yeşil sıvı bir halde neden olabilir veterinere götürdüm ilaç verdi boğaz enfeksiyonu geçiriyor dedi

  • admin dedi ki:

   Veteriner hekiminizin önerdiği tedaviyi uygulayın eğer geçmezse yeniden kontrole götürün çözüm bulunamazsa İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilimdalı Prof.Dr. SERHAT ÖZSOY u size kesinlikle tavsiye ederim. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi hayvan hastahanesine kontrol için gelirseniz size kesinlikle yardımcı olunacaktır.

 3. Akın dedi ki:

  Benim albino sultan papağımın tüyleri dökülüyor ve uçamıyor 2 yaşında tüylerinin dip kısımlarında siyahlıklar da görünüyor dökülen tüylerde bazen döküldükten tüyün çıktığı yer kanıyor ve uçamıyor veterinere götürdüm tedavi için vitamin ve sprey verdi sürekli kullanıyorum ama bi gelişme olmadı kuşumu aldığımda yavru dedi pet shop bendr öyle sandım çünkü bazı yerlerinde tüyü çıkmamışdı tepesinde ama sapları vardı onlar patladı çıktı hiç dökülmedi ama kanat ve kuyruk tüyleri sürekli dökülüyor çıkıyor dökülüyor bu böyle devam ediyor yardım edermisiniz teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Tüy dökümü hakkında pek bilgim olduğunu söyleyemem, veteriner hekiminizin önerdiği tedaviyi uygulayın eğer geçmezse yeniden kontrole götürün çözüm bulunamazsa İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilimdalı Prof.Dr. SERHAT ÖZSOY u size kesinlikle tavsiye ederim. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi hayvan hastahanesine kontrol için gelirseniz size kesinlikle yardımcı olunacaktır.

 4. Taha dedi ki:

  Benim sultan papağanımı3,5 aylık diye aldım.(üreticiden) fakat boyu çok uzun duruyor nasıl yaşı kesin olarak anlayabilirim

  • admin dedi ki:

   Çok zor bir olay dış görünüşte yaş belirlemek mümkün değil sadece şunu biliyoruz 1 yaşından sonra sultan papağanlarının ayakları kalınlaşmaya başlar daha ileri ki yaşlarda kabarcıklar oluşur 15 yılın üstünde bir yaşa sahipse çok yavaş hareket eder.

 5. Şafak dedi ki:

  Merhaba benim sultan papağanım 10 aylık falan birkaç gündür kanatlarında lekelenmeler var bu normal mi tşk ederim

  • admin dedi ki:

   Korkacak bir durum yok, sultan papağanlarının lekelenme periyotu olarak adlandırılan bu periyotta tüy değiştirme öncesi dönemde tüylerde lekelenmeler olur. Özellikle üçüncü tüy değiştirme devresinde kanatların ucunda sırası sıra dizilmiş orta büyüklükte lekeler göze çarpar, tüyler değiştikçe yeni tüylerde bu lekeler olmayacak.

 6. Ece dedi ki:

  İyi günler… Benim sultan papağanım son birkaç gündür günde 4-5 adet tüy döküyor. Bu normal mi?

  • admin dedi ki:

   Tüy dökme doğal olarak yada bir hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Doğal olarak ,mevsime bağlı ve büyümeye bağlı olanlar gibi, gelişen tüy dökülmelerinde yeni tüyler çıkar ve tüy yapısı eski haline gelir. Fakat hastalığa bağlı olan tüy dökülmelerinde tüylerin yerine yenisi gelmez dökülen tüy bölgesi kel kalır. Yem yeme, su içme ve diğer hareketlerde bir problem yoksa belli bir süre zarfında dökülen tüylerin nereden döküldüğünü bulun ve yerine yenisi geliyor mu diye kontrol edin. Eğer tüyler yerine gelmiyorsa ayrıca yem yememe, su içmeme ve durgunluk gibi hastalık belirtileri varsa veteriner hekim e başvurmanızı öneriyorum.

 7. Mucip dedi ki:

  Benim sultan papağanlarım eş 12 yumurta yaptı hepsi boş çiftleşirken erkek çiftleşmiyor kuşun sırtında kafa tüylerini yoluyor dişisi kel kaldı sebebi nedir acaba

  • admin dedi ki:

   Erkek kuş tecrübesiz olabilir; yumurtaların boş çıkması çiftleşmediklerini veya kuluçka süresinde bir hata olduğunu gösteriyor.

 8. Alp dedi ki:

  Benim sultan papağanım 6 aylık kafasında ve gözünün kenarında kellik var uçamıyor bu normal mi?

  • admin dedi ki:

   Kesinlikle normal değil bir veteriner hekime başvurun. Bu hastalık beslenme kaynaklı, immun sistem kaynaklı, paraziter kaynaklı veya genetik bozukluklara bağlı olabilir.

 9. Enes dedi ki:

  Ben kuşumu yeni aldım ve bende o ani hareket yaptığında ben de korkuyorum korkmamak için ne yapmalıyım.

  • admin dedi ki:

   Maalesef yapacak pek bir şey yok onun tehlikesiz olduğunu düşünün ve ne yaparsa yapsın size zarar vermeyeceğine kendinizi inandırın ancak bu şekilde korkmazsınız.

 10. Emrah dedi ki:

  Merhaba kusumun kalca tarafinda sislik var ve ayagini kullanamiyor bu konuda bana yardimci olursaniz cok sevinirim cunku bazilari kirik bazilari cikik ve bazilarida vitaminsiz kalmis diyiyorlar bana yardimci olursaniz sevinirim

  • admin dedi ki:

   Kesin tanıyı veteriner hekim muayene ve röntgen sonucuna bakarak koyar bir veteriner hekime danışmanızı öneriyorum.

 11. gamze12 dedi ki:

  Sultan papağanımın gözü hasta hep kapalı tutuyor tahriş olmuş gibi lütfen yardım edin. Ne yapmalıyım merhem sürün demişler ama

  • admin dedi ki:

   Bir veteriner hekime danışın; bakteriyel hastalıklar ve yangı oluşturabilecek diğer nedenler değerlendirilmeli.

 12. Erkan dedi ki:

  Bende 5 yaşında sultan erkek var bu akşam ayakta durmakta dengesini korumakta güçlük çekiyor bunun nedeni ve tedavi olarak ne önerebilirsiniz

  • admin dedi ki:

   Denge konusu çok önemlidir bir veteriner hekime götürmenizi tavsiye ederim. Orta kulakta başlayan ve iç kulağa yayılan bir hastalık denge problemi ortaya çıkaracağı gibi ortopedik bozukluklar ve sistemik hastalıklarda bu duruma yol açabilir. Genel bir muayene şart.

 13. Hazal dedi ki:

  Benim Sultan papağanimin kanadının altında kellik var . Genellikle orayı kaşıyor. Normal bir şey mi?

  • admin dedi ki:

   Normalde azda olsa tüyler arasında boşluklar olabilir fakat bunu ayrıntılı bir şekilde incelemediğiniz sürece göremezsiniz kel alan büyükse bir hastalığın belirtisi olabilir buna dikkat etmelisiniz. Kaşıntı ise dış parazit mantar ve uyuz etkenlerini ayrıca beslenme bozukluklarını akla getiriyor bir veteriner hekime danışıp muayene ettirmenizi öneririm.

 14. Nimet dedi ki:

  Sultan papaganim kaynar yağın içine düştü anında soğuk suyun altına tuttum ve veterinere götürdüm tırnakları düştü ve şu an 10 günlük tedavisi var bugün ikinci günü tırnakları tekrar uzarmı

  • admin dedi ki:

   Tırnakların yeniden çıkması yanığın derecesine bağlı. Bazal epiteller yani tırnağı oluşturan temel hücrelere zarar gelmediyse yeniden çıkar.