Sultan Papağanı | Veteriner Hekim

Sultan Papağanı

Kuşlar
Yazar: admin Tarih: 4 Haziran 2017 130 yorum yapıldı.

Sultan papağanı tatlı tavırları, hoş sesi ve zarif görünümü ile her yaştaki insan için ideal bir ev hayvanıdır. Sultan papağanları yaklaşık 100 yıl önce evcilleştirilmişlerdir. Bu evcilleştirme döneminde insanlarla iyi anlaşan ve en yatkın kuşlar seçilerek üreme olanağı tanınmış ve sonuçta yapay bir seleksiyon ile evcil Sultan Papağanı elde edilmiştir. Sultan Papağanları yaklaşık 27-30 cm arasında boya sahiptir. Sultan Papağanları yaklaşık 15 yıl kadar ömre sahiptir fakat bazen 20 yıla kadar yaşayabilirler.

Sultan papağanları yumuşak ve tiz sesler çıkarak konuşur fakat ıslık ve melodileri hızlı bir şekilde öğrenip taklit ederler. Erkek Sultan papağanları seçtikleri dişiye kur yapmak için şarkı söyler ve shuffle dansı yapar.

Sultan papağanları Kakadu papağanlarının minyatür hali olarak düşünülse de aslında bu ırk farklı bir familyaya aittir yani bir ilişkisi yoktur. Sultan papağanları Avusturalya da geniş topluluklar halinde bulunur, kurak ve yarı kurak bölgelerde yaşarlar. Mevsimsel göçebedir ve 1000 kuşluk sürüler halinde yol alırlar. Gittikleri yerlerde ağaç meyveleri, tohumlar, tahıllar ve küçük böcekleri yerler.

Görünüş

Bir Sultan papağını alırken küçük olduğunu anlamak için gözlerine bakmak gerekir küçüklerde gözler tamamen siyahken büyüklerde gözler koyu kahverengidir ve ayrıca küçüklerde yanaktaki turuncu leke daha az belirgindir yaş ilerledikçe belirginlik artar.Gri Sultan papağanları şık ve zarif bir görünüme sahiptir ve görkemli bir duruşu vardır. Hepsinde olduğu gibi ibik vardır ve bu tehlike anında kalkarak harika bir görünüş oluşturur.

Sultan Papağanı Cinsiyet

Sultan papağanlarının dişi ve erkeklerinin kulak kısmında turuncu yuvarlak bir leke vardır fakat erkek Sultan papağanlarında bunun yanında beyaz büyük bir leke vardır turuncu lekenin arka kısmındadır ve ibiğe kadar uzar.

Sultan Papağanı Renk Çeşitleri

Lutino: Bu tip Sultan papağanı beyaza yakın sarı renge sahiptir. Lutino Sultan papağanlarında yanaklarındaki turuncu leke kendini korumuştur ayrıca gözler siyahtır. Lutino tipinde genellikle tepede kel bir alan bulunur. Ayrıca gece korkusu vardır ve karaciğer yağlanmasına yatkındır.

Albino: Gerçek albino Sultan papağanları tamamen beyaz tüylere sahiptir ve gözleri kırmızıdır. Gri Sultan papağanlarına göre daha az dayanıklıdır ve yavru iken diğer renk varyeteleri ile birlikte bakılmamalıdır aksi takdirde dayanıklılığı düşük olduğu için yavru hayatına kaybedecektir.

Tarçın(Cinnamon): Gövdesindeki tüyler açık tarçın rengine benzer.

Beyaz Surat(White Face): Bu Sultan papağanı yüzündeki sarı ve turuncu renkleri kaybetmiştir ve yüz beyaz tüyler ile kaplıdır.

Alaca(Pied): İsminden de anlaşılacağı gibi bu tip vücudunun birçok yerinde farklı renkte tüye sahiptir.

İnci(Pearl): Bu tipteki farklılık kanatlarda bulunan gizli tüylerdedir kanat açıldığında bu gizli tüylerde benekli bir beyaz görüntü vardır. Gençlik döneminde hem erkek hem de dişide bulunurken tüy dökümünden sonra erkeklerde bu tüylerin yerini gri tüyler alır dişilerde ise aynı görüntü devam eder.

Sultan Papağanı Bakım

Büyümüş tırnaklar insanlar için acı verici ve yaralayıcı bir unsur olabilir eğer Sultan Papağanın tırnakları çok uzarsa uçlarından dikkatlice kesilmelidir. Tırnak kesilirken tırnak içindeki kılcal damara dikkat edilmelidir aksi takdirde kanama olur ve durdurulamaz. Tırnak kesimi hakkında bloğumuzda yazılar mevcuttur uygulamadan önce dikkatlice okumalısınız.

Sultan Papağanı kendini temizlemek için pudra benzeri bir madde üretir bu madde bazı insanlarda alerji yapar bundan dolayı banyo yapmaları gerekir kuş banyosu malzemeleri alınmalı ve haftada en az iki kere banyo yapmasına izin verilmelidir bu şekilde tüyleri daha güzel ve hoş görünecektir.

Sultan Papağanı Besleme

Sultan papağanları doğal yaşamlarında tohumlarla beslenirler fakat bunu ev ortamında sağlamak pek mümkün değildir. Yüzlerce farklı tohumdan yararlanan bu kuşları sadece belirli başlı tohumlarla beslemek, beslenme kaynaklı hastalıklara yol açacaktır. Ev ortamında kuşlar pelet yem verilir fakat sadece pelet yem ile besleme yapılırsa böbrek problemlerine yol açabilir bundan dolayı pelet yem yağlı bir tohum olan çekirdek ile verilmelidir. Oranı %50 ye %50 olabilir.

Sultan papağanları yeni gıdalara alışmakta zorluk çeker ve az miktarda meyve yerler. Tam buğday ekmeği, rendelenmiş havuç, haşlanmış yumurta ve ufaltılmış yeşillikleri severler. Bu gıdalar damızlık Sultan Papağanları için birebirdir. Sultan Papağanları elma ve brokoliyi sever. Brokoli günlük olarak verilmemelidir çünkü içinde oksalit asit bulunur ve böbreklere zarar verir.

Sultan Papağanı Üreme

Sultan Papağanı 1 – 1,5 yaşları arasında erişkin hale gelip üreyebilir. Dişiler yıl boyunca doğurabilir fakat bu güçlerinin tükenmesine yol açar. Doğada yaşarken yazları üremeye ara verip dinlenmeye geçerler çünkü bu kuşlar sıcağa dayanıklı değildir aksi takdirde sağlık problemleri ortaya çıkar.

Dişiler tek seferde 3 ila 8 arasında yumurta verebilirler ama genellikle 4 tane yumurta ile kuluçkaya yatarlar. Kuluçka süresi 21 gündür. Her iki ebeveyn de yavru bakımını üstlenir ve 6 hafta boyunca yuvada yavrulara beraber bakarlar. Yavrular yaklaşık 4-5 hafta içinde tüylenirler. Yavrular el ile beslenecekse en az 3 hafta annenin yanında kalmalıdır.


 1. Cansu dedi ki:

  Merhaba sultan papaganımın yanaklarındaki kırmızı tüylerde dökülme oluyor ve kulaklarının içi kepek gibi kabuk oluyor kapanıyor sebebi nedir acaba yardımcı olur musunuz

  • admin dedi ki:

   Beslenme hastalığı yada paraziter bir hastalık olabilir bu konuda yetkin bir veteriner hekime danışmanızı tavsiye ederim.

 2. Ali dedi ki:

  Sultan papağanı aldım daha yeni 5gün oldu ilk iki günü çok canlıydı daha sonradan kabarmaya başladı iki gözünü yumuyor ve dışkısı yeşil sıvı bir halde neden olabilir veterinere götürdüm ilaç verdi boğaz enfeksiyonu geçiriyor dedi

  • admin dedi ki:

   Veteriner hekiminizin önerdiği tedaviyi uygulayın eğer geçmezse yeniden kontrole götürün çözüm bulunamazsa İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilimdalı Prof.Dr. SERHAT ÖZSOY u size kesinlikle tavsiye ederim. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi hayvan hastahanesine kontrol için gelirseniz size kesinlikle yardımcı olunacaktır.

 3. Akın dedi ki:

  Benim albino sultan papağımın tüyleri dökülüyor ve uçamıyor 2 yaşında tüylerinin dip kısımlarında siyahlıklar da görünüyor dökülen tüylerde bazen döküldükten tüyün çıktığı yer kanıyor ve uçamıyor veterinere götürdüm tedavi için vitamin ve sprey verdi sürekli kullanıyorum ama bi gelişme olmadı kuşumu aldığımda yavru dedi pet shop bendr öyle sandım çünkü bazı yerlerinde tüyü çıkmamışdı tepesinde ama sapları vardı onlar patladı çıktı hiç dökülmedi ama kanat ve kuyruk tüyleri sürekli dökülüyor çıkıyor dökülüyor bu böyle devam ediyor yardım edermisiniz teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Tüy dökümü hakkında pek bilgim olduğunu söyleyemem, veteriner hekiminizin önerdiği tedaviyi uygulayın eğer geçmezse yeniden kontrole götürün çözüm bulunamazsa İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilimdalı Prof.Dr. SERHAT ÖZSOY u size kesinlikle tavsiye ederim. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi hayvan hastahanesine kontrol için gelirseniz size kesinlikle yardımcı olunacaktır.

  • Kksl dedi ki:

   Ayni sorun benim papaganimda da var acaba cozum bulabildiniz mi? Yaklasik bir aydir bi kac tuy cikiyor yerinden ben disari ckardigmda da tüy dusuyor ve kanama oluyor. Veteriner mevsimsel olarak dokulur dedi ama surekli kanama olmasi beni endiselendiriyor . Siz cozum bulabildiyseniz Yardimci olursanz sevinirim

 4. Taha dedi ki:

  Benim sultan papağanımı3,5 aylık diye aldım.(üreticiden) fakat boyu çok uzun duruyor nasıl yaşı kesin olarak anlayabilirim

  • admin dedi ki:

   Çok zor bir olay dış görünüşte yaş belirlemek mümkün değil sadece şunu biliyoruz 1 yaşından sonra sultan papağanlarının ayakları kalınlaşmaya başlar daha ileri ki yaşlarda kabarcıklar oluşur 15 yılın üstünde bir yaşa sahipse çok yavaş hareket eder.

   • İlkay dedi ki:

    Merhaba benim yavr sulan papağanımın alt gagası üst gafasından uzun üst gaga alt gaganın içine giriyor ne yapmalıyım

    • admin dedi ki:

     Veteriner hekim tarafından gaga kısmı dikkatli bir şekilde kesilmeli ve normal haline getirilmeli. Ayrıca bundan sonra gaga taşı koymayı ihmal etmemelisiniz.

 5. Şafak dedi ki:

  Merhaba benim sultan papağanım 10 aylık falan birkaç gündür kanatlarında lekelenmeler var bu normal mi tşk ederim

  • admin dedi ki:

   Korkacak bir durum yok, sultan papağanlarının lekelenme periyotu olarak adlandırılan bu periyotta tüy değiştirme öncesi dönemde tüylerde lekelenmeler olur. Özellikle üçüncü tüy değiştirme devresinde kanatların ucunda sırası sıra dizilmiş orta büyüklükte lekeler göze çarpar, tüyler değiştikçe yeni tüylerde bu lekeler olmayacak.

 6. Ece dedi ki:

  İyi günler… Benim sultan papağanım son birkaç gündür günde 4-5 adet tüy döküyor. Bu normal mi?

  • admin dedi ki:

   Tüy dökme doğal olarak yada bir hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Doğal olarak ,mevsime bağlı ve büyümeye bağlı olanlar gibi, gelişen tüy dökülmelerinde yeni tüyler çıkar ve tüy yapısı eski haline gelir. Fakat hastalığa bağlı olan tüy dökülmelerinde tüylerin yerine yenisi gelmez dökülen tüy bölgesi kel kalır. Yem yeme, su içme ve diğer hareketlerde bir problem yoksa belli bir süre zarfında dökülen tüylerin nereden döküldüğünü bulun ve yerine yenisi geliyor mu diye kontrol edin. Eğer tüyler yerine gelmiyorsa ayrıca yem yememe, su içmeme ve durgunluk gibi hastalık belirtileri varsa veteriner hekim e başvurmanızı öneriyorum.

 7. Mucip dedi ki:

  Benim sultan papağanlarım eş 12 yumurta yaptı hepsi boş çiftleşirken erkek çiftleşmiyor kuşun sırtında kafa tüylerini yoluyor dişisi kel kaldı sebebi nedir acaba

  • admin dedi ki:

   Erkek kuş tecrübesiz olabilir; yumurtaların boş çıkması çiftleşmediklerini veya kuluçka süresinde bir hata olduğunu gösteriyor.

 8. Alp dedi ki:

  Benim sultan papağanım 6 aylık kafasında ve gözünün kenarında kellik var uçamıyor bu normal mi?

  • admin dedi ki:

   Kesinlikle normal değil bir veteriner hekime başvurun. Bu hastalık beslenme kaynaklı, immun sistem kaynaklı, paraziter kaynaklı veya genetik bozukluklara bağlı olabilir.

 9. Enes dedi ki:

  Ben kuşumu yeni aldım ve bende o ani hareket yaptığında ben de korkuyorum korkmamak için ne yapmalıyım.

  • admin dedi ki:

   Maalesef yapacak pek bir şey yok onun tehlikesiz olduğunu düşünün ve ne yaparsa yapsın size zarar vermeyeceğine kendinizi inandırın ancak bu şekilde korkmazsınız.

 10. Emrah dedi ki:

  Merhaba kusumun kalca tarafinda sislik var ve ayagini kullanamiyor bu konuda bana yardimci olursaniz cok sevinirim cunku bazilari kirik bazilari cikik ve bazilarida vitaminsiz kalmis diyiyorlar bana yardimci olursaniz sevinirim

  • admin dedi ki:

   Kesin tanıyı veteriner hekim muayene ve röntgen sonucuna bakarak koyar bir veteriner hekime danışmanızı öneriyorum.

  • İsmail dedi ki:

   Merhaba. Benim sultan papağanımda da aynı sorun var siz veterinere gittiniz mi konuyla ilgili bilgilendirir misiniz

 11. gamze12 dedi ki:

  Sultan papağanımın gözü hasta hep kapalı tutuyor tahriş olmuş gibi lütfen yardım edin. Ne yapmalıyım merhem sürün demişler ama

  • admin dedi ki:

   Bir veteriner hekime danışın; bakteriyel hastalıklar ve yangı oluşturabilecek diğer nedenler değerlendirilmeli.

 12. Erkan dedi ki:

  Bende 5 yaşında sultan erkek var bu akşam ayakta durmakta dengesini korumakta güçlük çekiyor bunun nedeni ve tedavi olarak ne önerebilirsiniz

  • admin dedi ki:

   Denge konusu çok önemlidir bir veteriner hekime götürmenizi tavsiye ederim. Orta kulakta başlayan ve iç kulağa yayılan bir hastalık denge problemi ortaya çıkaracağı gibi ortopedik bozukluklar ve sistemik hastalıklarda bu duruma yol açabilir. Genel bir muayene şart.

 13. Hazal dedi ki:

  Benim Sultan papağanimin kanadının altında kellik var . Genellikle orayı kaşıyor. Normal bir şey mi?

  • admin dedi ki:

   Normalde azda olsa tüyler arasında boşluklar olabilir fakat bunu ayrıntılı bir şekilde incelemediğiniz sürece göremezsiniz kel alan büyükse bir hastalığın belirtisi olabilir buna dikkat etmelisiniz. Kaşıntı ise dış parazit mantar ve uyuz etkenlerini ayrıca beslenme bozukluklarını akla getiriyor bir veteriner hekime danışıp muayene ettirmenizi öneririm.

 14. Nimet dedi ki:

  Sultan papaganim kaynar yağın içine düştü anında soğuk suyun altına tuttum ve veterinere götürdüm tırnakları düştü ve şu an 10 günlük tedavisi var bugün ikinci günü tırnakları tekrar uzarmı

  • admin dedi ki:

   Tırnakların yeniden çıkması yanığın derecesine bağlı. Bazal epiteller yani tırnağı oluşturan temel hücrelere zarar gelmediyse yeniden çıkar.

 15. Metin dedi ki:

  Papağanın boğaz enfeksiyonu oldu tedavisi nasıl yapılır

  • admin dedi ki:

   Teşhis ve tedavi uzaktan olacak bir iş değildir. Sağlık alanı ciddi bir alan olup etik kurallarına sahiptir. Burada kendinizin koyduğu bir teşhise tedavi istemeniz etik kurallarına uymuyor. Lütfen hayvanınızı bir veteriner hekime götürün.

 16. Adnan dedi ki:

  İyi günler sultan papaganim eskiden nadir ağzını açıp kapatirdi bu sıralar çok şık agzini açıp kapatıyor boynunu yukarı kaldırıp ağzını açıyor sanki esner gibi . Birde kuşum gece uyumuyor galiba sabahları sürekli esniyor dün gece takip ettim kafasını arkaya koymuyor tuneginde kabarık şekilde tek gözü kapalı duruyor. Tüy değiştirme döneminde , kepek gibi beyaz birşeyler döküyor . Kakasında eskiden küçük küçük yapardı şimdi ara da bir büyük ve beyaz kısmı akıntı gibi oluyor. Bunlar neden olabilir

  • admin dedi ki:

   Bu bulgular bir deri hastalığı olabileceğini gösteriyor bir veteriner hekime danışmalısınız.

   • celalettin dedi ki:

    Merhaba.
    Benim de aynı (kepek sorunu) var. İki veterinere götürdüm; birisi derisinin PH’ı bozulmuş dedi, vitamin ve damla verdi. Düzelmedi. Diğeri dış ve iç parazitten, beslenmesinden filan kuşkulandı ilaçlar v.b. kullandım, yine çare olmadı. Çevrede kuştan anlayan bir uzman bulamadım. İstanbul için ve başka bir öneriniz var mı?
    Saygılar.

 17. Sertan dedi ki:

  İyi akşamlar. Bizim 2 tane sultan papağanımız var ikisinide erkek sanıyordum fakat lutino cinsi kuşumuz kafesin dibine yumurtladı ve kuluçkaya yatmadi, fakat erkek olanla çiftlestiğini düşünmüyoruz. Yuvalık takın dediler ve taktık fakat girmiyorlar. 3 tane yumurtladi bir tane de kabul oluşmadan yumurtladi çok fazla yumurtlayip birşey olmasından korkuyoruz ki bir tane daha yumurtlayarak sanırım ne yapmamız lazım yuvalik dursun mu ya da başka birşey mi yapalim, kafesinde iki adet mürekkep balığı kabuğu var, bir mineral taşı ve kuş kumu var, dün yumurta maması verdik, iki gün önce de vitamin verdik. Bu arada erkek sultan papaganinda kur ötüşü vardı fakat artik yok ve dişi sultan papağanı ile hiç ilgilenmiyor

  • admin dedi ki:

   Çiftleşme mevsiminde erkek kur yapmış fakat dişi kabul etmemiş olabilir. Dişi kuşlar çiftleşme gerçekleşmese bile yumurtlarlar. Ne kadar yumurtlayacağı çoğunlukla kendi sisteminin dayanıklılığı ile ilgilidir sistem kendisini durdurur. Endişe duymanıza gerek yok. Bu arada sadece beslenme üzerine biraz daha özen gösterin.

 18. ümit dedi ki:

  sultan papaganimiz var 6 ay önce bir dişi aldık yuvaliga girip çıkıyorlar aylardır ama yumurtlamiyor ne yapabiliriz acaba bu tür kuslarda kısırlık olabiliyormu

  • admin dedi ki:

   6 ay yumurtlama için biraz erken diyebiliriz. Pubertaya geliş yaşı yani erginlik yaşı 6 ila 9 ay arasındadır. 9 – 12 ay arası ise tam olgunluğa ulaşma yaşıdır.

   • ümit dedi ki:

    Kuş küçük değil bizim erkek olandan büyük peki yumurtlamayi destekleyen bir ilaç ayda vitamin varmi

 19. ümit dedi ki:

  Bu arada birde kusumuzun gözünde kızarıklık oluşuyor ara ara neden olabilir acaba

  • admin dedi ki:

   Bir çok nedeni olabilir. Travmatik kızarıklıklar yani kafes yada çevresindeki bir şeyin çarpması, mantar, uyuz, bakteriyel ve viral hastalıklar, beslenme hastalıkları daha birçok neden sayılabilir. Size tavsiyem yuvaya giriş çıkışını kontrol etmeniz ve herhangi bir travma etkeni olup olmadığını kontrol etmeniz. Bu süre zarfında kızarıklığın durumunu kontrol etmeniz ve çevreye yayılıp yayılamadığına emin olmanız (tabi bu süreçte paranoyaya bağlamamanız gerek en iyisi günün belli saatlerinde fotoğraf çekmektir.). Kızarıklık kendiliğinden geçmez ve ilerlerse veteriner hekime başvurmalısınız.

 20. Orçun dedi ki:

  Öncelikle kolay gelsin. Dişi bir cennet papağanımız vardı. Biraz yaşı var. Evde tek eşi yoktu. Aramız iyiydi ancak çok sıkıldığını düşündüğümüz için 5 gün önce bir tane genç olduğunu düşündüğümüz erkek aldık. İlk gün çok iyilerdi ama son 2-3 gündür yaşlı olan bayan kuşumuz arada sırada kusmaya başladı ve bütün gün uyuyor. 2 sini de hiç kısıtlamayız her zaman istediklerini gibi evin içinde dolanırlar. Diğer genç olan erkek onun yanında durmadan ötüyör. Yaşlı olan dişi kuşumuz yemekte yemiyor. 2 gündür aynı yerde uyuyor arada biraz dolaşıp dönüyor.Yemeği ve suyunu iki güne bir temizliyoruz. İkisinide iyice yıkadık. Ne olduğuna anlam veremiyoruz. Görev gereği Niğde’de yaşadığım için bu alan da Bilgi Sahibi birisini de bulamadık. Yardımcı olursanız çok seviniriz. Çok teşekkür ederim şimdiden

  • admin dedi ki:

   Diğer kuş ile birlikte bakteriyel veya viral bir hastalık gelmiş gibi görünüyor. Enfeksiyonu kendi bağışıklık sistemi ile atlatmaya çalışıyordur fakat yaşlı olması onun için bir dezavantaj. Tavsiyem bir veteriner hekime danışmanız, bu alanda çok bilgisi olmasa da pet üzerine uzmanlaşmış bir veteriner hekim temel bilgileri ile sorunu çözecektir.

 21. Btlas dedi ki:

  Hayırlı akşamlar. Sultan papağanımın ayağına ip dolanmış ben bunu işten eve geldikten sonra farkettim hemen açtım biraz morluk vardı daha sonra bu morluk fazlalaştı. Gagasıyla sürekli morluğu kanatmaya başladı. Veteriner aradım her yerde ama olduğum yerde hiçbir veteriner kuşa bakmadı anlamadıklarını söyledi. Bi ilaç aldım deri yaralanması için onu kullanıyorum ama etkisi Yok gibi. Ayağını sürekli havada tutuyor. Yalvarıyorum yardımcı olun gözümün önünde gidiyor sultanım sessizleşti iyice suskunlaştı. Hep öten hayvan hiç ötmemeye başladı.

  • admin dedi ki:

   Öncelikli önerimiz yaşadığınız şehirde veteriner fakültesi varsa oraya müracaat etmeniz. Yaralanma durumunu görmediğim için prognozu yani ileri ki dönemdeki hali hakkında yorum yapmam doğru olmaz. Kötü taraf mı iyi taraf mı tam olarak yorum yapamayacağım fakat bacağı gangrenleşip düşse bile yara enfekte olmadığı sürece hayati tehlike oluşturmaz en kötü ihtimalle tek bacaklı bir sultan papağanına sahip olacaksınız.

 22. Ülviyye dedi ki:

  Ben Sultan papağanımı 8 aylık Aldım. 2 aydır benimle. Ve erkek. Onun konuşması için ne yapa bilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

 23. ayşe dedi ki:

  merhabalar 3 aylık sultan papağanızımız var hastalandı vitamin (avi-vit) kullandık veterinere sorduk antibiyotik verdi (neo-terramycin) onu sabahtan geceye kadar kullandık bıraktık bırakın dediler kuşçuluk yapanlar veterinere götüremedik küçük hayvanlara pek bakılmıyor dediler şuan bizim kuşumuz yemek yemiyor şırıngayla yumurta sarısı yaptık onu yedirmeye çalışıyoruz fakat ağzını artık açmak yerine gagasını kitliyor. dengede duramıyor kasılıp kalıyor ayakları hareket edemiyor hatta elimizde öldü gibiydi gagasını kitledi ayaklarını kastı gagasını zorla açıp su verince kendine geldi suyu şırıngayla içirmeye çalışıyoruz gözler sürekli kapalı kör gibi elimizi görmüyor yani paşam sadece nefes alıyor lütfen yardım edin bilgi verin bizde onu yapalım elimizde ölümü bekliyor resmen 🙁

  • admin dedi ki:

   Veteriner hekim tarafından verilen bir antibiyotiği neden kuşçuların yorumu ile bırakıyorsunuz bir antibiyotik en az 5 gün kullanılmalıdır daha az kullanmak yarar yerine ancak zarar getirir. Kuşlar üzerinde uzmanlaşan veteriner hekim sayısı çok az fakat hiç olmadığı anlamına gelmiyor en azından yaşadığınız yerdeki veteriner fakültesine yani üniversite hastahanesine başvurursanız kesinlikle çözümü bulacaksınız. Bu alanda en iyi kişi İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesindeki hocamız Prof.Dr. SERHAT ÖZSOY.

 24. Zehra dedi ki:

  Merhaba sultan papağanım cama çarptı gagasında hafif kanama oldu kafasında da çok hafif açılma var oradaki tüyleri de dökmüş bir şey olur mu ya çok üzülüyorum.

  • admin dedi ki:

   Bir kaza sonucu travmatik yaralar oluşmuş, yaraların enfekte olup olamadığına dikkat edin, eğer irinli bir oluşum görürseniz veteriner hekime danışın yara enfeksiyon kapmadığı sürece kendiliğinden normal yarar iyileşmesi sonucu iyileşecektir.

  • neslihan dedi ki:

   Merhaba aynı durum bizim de başımıza geldi birşey olacak diye çok korkuyoruz.Nasil sizin yavrunuz düzelmiştir Insallah??

 25. Yusuf dedi ki:

  Merhaba bende bir sultan papagani var geleli 4 5 gün oldu eskiden sahibi başka biriyli bende bir kac tane ilaci var bide bitleri ve kasinmasıni engellemesi icin spreyi var onu kullanmama ragmen bjraz kaşinması ve kafasının üstünde cok hafif bir kellik var sizce ne yapmalıyım

  • admin dedi ki:

   Kullandığınız sprey üzerinde bulunan dış parazit türüne etki etmiyor olabilir bundan dolayı bir veteriner hekime danışırsanız size doğru ilacı yazacaktır.

 26. gürkan dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık 3 hafta önce 1 yaş civarı erkek heavy pied sultan papağanı sahiplendim..Yeme içme hareketlilik gibi sıkıntısı yok.Dışkısında da problem görülmüyor fakat 2 gündür ötmüyor.Normal şartlarda ıslık çalar ,öpücük atar ve daha önceki sahibinden öğrendiği bir melodiyi söylerdi.Birde 10 gündür kur ötüşü denilen sesleri bol miktarda çıkarıyordu şimdi ise sessiz.Bu durum beni endişelendirdi,sorun ne olabilir? Teşekkür ederim

  • admin dedi ki:

   Şu anlık klinik bir sorun görünmüyor yakın takibe almanız gerekiyor. Mevsimsel değişikliklere bağlı olarak hormon mekanizmasının davranışlar üstüne yansıması olabilir veya kötü ihtimalle hafif bir hastalık atlatıyor olabilir. Takip edin davranış değişiklikleri ve diğer değişiklikleri tarih belirterek kaydedin; herhangi bir klinik sorunda(ateş,iştahsızlık ve kusma) veteriner hekime başvurun, tuttuğunuz verileri veteriner hekime sunun bu sayede daha iyi bir tedavi süreci geçirilecektir.

 27. Mahan dedi ki:

  Merhaba Lütfen Acil Yardım Arkadaşlar Benim Sultan Papağınım Yemek Ve Su İçmiyor Halsız Hep Düşüyor Yürüyemiyor Zar Zor Elimizle Yemek Veriyoruz Ağzını AÇmıyor Ne Yapalım Hemde Uşüttmuş lğtfen yardım

  • admin dedi ki:

   Acil olarak bir veteriner hekime götürün; kuşlar çok hassastır kısa sürede hastalanıp hayatını kaybedebilirler, kesinlikle dikkatli olmalısınız. Destek tedavisi gerekli ve enfeksiyöz hastalığı varsa antibiyotik tedavisi gerekiyor.

 28. Leyla dedi ki:

  Merhaba . 3 4 aylık bir sultan papağanım var. Az önce üzerinde yürüyen parazit gibi birşey gördüm. Ara sıra kaşınıyor da. İki gün öncesine kadar sabahları kafeste çok hareketli olurdu sürekli sağa sola giderdi iki gündür biraz sakin gibi. Bir de kendi dışkısını yiyor bazen. Bu iki sorunum için bana fikir verebilir misiniz

  • admin dedi ki:

   Dış parazit var bunun için veteriner hekimin dış parazit ilacı yapması gerekiyor. Dışkısını yemesi beslenme bozukluğuna işaret ediyor beslenme konusunu bir daha gözden geçirin. Sultan papağanları için özel olarak satılan hazır yemler kullanmanız tavsiyemdir ama dikkatli olun sadece sultan papağanları için özel olandan alın. Ayrıca dış parazit ilaçlarının damla şeklinde olanları oldukça zehirlidir uygulandıktan sonra kendini yalarsa zehirlenir kesinlikle veteriner hekim tarafından uygulanmalıdır.

 29. Ayşe dedi ki:

  Slm yavru bir sultan papagani aldim ayaklarina dikkat etmedim her iki ayak parmagi ters dönmüş tedaviyle olurmu yada zamnla kendiliginden olurmu

  • admin dedi ki:

   Ortopedik bir bozukluk var, veteriner hekimin kontrol etmesi gerek. Gerekirse bandaj gibi uygulamalar ile düzeltilebilir.

 30. Mikail dedi ki:

  Merhaba ben kuşumu 3 gün önce aldım 1 yaşında garip garip sesler çıkarıyor gagasını seri bir şekilde kafesin farklı yerlerine vuruyor ve kanatlarını yukarı doğru açıp arkada birleştiriyor ve bunu 5. Saniye kadar yapıyor bu neden acabaa ve kuşumun kafesini evin neresine koymalıyım ??

 31. Burak dedi ki:

  Merhaba 4 5 aylık civarı bir sultan papağanım var dışkısı yeşildi sulu ve bayağa halsizdi veterinere götürdüm iç parazit olduğunu söyledi 2 şurup verdi 1 hafta kullandım ancak hala bir sonuç alamadım burnuda yeşermeye başladı neden acaba

  • admin dedi ki:

   Koyulan teşhisin doğruluğu hakkında yorum yapamam fakat eğer ilaç bir hafta içinde etki etmiyorsa teşhisi koyan hekime bir daha başvurulur, durum yeniden gözden geçirilir ve gözden kaçan bir ayrıntı varsa yeni bir tedaviye başlanır. Bazen hasta sahibinin ilacı yanlış kullanması bazen ise veteriner hekimin gözünden kaçan semptomlardan dolayı aksaklıklar oluyor.

 32. Abdul Samet dedi ki:

  Merhaba.Benim 2 tane sultan papağanim var.Biri erkek biri dişi.Bunlar çiftleştikten sonra dışı yumurta oluştu.Ama 1 aydır ortalıkta hala yumurta yok.Ne yapmalıyım.Teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Dişide yumurta var mı yok mu bunu kontrol ettirmek için veteriner hekime başvurmalısınız. İçeride yumurta kaldı ve hayvan yumurtlayamıyorsa cerrahi müdahale ile çıkartılır.

 33. İlkay dedi ki:

  Merhaba benim sultan yavrum var 2 aylık alt gagası üst gagasından uzun üs gaga alt gaganın içine giriyor n yapmalıyım

 34. Hasancan dedi ki:

  Merhaba yeni sultan papağanı aldık 5 gün oldu aksam lari 9 gibi uyumak icin gozlerini yumuyor ama bi ses duyduğu an hen gozunu aciyo televizyon acikken uyuyabilirmi??
  NOT:tv yan odada

 35. Leyla dedi ki:

  Merhaba . sultan papağanım kendi kopardığuçı tüyünü yiyor. Önce biraz ağzında çeviriyor ufak hale getirdikten sonra yiyor. Bu alışkanlığından nasıl vaz geçirebilirim? Meyve sebze veriyorum vitamin damlası da var. Papağan 4 aydır bende. Son bir aydır bu şekilde yapıyor

 36. Cengiz dedi ki:

  Hocam kolay gelsin.
  Biz bugün sultan papağanı aldık ve yaşını 4-5 aylık dediler sesi yavru gibi ama emin değilim içimize kurt düştü.
  Gözleri siyah gagası pürüzsüz ama daha önce hiç Sultan papağanımz olamadığı için ayak kısmını analamadik ayakları ince gibi duruyor.

  • admin dedi ki:

   Bu kuşların yaşını belirlemek gerçekten imkansıza yakın çok tecrübeli kişiler tarafından tahmini olarak söylenebilir fakat ayaklar önemli bir göstergedir ayaklar ince olması genç olduğunun göstergesidir, yaş ilerledikçe ayaklar keratinize olur ve kalınlaşır.

 37. Şeyma dedi ki:

  Merhaba, bizim papağanımız iki gündür gözleri sürekli kapalı tekini biraz açıyor ama tekrar kapatıyor hareketleri normal ama çok sakin gözünde sulanma yada çapak gibi şeyler yok ne olduğunu bilmiyoruz neden böyle oldu ne yapmalıyız?

  • admin dedi ki:

   Gözde bir enfeksiyon başlangıcı olabilir veteriner hekim muayenesi gerekiyor, veteriner hekime danışmalısınız.

 38. Yasin dedi ki:

  Merhabalar benim sultan papağanın 1.5 yasında 1 ay öncesinden beri vücudunun çoğu yerindeki tüylerin rengi sarı olmaya başladı. Bu bir sorun teşkil edermi acaba ?

 39. Faik Şahin dedi ki:

  Merhabalar 1 aylık yavru sultan papaganimiz oldu fakat ayakta durmuyor ve ayakları hep yana doğru duruyor yürürken veya ayakta hiç görmedim ne yapmaliyim

  • admin dedi ki:

   Veteriner hekime danışmalısınız doğmasal anomali yada vitamin mineral eksiklğine bağlı bir ortopedik problem olabilir.

   • Faik Şahin dedi ki:

    Hızlı geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim Manisa’da yaşıyorum bu konuda uzman bulamadım maalesef başka nasıl yardımcı olabilirsiniz

 40. Feyza dedi ki:

  Merhaba, sultanım yemini yiyor ve sonra suyunu içiyor, kafasını sudan kaldırdığında suyunun icinde bir iki yem goruyorum. Sizce neden olabilir, ciddi bir şey midir?

 41. Senem arkalı dedi ki:

  Merhaba annemlerin 6 yıldır sultan papağını var hediye gelmişti yavru iken bugün sağ göz üstünde bir çıkıntı oluşmuş ve sertlik var kemik gibi neden olabilir?

 42. seval dedi ki:

  sultan papaganim sert bir darbe aldi kanadi kanadi ve sirtinda da surtunmeden dolayi zarar gormus veterinere gotutdum hemen ciddi degil dedi ama suan ishali var ayrica cok uyukluyo bunun nedeni ne olabilir

 43. Yardım!!! dedi ki:

  Papağanım Kafasını Kabarıp Kanatlarına Gömüyor

 44. Özz dedi ki:

  Merhabalar bi sultan papağanım var 2.5yaşında ishal olmuştu antibiyotik kullandık ama herhangi bi değişiklik yok çok halsiz ve hareketsiz yardımcı olabilirmisiniz?

  • admin dedi ki:

   İshaller komplike olaylardır ilk önce ishalin nedeninin belirlenemesi gerekiyor. Eğer bakteriyel enfeksiyona bağlı bir ishal olayı ise antibiyotik ile tedavi edilebilir. Eğer antibiyotik kullanımına başladıktan 7 gün sonra hala durum düzelmediyse yeniden veteriner hekime gidilmesi ve antibiyotiğin değiştirilmesi gerekiyor.

 45. Yasemin dedi ki:

  Merhaba.bemm sultan papağanı geldiği günden beri bir durgunluk iştahsızlık vardı ,çok az hareket ediyor, sürekli uyuyor, veteriner e götürdüm strese bağlı kemik erimesi iyileşme durumu yok dedi, sizin bana önereceğinz bir şey varmı acaba. Ne yapmam gerekiyor iyi olması için

 46. Nargiza dedi ki:

  Ben turkmenistana sultan papağanımı götürmek istiyom ona kimlik ve sağlık raporu lazım dediler nasıl ala bilirim

  • admin dedi ki:

   Veteriner hekime başvurup kimlik çıkarttırmanız ve yolculuk için gerekli aşıları yaptırdıktan sonra karneye işletmeniz gerekiyor.

 47. By dedi ki:

  Sultan papağanımızın poposu dışında ve etrafında tüy kalmamış durumda ne yapabiliriz çok canı acıyor

  • admin dedi ki:

   Veteriner hekime danışmanız ve tüy dökümlmesinin neden kaynaklandığını muayne ile anlaşılması gerekiyor.

 48. Akın dedi ki:

  Merhabalar, benim sultan papağanımın sol gözünü tam açamıyor ve ağzından nefes alıyor ve hirilti yapıyor ve yorgun,halsiz. Ne yapmam gerekiyor hocam?

 49. Gül dedi ki:

  Merhabalar Sultan papağanim sürekli kendi yansımasını arıyor ona ötüyor sürekli aynaya bakmak istiyor sizce ne olabilir teşekkür ederim

 50. Ersin dedi ki:

  Merhaba,
  yaklasik 1 ay once hediye gelen sultan papaginimin kanatlarinin en ucundaki 2şer adet tuylerinin ve kuyruk tuylerinin tamaminin kesilmis(veya kirilmis) oldugunu farkettim. simetrik oldugu icin petshop tarafindan kesilmis olmasi buyuk olasilik. Bu tüyler kendi kendine cikar diye ellemiyorum ama yaklasik bir aydir bi uzama yok gibi. (gayet rahat ve duzgun ucabiliyor. herhangi bir fiziksel ve ruhsal sikintisi da yok) Bu kesik tüylerin cekilmesi gerekir mi yenisinin çıkması için yoksa kendi haline mi birakmaliyim?

  Not: Bu arada tum mesajlara sabırla cevap vermişsiniz, cidden tebrikler 🙂

  • admin dedi ki:

   Tüyleri çekerseniz tüy folüküllerine zarar verebilirsiniz. Bir sonraki yılda tüy değişim döneminde kendisi tüylerini değiştirecektir.

 51. cagla dedi ki:

  Merhabalar. Ben 3 aylık (el beslemesi) ile sultan papağanı aldım. Alalı 2 hafta oldu.Şuan cinsiyetini bilmiyorum. 6 aylık olmadan kuşla öğrenmek zormuş dna testi falan diyolar. Ama satıcı erkek büyük ihtimalle dedi. Bizim kuş zorlamadıkça ve korkutmadukça ele geliyor ama benim korkum kuş hiç ötmüyor. Kafesten çıkınca çığlık atar gibi ses çıkarıyor korkusu geçince susup elimize geliyor. Bunun dışında hiç ötmüyor ve kafeste bi yere tünüyor ordan başka hiç bir yere ayrılmıyor. İnternette çok araştırdım ama bununla iligili net bir cevap bulamadım. kontrol ediyorum hastalık belirtisi yok. Hala çok ürkek veterinere götürüp ürkekliğini arttırmak istemiyorum çünkü hani baktığım kadarıyla hastalık belirtisi yok. Ama tek bi yere tünemesi ve ötmemesi beni korkutuyor normal mi böyle olması ? lütfen yardımcı olur musunuz ?

  • admin dedi ki:

   SAtın aldığınız yerde onlarca arkadaşı vardı fakat evde tek başına sosyalizasyon problemi yaşıyor. Zaman geçtikçe alışacaktır. Korkutmamaya özen gösterin.

 52. Zilli paşa dedi ki:

  Merhaba zilli ve paşa adında 2lutino cinsi sultan papağanım var.. bi tane de güzel yavrumuz oldu 15günlük ve bi gözü normal şekildeyken diğer gözü kapalı normal mi yoksa bi hastalık var mı? İlk defa yavru görüyorum bilgilendirirsenz sevinirim

  • admin dedi ki:

   Herhangi bir simetrik organ bozukluğu doğmasal anomaliye işaret edebilir. Ayrıntılı olarak veteriner hekim muayenenesi gerekiyor.

 53. Fevziye dedi ki:

  15günlük sultan papağanım var bi gözü normal ama diğeri hiç yok ne yapabilirim

  • admin dedi ki:

   Doğmasal anomali olabilir. Veteriner hekim tarafından ayrıntılı olarak muayene edilmesi gerekiyor. Eğer sinir uçları açıksa yada herhangi bir enfeksiyon oluşturacak bir açık yara durumu varsa operasyon gerekiyor.

 54. neslihan dedi ki:

  Merhabalar 3 aylık sultanim kafasını cama vurdu gagası biraz kanadı biraz da alnında kanama oldu.sersemlemis gibiydi önce biraz uyudu simdi sakın ama daha iyi.acaba tramvatik bir durum olabilir mi beyinde hasar olur mu ?

  • admin dedi ki:

   Bu dış bakıda söylemek zor fakat ; depresyon hali, yürüyüşte bozukluk, inkordinasyon, başın bir tarafa doğru eğik tutulması gibi nörolojik belirtiler bir problem olduğunun göstergesidir. Hasar olduğunu düşünüyorsanız veteriner hekime gitmelisiniz, zamanında tedaviye başlanılmayan hasarlar ölüm ile sonuçlanabiliyor.

 55. Ali dedi ki:

  merhabalar kuşlarım çoğu kes yumurtladı fakat yumurtalar boş ne önerirsiniz

  • admin dedi ki:

   Dişi ve erkek düzgün bir şekilde çiftleşmiyor olabilir yada ikisinden biri kısır olabilir. İlk öncelik başka erkek varsa onunşla çiftleşmesine izin verin.

 56. Sabir dedi ki:

  Sultan papagan yavruyu yuvanin icinde bir koseye koyuyor neden acaba 2 gunluk daha

 57. Mücahit dedi ki:

  Kolay gelsin Sultan papaganı 2.5-3 yıldır hasta popo kısmında tuy kalmadı ve hep sıvı dışkılıyor dıskısı cok agır ve pis kokuyor halsiz ve nesesiz ama yeme icmeden kesilmedi popo kıskında hafif kanamalarda oluyor gecelerde kuslardan anlayan bi abimiz kurt olabılıcıgenı ve turlu ılackar verdi bu zaman kadar denenmedik hic bir sey kalmadı sizin fikriniz nedir

  • admin dedi ki:

   Paraziter bir hastalık olabileceği gibi bakteriyel bir hastalıkta olabilir. Ayrımını yapmak ve sağlığına en kısa sürede kavuşmasını sağlamak için veteriner hekime başvurunuz.

 58. Devrim Arslan dedi ki:

  Merhabalar sultan papaginim 2 gündür yemsiz kalmış. Bugün yemini koyduğumda tam 25 dk yem yedi ve 16 kez şu icti. Sonrasinda tüyleri kabarık ve uyku halinde gagasini kanatlarınin arasına alıp uyukluyor. Ne yapmam gerek bu durum gecicimi çok aktifti şu an hiç otmuyor. Yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   İki günlük açlık öldürcü bir sonuca varmasa da stres oluşturan bir durum. Birden fazla miktarda yem yediği için metabolizması bunu hazmetmede zorluk yaşıyordur bundan dolayı bir köşeye çekilip sadece sindirim sisteminin çalışması için dinlenme haline geçmiştir. Merak edilecek birşey yok, kısa sürede eski haline gelecektir. Lütfen evcil hayvanınızı beslerken biraz daha dikkatli olun, onların canları size emanet.

 59. N.Sarı dedi ki:

  Merhabalar.
  Dışı sultan papağanım var. 5 yaşında. Kuşumu işten dolayı 15 güne tanıdık kuşçuya emanet ettim. Geri aldığımda göğüs tarafını hep yoldu, sonra sırtına geçti, ama uçları sadece, iğneler kurumuş halde üstünde kaldı. Bir ara yeniledi sanki ama yine yoldu kendini. Kuşçu bitlendi diye söyledi, ilaç ve sprey ile tedavi etmeye çalıştım, fakat durum değişmedi . Daha önceki zamanlarda yavrulama döneminde de bitleniyordu fakat hiç böyle yapmıyordu ve bu sefer bit hiç görünmüyor . Yardımcı olur musunuz? Ne ile ilgili olabilir?
  Şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Yer değişikliğine bağlı olarak stresse girip kendi tüylerine zarar veriyor olabilir. Dış parazit mi yoksa stressten mi böyle yaptığının ayrımını yapmak için veteriner hekime başvurunuz. Tedavi edilmezse daha kötü bir hal alabilir.

 60. Ahmet dedi ki:

  Sultan papağanım gayet sağlıklı ama boyun çevresinde sert birleşmiş gibi duran sarı tüyler çıkıyor sert sert öncesidedr çıkmıştı veteriner fizyolojik demişti bu kapsül gibi olan tüyler açılır mı kendinden

  • admin dedi ki:

   Muayene etmeden birşey diyemiyoruz ama tüy kisti olabilir, kuşlar üzerine uzman bir veteriner hekim tarafından ayrıntılı bir muayene edilmesi gerekiyor.