Su Kediler İçin Neden Önemlidir

Kedi Bakım Ve Besleme
Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Thousands have lived without love, not one without water.(Binlerce kişi aşksız yaşayabilir fakat susuz asla.) W. H. Auden

Auden bu sözüyle suyun yaşamın temeli olduğunu ima etmiştir. Bütün canlılar tabi ki kedilerde bunu içine dâhil açlığa birkaç öğün dayanabilir fakat susuz yaşayamazlar. Aynı bizim vücudumuzda olduğu gibi 8 haftalıktan itibaren kedilerin vücutlarının %75’i sudan oluşmaktadır. Su vücudumuzda kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesini, hücresel aktivitenin sağlanmasını ve madde alışverişinde rol alır. Ayrıca dolaşım sistemi içinde olmazsa olmaz bir maddedir. Su olmazsa vücut hiçbir işlemini yerine getiremez. Vücuttaki toplam su varlığındaki %10-%15 lik bir değişim ölüm ile sonuçlanabilir. Su vücudumuzda sabit olarak durmaz sürekli bir yerle gider, dışarı çıkar ya da dışarıdan içeri alınır. Su kaybında iki faktör vardır birincisi üriner sistem ile atılan su ikincisi ise solunum ve terleme yolu ile atılan su. Su alımı ise direk alınan sıvılar ve yenilen gıdaların sindirimi sonucu çıkan metabolik su ile olur. Vücudun su giriş ve çıkışı gün içerisinde bir dengede olmak zorundadır. Eğer alınan su atılan sudan az ise dehidrasyon şekillenir ya da tam zıttı gerçekleşerek vücutta suyun aşırı artması durumu gerçekleşir.

Kedilerde 24 Saatlik Su Dengesi

Su Alımı(20-30ml/lb)+Metabolik Su(2-3lm/lb)=Su Çıkışı
Su Çıkışı=İdrar(10-15ml/lb)+Solunum(10-15ml/lb)

Charles Dickens’ın David Copperfield eserinde Bay Macaber para hakkında şöyle bir söz söylüyor; ”Eğer haftada 6 peni kazanıp 5 peni harcarsanız mutlu olursunuz fakat haftada 6 peni kazanıp 7 peni harcarsanız mutsuz olursunuz.” İşte su metabolizması da bu şekildedir eğer denge iyi sağlanamazsa sonuç kötü olur. Yaşamın her zamanki gibi devam etmesi için denklemin her iki tarafında da denge sağlanmalıdır.

Yavru kedilerin yeterli miktarda su almaları için 7/24 temiz suyun önlerinde durması gerekir. Hiçbir zaman suyu eksik etmeyin. Hiçbir bilimsel dayanağı bulunmayan ameliyat öncesi su içmeme eski bir protokoldü günümüzde ise anestezi öncesi iki saate kadar sıvı alınabileceği bilinmektedir.

Aslında kedi yavrularında su alımı yedikleri gıdalardaki bulunan su miktarı ile doğrudan ilişkilidir. Eğer kuru mama tüketiyor ise yukarıda belirtilen formulasyona göre daha fazla su alacaktır. Yaş mamalar yaklaşık %75 oranında su içerdiği için kuru mamaya göre daha az su içeceklerdir. Bu durumlardan dolayı endişelenmeye gerek yoktur çünkü vücudun kendi düzenleme mekanizması ne kadar su alacağını doğru bir şekilde belirler. Ancak hasta olduklarında bu düzen bozulur, hastalık sırasında su alımı oldukça azalacaktır ve dehidrasyon gerçekleşecektir böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen veteriner hekime başvurun.

Akciğerlerde solunum sırasında buharlaşma ile su kaybolur. Buharlaşma vücut ısısının dengede kalması için önemlidir. Eğer kedinizin vücut ısısı yükselirse hızlı soluk alıp vererek vücut ısısını dengeler fakat bu sırada aşırı miktarda su kaybedeceği göz önüne alınmalıdır. Bundan dolayı sıcak günlerde su kabı boş bırakılmamalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz olaylar ile suyun bir kedi için ne kadar hayati öneme sahip olduğunu anlattık bunun yanında tüylerinin canlı olması için doğru miktarda su aldığına dikkat etmelisiniz. Ayrıca yavru kedilerde kısa süre bile olsa dehidrasyon olayı ölüme yol açabilir.