Sultan Papağanım Çok Su İçiyor

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 201712 yorum yapıldı.

Sultan Papağanı Ne Kadar Su İçer

Sultan papağanları her zaman taze yeme ve temiz suya ihtiyaç duyar ve gün içinde bunu sağlamalısınız. Günde iki kere suyu değiştirilmelidir, akşam yatarken ve sabah kalkınca yapılmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca filtre edilmiş temiz su her zaman öncelikli tercihiniz olmalıdır.

Sultan papağanı günlük bir tatlı kaşığının yarısı kadar su içebilir. Ortam sıcaklı, stres, fazla uçma ve ishal su alımını direk olarak arttırır. Ayrıca tuzlu gıdaları tüketmesi de su alımını arttıracaktır.

Yavruları olan bir Sultan papağanı daha fazla su tüketme ihtiyacı duyar. Ayrıca bazı ilaçlar ve antibiyotikler su alımını arttırır.

Fazla su içme enfeksiyonların, böbrek rahatsızlıklarının, kuş diyabetinin ve diğer birçok hastalığın göstergesi olabilir dikkat edilmeli ve çevre şartları ele alınarak gözlem yapılmalıdır.


 1. Songul dedi ki:

  Yem sonrası su alimi var.Poposu kakalı değil ama şu çok içmesi dikkatimi çekti eğer isal başlangıcıysa ne yapmalıyım. İlaç ne kullanmalıyım.Kuş sultan papağanı. Teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Fazla su içme enfeksiyonların, böbrek rahatsızlıklarının ve diyabetin göstergesi olabilir bir veteriner hekime başvurarak ayrıntılı muayene etmesini talep edin.

 2. Ekrem Turhan dedi ki:

  Merhabalar sultan papağanım çok su içiyor ve hiç yemek yemiyor yem de dahil olmak üzere çok halsiz ve hep gözü kapalı kanat tarafında tüylerin başlangıç noktasında kuruma ve dökülme oluyor ishal için ilaç aldım ek olarak ta vitamin aldım ama hala aynı bu konuda bana yardımcı olablirmisiniz ne yapmam gerekir.

  • admin dedi ki:

   Bakteriyel ya da viral bir hastalık olabilir veteriner hekim muayenesi gerekiyor. Vitaminler sadece destekler tedavi sağlamaz.

 3. Sultan papağanı dedi ki:

  Merhaba 6 aylık aldığımız sultan papağanı sanki hiç su icmiyor. Yada biz gormedik. Yakınına koyuyoruz yine icmiyior. Yem aşağıda kalıyor inip yemiyor yukarı çıkarınca yiyor suyunda yukarı koyduk. bizde stres yarattı bu durum.

  Buna rağmen dışkısı ni yapiyor. 10 yaşındaki kızımıza çok kısa süre içersinde bağ kurdu eline gidiyor üzerine gidiyor resmen onunla yaşıyor.
  Fakat bu kuş şu içmiyor veya biz mi görmüyoruz bu kuş ne kadar su içer

  • admin dedi ki:

   Bunun için şöyle küçük bir yöntem izleyebilirsiniz. İki adet aynı boyutta aynı markada yani birebir aynı suluk alın. İkisini de aynı miktarda doldurun. Birini dışarı bakacak birini ise içeri bakacak şekilde yan yana kafese sabitleyin. İkisinde de su miktarı düşecektir. Dışarı bakanda sadece buharlaşmadan dolayı azalacak içeri bakanda ise hem buharlaşma hemde kuşun içtiği su kadar azalacak ikisinin arasında fark varsa problem yok kuşunuz su içiyordur eğer yoksa maalesef su içmiyordur. Bu süre zarfında dışarı çıkıp diğer suluktan su içmediğinden emin olmalısınız. Yada bir veteriner hekime başvurarak veteriner hekim kuşunuzun dışkısına bakarak su içip içmediğini size söyleyebilir.

 4. Hatice Aray dedi ki:

  Sultan papaganim çok şu iciyo 15 dk da bir ve içtiği suyu geri atiyi ağız yoluyla hiç yeminden de yemiyo tuvaleti normal suanlik halsizlik var

  • admin dedi ki:

   Yabancı cisim batması ya da enfeskiyöz bir hastalık olabilir muayene edilmeden bir şey söylenemez, veteriner hekime başvurun.

 5. Azad dedi ki:

  Hocam yaklaşık 70günlün erkek bir sultan papağanı yavrusu mevcut ve anneside yanında bu gün hapşururken ağzından su cıkışı oldu temiz su ve dışkısı biraz sulu rengi yeşil beyaz yakınlarda kuş veteriner kliniği olmadığı için size danışmak istedim

  • admin dedi ki:

   Annesi beslerken büyük bir ihtimalle ya çok yedirdi ya da yemek, yemek borusunda kaldı o çıkmıştır.

 6. Sakine dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Sultan papağanımız normalde ictiğinden çok daha fazla su içiyor ve dışkısı sürekli sıvı. Kafesinde, 2-3 gun icinde 1 hafta kalmış kadar dışkı oluyor. Yaklaşık bir aydır düzelmedi. Yem yemesi normal görünüyor. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Bir bağırsak problemi ya da metabolik hastalık olma ihtimali çok yüksek, egzotik alanında uzman bir veteriner hekim muayenesi gerekiyor.