Shiba inu

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Shiba inu küçük bir tilki gibi görünen ve küçük kürklü ateş topu olarak bilinen bir köpek ırkıdır. Canlı ve aktif iyi bir aile köpeğidir fakat diğer köpekleri pek sevmez.

Shiba inu Tarihi Ve Kökeni

Shiba inu Japonya da geliştirilen, en küçük ve en eski spitz tipi köpektir. Japon dağlarında yetiştirilen bu köpek avcı olarak kullanılmıştır. Daha sonra Japonya da şehir sakinlerinin sevdiği bir bekçi köpeği olmuştur. Adının kökeni 1920 li yıllara dayanmaktadır. 1930 lu yıllarda ise Japonlar Shiba inu ırkını kıymetli bir doğal kaynak olarak tanıtmışlardır.

2.Dünya Savaşında Shiba inu ırkı bombalar ve distemper hastalığından dolayı nerdeyse yok olmanın eşiğine gelmiştir. Daha sonra üç aileden oluşan bir grup ile yeniden ıslah yapılmış ve çoğaltılmıştır. 1954 yılında Shiba inu ilk defa ABD ye götürülmüştür. 1992 yılında Shiba inu AKC tarafından tanınmıştır.

Görünüş Ve Boyutları

Shiba inu kaslı ve tüylü bir köpektir. Sivri bir başa sahiptir ve kulakları üçgen bir yapıya sahip olup dik durur. Kuyruk kalındır ve kıvrılmıştır. Kalın bir tüy yapısı sahiptir. Herhangi bir renge sahip olabilir fakat en çok kırmızı, siyah ve kahverengi kırmızı ya da siyah renklerine sahiptir. Bu ırkın karın kısmında genellikle beyaz şerit vardır.

Shiba inu 7-13 kg arasında olup omuzlarının yerden yüksekliği 33-40 cm arasındadır.

Kişilik

Shiba inu aktif ve cesur bir köpektir. Bazıları biraz soğuk mizaçlı olabilir fakat ailelerini çok severler. Shiba inu küçük boyutlu görünüp içinde büyük bir köpek cesareti taşıyan köpek ırkıdır diğer köpeklere itibar etmez hatta üstünlük için kavga eder.

Ev Ve Aile İlişkileri

Shiba inu ırkı ailesine yakındır ve onları çok sever fakat yabancılara da tam tersi şekilde davranır hatta saldırabilir. Shiba inu çok egzersize ihtiyacı yoktur günlük olarak yürüyüş yaptırıldığı takdirde apartmanda yaşayabilir.

Shiba inu Eğitim

Shiba inu yavruları erken yaşta insanlarla sosyalleştirilmelidir. Sosyalleşme fazının amacı yabancılar ve diğer köpeklere karşı takındıkları kötü mizacı yok etmek içindir. Shiba inu titiz ve temiz bir köpek olduğundan ev eğitimi kolaydır. Bazı firmalar temel itaat eğitimi verebilirler fakat bu eğitimde sabırlı olunmalıdır.

Özel İlgi Ve Bakım

Shiba inu agresif bir köpek değildir fakat diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir. Tasmasız olarak gezdirilmelidir diğer köpekleri kovalayabilirler.