Portosistemik Şant Nedir?

Yazar: adminTarih: 4 Haziran 20170 yorum yapıldı.

Portosistemik Şant (Portosystemic shunt) kedi ve köpeklerde görülen bir karaciğer bozukluğudur. Kalıtsal yada kazanılmış olarak iki şekilde ortaya çıkar. Kalıtsal olanı embriyonik dönemde gelişir ve kongenital şant olarak adlandırılır. Portosistemik şant Veteriner Hekimler tarafından PSS olarak kısaltılmıştır.

PSS karaciğer damarlarının anormal şekilde birbirlerine bağlanmasından dolayı ortaya çıkar. Daha teknik olarak karaciğer portal dolaşımı ile karaciğer venalarının birbirleri arasında köprü oluşturarak kanlarının birbirine karışması sonucu portal dolaşımda bulunan toksik maddelerin venalar ile vücuda dağılmasıdır. Bu toksik maddelerin vücutta dağılması sonucu Hepatik Ensefalopati ortaya çıkar bu hastalık nörolojik rahatsızlıklara yol açar.

PSS yapı itibari ile extrahepatik ve intrahepatik olmak üzere ikiye ayrılır. Extrahepatik olan tipi ile daha sık karşılaşılmaktadır.Köpeklerde Shih Tzus, Yorkshire Teriyer, Tibet Spaniyeli ve Minyatür Schnauzers kedilerde ise Pers, British Shorthair ve Himalaya ırklarında extrahepatik tipi daha çok görülürken. Labrador Retriever ve İrlanda Kurt Tazısında intrahepatik olanı daha çok görülür.

Bu hastalık 6 aylık yaşan sonra belirtilerini göstermeye başlar belirtileri nörolojik bozukluklar ilk başta olmak üzere depresyon, titreme, kusma ve  kilo kaybıdır. PSS in veteriner hekimler tarafından önerilen en kesin çözümü ameliyat ile damar yapılarının düzeltilmesidir.